وزارت خارجه فرانسه: سازوکار اینستکس پیشرفت خوبی دارد/ به توافق هسته‌ای پایبندیم

آذر 22, 1400
16 بازدید

وزارت امورخارجه فرانسه اعلام کرد که سازوکار اینستکس برای دور زدن تحریم‌های آمریکا پیشرفت خوبی داشته است. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امورخارجه فرانسه امروز (سه‌شنبه) در بیانیه تصریح کرد که سازوکار ویژه انگلیس، فرانسه و آلمان موسوم به اینستکس برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به خوبی در حال […]

وزارت خارجه فرانسه: سازوکار اینستکس پیشرفت خوبی دارد/ به توافق هسته‌ای پایبندیم

وزارت امورخارجه فرانسه اعلام کرد که سازوکار اینستکس برای دور زدن تحریم‌های آمریکا پیشرفت خوبی داشته است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امورخارجه فرانسه امروز (سه‌شنبه) در بیانیه تصریح کرد که سازوکار ویژه انگلیس، فرانسه و آلمان موسوم به اینستکس برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به خوبی در حال پیشرفت است.

در این بیانیه آمده است: کار در این زمینه با چشم‌انداز دست یافتن به نتیجه نهایی در حال انجام است. ایران نیز باید در موضوع ایجاد نهاد متناظر به پیشرفت دست یابد.

فرانسه در ادامه بر حمایت خود از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران تاکید کرد.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که دولت آمریکا روز دوشنبه به‌طور رسمی اعلام کرد که دیگر کشوری را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف نمی‌کند. اقدامی که گامی دیگر در جهت تشدید فشار بر ایران به شمار می‌آید.

اتحادیه اروپا به همراه انگلیس، فرانسه و آلمان با هدف حفظ کانال‌های مالی با ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و نگه داشتن ایران در این توافق، سازوکار اینستکس را راه‌اندازی کرده‌اند که مراحل عملیاتی کردن آن هنوز در حال انجام است. دیپلمات‌ها می‌گویند که این کانال مالی تنها می‌تواند برای معاملات و تراکنش‌های کوچک همچون خرید کالاهای بشردوستانه، شامل غذا و دارو مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام