وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان کیست؟

مرداد 20, 1400
15 بازدید

با معرفی وزاری پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم، «سید حمید سجادی هزاوه» به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان معرفی شده است تا در صورت اخذ رای اعتماد به عنوان چهارمین وزیر ورزش و جوانان راهی ساختمان سئول شود.  در نهایت و همانطور که در گمانه زنی‌ها طی چند روز اخیر مطرح شد، با تقدیم […]

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان کیست؟

با معرفی وزاری پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم، «سید حمید سجادی هزاوه» به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان معرفی شده است تا در صورت اخذ رای اعتماد به عنوان چهارمین وزیر ورزش و جوانان راهی ساختمان سئول شود.

 در نهایت و همانطور که در گمانه زنی‌ها طی چند روز اخیر مطرح شد، با تقدیم لیست پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی از سوی رئیس جمهوری، پیش‌بینی‌ها پیرامون گزینه وزارت ورزش و جوانان به پایان رسید و «حمید سجادی» برای تصدی پست وزارت ورزش و جوانان معرفی شد و در روزهای آینده باید به دفاع از برنامه‌های خود پرداخته تا بتواند نمایندگان مجلس را با خود همراه و آرای مورد نظر را اخذ کند.

اما سیدحمید سجادی هزاوه کیست؟ او متولد یکم فروردین ماه ۱۳۴۸ در تهران، دونده سابق دوهای استقامت است و سابقه مدیریت ورزشی را نیز در کارنامه دارد. رشته تخصصی‌اش ۳۰۰۰ متر بامانع بود و در این رشته یک بار مدال طلای قهرمانی آسیا (۱۹۹۱ کوالالامپور)، چهار بار مدال برنز قهرمانی آسیا و یک مدال نقره در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک را کسب کرد.

سجادی در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون یکی از دو نماینده و در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا تنها نماینده دوومیدانی ایران بود.

او دارای درجه دکترا در رشته برنامه‌ریزی در تربیت بدنی و نیز عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی است. سجادی در تاریخ ۰۸ /۰۸/ ۱۳۹۶ از سوی فرهاد رهبر به عنوان مدیر کل تربیت بدنی و ورزش دانشگاه آزاد جایگزین محمد دادگان – که پیش از وی معاون ورزش دانشگاه آزاد اسلامی بود – شد، اما پس از ده روز برکنار شد.

سجادی که سابقه معاون توسعه ورزش قهرمانی و ورزش حرفه ای وزارت ورزش و جوانان را از سال ۸۸ در کارنامه داشت، در اواخر خرداد ۱۳۹۰ از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان برای کسب رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شد، اما با ۱۳۷ رأی مخالف نتوانست رأی اعتماد مجلس را کسب کند.

سجادی هم‌چنین سمت‌های رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل مؤسسه ورزش و تفریحات سالم منطقه آزاد کیش، مسؤول بسیج اعضای هیأت علمی دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، معاون فرهنگی ورزشی شرکت ورزشی شهر سالم شهرداری تهران، مدیر طرح و تأمین شبکه رادیویی ورزش، مدیر باشگاه ورزشی شرکت صنایع خوایی، مسؤول هیأت دوومیدانی بنیاد شهید به مدت هشت سال، مسؤول هیأت دوومیدانی باشگاه پاس به مدت چهار سال، عضو کمیته فنی فدراسیون دوومیدانی در سال ۱۳۸۲، مشاور رئیس فدراسیون دوومیدانی را در کارنامه خود دارد.

وزارت ورزش و جوانان در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۸۹ و پس از ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان در مجلس هشتم تشکیل شد و تاکنون سکان هدایت آن بر عهده محمد عباسی (دولت دهم)، رضا صالحی امیری (سرپرست در دولت یازدهم)، محمد شریعتمداری (سرپرست در دولت یازدهم)، محمود گودرزی (دولت یازدهم)، نصرالله سجادی (سرپرست در دولت یازدهم) و مسعود سلطانی‌فر (دولت یازدهم و دوازدهم) بوده است.

منبع: ايسنا