پاسخ آموزش و پرورش به نگرانی خانواده‌ها از شیوع «اُمیکرون»/ مدارس در چه شرایطی تعطیل می‌شود؟

دی 15, 1400
128 بازدید

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره نگرانی خانواده‌ها از شیوع امیکرون و اظهار نظرهای برخی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر غیرحضوری شدن مدارس، گفت: وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش نظرات خود را ارائه می‌دهند، در نهایت ستاد مقابله با کرونا تصمیمات خود را به ما […]

پاسخ آموزش و پرورش به نگرانی خانواده‌ها از شیوع «اُمیکرون»/ مدارس در چه شرایطی تعطیل می‌شود؟

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره نگرانی خانواده‌ها از شیوع امیکرون و اظهار نظرهای برخی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر غیرحضوری شدن مدارس، گفت: وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش نظرات خود را ارائه می‌دهند، در نهایت ستاد مقابله با کرونا تصمیمات خود را به ما ابلاغ می‌کند تا ما آن‌ها را به ادارات کل استان‌ها ارسال می‌کنیم. هرچه را که ستاد ملی مقابله با کرونا به ما ابلاغ کند قطعا باید اجرا شود.

اعظم گودرزی در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که «از ابتدای سال تحصیلی آمارهای متعددی از ابتلای دانش آموزان به کرونا در استان‌های مختلف به گوش رسیده است، این آمار تا چه میزان صحت‌سنجی شده است؟ اگر دانش آموزی در مدرسه کرونا بگیرد، آیا آموزش در کل مدرسه غیرحضوری خواهد شد؟» گفت: مهرماه سال گذشته از سوی وزارت بهداشت نامه‌ای در خصوص شاخص تعطیلی مدارس به ما ابلاغ شد که نشان داد بر مبنای آن چه طور کلاس و مدرسه را در چنین شرایطی باید تعطیل کرد.

وی افزود:‌ وزارت بهداشت اعلام کرده است که اگر در کلاس یک نفر دارای PCR مثبت و مشکوک بود قطعا آن کلاس به شکل مجازی برگزار می‌شود. برای مدارس قرار شد که با دفاتر مختلف معاونت بهداشتی آن‌ها جلسه‌ای ترتیب داده شود و بر مبنای آن تعیین کنند که در هر مدرسه اگر چند کلاس با حضور دانش آموز مبتلا داشتند می‌توانند کل مدرسه را مجازی کنند. قرار شده این موضوع به ما اعلام شود، اما فعلا به ادارات آموزش و پرورش مناطق کشور گفته شده که طبق نامه سال گذشته عمل کنند تا نامه جدید برایشان ارسال شود.

گودرزی درباره آمارهایی که از ابتلای دانش آموزان به کرونا در شهرهای مختلف منتشر می شود نیز گفت: معمولا در فضای مجازی اخبار متعددی اعلام می‌شود. ما در اینجا یک سامانه ثبت داریم که برمبنای آن، مشخصات دانش آموزانی که کووید ۱۹ دارند یا مشکوک هستند ثبت خواهد شد. همچنین در سامانه رصد بیماری کووید ۱۹ که آمار واکسن در آن درج شده، غیبت دانش آموزان هم در آن سامانه به دلیل مشکوک بودن یا ابتلا درج می‌شود.

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش افزود:‌ ما نمی‌توانیم همه آمارهایی که در فضای مجازی اعلام می‌شود را تایید کنیم، ولی دانش آموز نیز یک عضو از جامعه ایرانی محسوب می‌شود. همانطور که هر کدام از ما امکان ابتلا داریم، برای دانش آموز نیز این احتمال وجود دارد. اما اینکه بگوییم دانش آموز حتما از مدرسه این ویروس را گرفته را تایید نمی کنیم، زیرا دانش آموز فقط به مدرسه نمی‌آید، بلکه با افراد دیگری خارج از مدرسه هم تعامل دارد.

گودرزی با بیان اینکه ما سعی می‌کنیم در مدرسه پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا دانش آموزان حتی الامکان مبتلا نشوند و اگر شخصی هم مبتلا شود قطعا مدیر مدرسه برای حفظ جان سایر دانش آموزان از ورود آن شخص به مدرسه جلوگیری می‌کند گفت: ضمن اینکه سامانه رصد نظام مراقبت کووید ۱۹ در حال فعال شدن است و اگر فعال شود با همکاری ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت به کل آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت (خصوصی و دولتی) متصل می‌شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب اگر دانش آموز و اعضای خانواده‌اش PCR مثبت شوند از طریق آن لینک مشخص می شود که چه کسانی مبتلا هستند. یعنی وقتی که مدیر مدرسه صبح اول وقت سامانه سیدا را باز کند، متوجه می شود که کدام دانش آموز و خانواده‌اش مبتلا یا مشکوک به کرونا هستند. بر مبنای این سامانه اگر اعضای خانواده دانش آموز نیز کرونا داشته باشند، دانش آموز نیز محتمل و مشکوک است و نباید وارد مدرسه شود. اگر خودش هم دارای PCR مثبت باشد قطعا نباید وارد مدرسه شود. با این رویه ان شاءالله میزان ابتلا در مدارس بسیار کنترل خواهد شد.

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره شناسایی افراد مشکوک توسط مدیر و مسئولان مدرسه نیز توضیح داد: یک پلتفرم دیگر هم وجود دارد؛ به این صورت که افراد مشکوک توسط مدیر و مراقب سلامت شناسایی خواهند شد، به این شکل که افراد- مشکوک و دارای علائم سرما خوردگی معمولی، آبریزش بینی، کسلی و خستگی را شناسایی کنند، زیرا اینها مشکوک هستند و باید از ورود آن‌ها به مدرسه جلوگیری شود.

گودرزی افزود:‌ دانش آموزانی که PCR مثبت باشند یا دانش آموزانی که محتمل هستند به مراکز جامع خدمات سلامت وزارت بهداشت ارجاع داده می‌شوند و در آنجا تحت نظر مراکز سلامت و پزشک معتمد قرار می گیرند، اگر آن‌ها تشخیص دادند که قطعا این افراد کرونا دارند، تا دو هفته قرنطینه خواهند شد و بعد از دو هفته وارد مدرسه می‌شوند.

وی همچنین با بیان اینکه اگر مدیری، بر اساس تشخیص خودش دانش آموزی را مشکوک اعلام کرد، سپس دانش آموز به مراکز جامع سلامت مراجعه کرد، اما پزشک اعلام کند که او کرونا ندارد، می‌تواند با نامه تاییدیه پزشک مراکز جامع سلامت، به مدرسه برگردد گفت: ما منتظر فعال شدن این سامانه هستیم و ستاد مقابله با کرونا قول داده به زودی این سامانه فعال شود. در صورت فعال شدن این سامانه خانواده‌ها خاطر جمع خواهند بود که دیگر هیچ دانش آموز مشکوک، محتمل و PCR مثبت، قطعا وارد مدرسه نخواهند شد.

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره نگرانی خانواده‌ها از شیوع اُمیکرون و اظهار نظرهای برخی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر غیرحضوری شدن مدارس، گفت: وظیفه وزارت بهداشت تولیت سلامت جامعه در سطح کلان و وظیفه آموزش و پرورش هم تعلیم و تربیت دانش آموزان است. وزارت آموزش و پرورش نگران نظام تعلیم و تربیت است، اتفاقا ما با همکاران وزارت بهداشت ارتباط خوبی داریم و جلسات متعددی باهم داشتیم و معتقدیم باید باهم کمک کنیم که هر دو حوزه نظام تعلیم و تربیت کشور و نظام سلامت کشور آسیب نبیند.

وی تصریح کرد: ما باید کمک کنیم دانش آموز در زمان ورود به مدرسه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کند. دانش آموزان همیشه به ما می‌گویند که آموزش حضوری بهتر از آموزش مجازی است ما هم تلاش می‌کنیم که این اتفاق بیافتد. ضمن اینکه هرچه را که ستاد ملی مقابله با کرونا به ما ابلاغ کند قطعا باید اجرا شود. وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش نظرات خود را ارائه می‌دهند، در نهایت ستاد مقابله با کرونا تصمیمات خود را به ما ابلاغ می‌کند تا ما آن‌ها را به ادارات کل استان‌ها ارسال کنیم.

گودرزی با اشاره به نقش والدین در توانمند سازی دانش آموزان گفت:‌ مادران باید به فرزند خود بیاموزند که توانمند شوند شاید کرونا تا دو سه سال دیگر در کشور ما باشد، نمی‌توان به آن کودک گفت که در خانه بنشیند و درس بخواند، باید مادران به فرزندان خود مهارت بیاموزند و بگویند که سبک زندگی اکنون با قدیم فرق می‌کند و تو باید فاصله اجتماعی خود از معلم، مربی و دوستت را رعایت کنی.

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه والدین می‌توانند کمک زیادی به دانش آموزان کنند و اگر آن‌ها این پروتکل‌ها را بیاموزند و رعایت کنند ما دیگر مشکلی نداریم عنوان کرد: در حال حاضر در اکثریت کشورها مدارس باز است مثلا در برخی کشورها که امیکرون شایع شده است هنوز مدرسه ابتدایی را تعطیل نکردند و از ابتدای کرونا مدارس آن‌ها باز بوده است.

وی افزود:‌ برخی از این کشورها کودکان خود را از دو سالگی به مدرسه می‌فرستند و به فرزندانشان مهارت می‌آموزند؛ به همین خاطر ما نمی‌توانیم فرزند خودمان را نسبت به آن‌ها عقب بیاندازیم و اگر فقط مجازی آموزش ببینند دچار آسیب می‌‎شوند. بهترین کار این است که به آن‌ها پروتکل‌ها را بیاموزیم و بگوییم که به مدرسه برود و درس بخواند. اگر شرایط اورژانسی شود قطعا ستاد ملی مقابله با کرونا مدارس را تعطیل خواهد کرد.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,