وحدت ضرورت غیر قابل انکار زندگی دیروز، امروز و فردای ماست

مهر 25, 1400
30 بازدید

عکس تزئینی است.  رئیس دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت خراسان رضوی با اشاره به جزئیات برنامه‌های هفته وحدت در خراسان رضوی، گفت: هر امتی که به سرافرازی می‌اندیشد باید به وحدت و همگرایی بیاندیشد. حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌رضا جوانشیر یکشنبه، ۲۵ مهر ماه در نشست خبری اعلام ویژه برنامه‌های هفته وحدت، اظهار کرد: وحدت ضرورت غیر قابل […]

وحدت ضرورت غیر قابل انکار زندگی دیروز، امروز و فردای ماست
عکس تزئینی است.

 رئیس دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت خراسان رضوی با اشاره به جزئیات برنامه‌های هفته وحدت در خراسان رضوی، گفت: هر امتی که به سرافرازی می‌اندیشد باید به وحدت و همگرایی بیاندیشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌رضا جوانشیر یکشنبه، ۲۵ مهر ماه در نشست خبری اعلام ویژه برنامه‌های هفته وحدت، اظهار کرد: وحدت ضرورت غیر قابل انکار زندگی دیروز، امروز و فردای ماست. هر امتی که به سرافرازی می‌اندیشد باید به وحدت و همگرایی هم بیاندیشد.

وی ادامه داد: تمدن‌سازی اسلامی به عنوان یک اقدام راهبردی و حیاتی از رهگذر وحدت و اخوت امت اسلامی قابلیت تحقق دارد و امروز پرچمدار و طلایه دار امر وحدت و اخوت مقام معظم رهبری است و دغدغه رهبری در موضوع وحدت از سر اعتقاد و نگاه قلبی است که این تکلیف همه ما را روشن می‌کند.

جوانشیر تصریح کرد: همه ما در این حوزه مکلف هستیم و باید احساس مسئولیت کنیم همچنین ضرورت دارد اصحاب رسانه نیز در این مسیر گام‌های جدی بردارند. خراسان از قدیم‌الایام مهد برادری، اخوت، هم‌افزایی و همدلی بوده و حضور علمای با بصیرت در این خطه یک ظرفیت مهم در حوزه ایجاد وحدت در امت اسلامی بوده و به فضل الهی امروز در خراسان همه علمای شیعه و سنی قائل بر این هستند که همه باید به طبل وحدت بکوبیم و از اختلاف دوری کنیم.

رئیس دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در حوزه اختلاف‌انگیزی دشمنان انقلاب تاکنون بهای زیادی را پرداخت کردیم و همین حوادث اخیر در افغانستان یک نمونه از این اختلاف‌انگیزی‌ها بود که در راستای محکومیت این قضیه علمای اهل سنت هم بیانیه صادر کردند و نشان دادند راه آنان از راه اختلاف‌انگیزان جدا است.

وی گفت: در راستای برگزاری برنامه‌های دهه وحدت با نگاه استفاده از همه ظرفیت‌ها در بستر استان جلسات متعدد برگزار شده و طراحی و برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته است. ضمن اینکه در چینش برنامه رعایت شرایط کرونا لحاظ و هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفته است. محور چینش برنامه‌ها جشن‌های میلاد نبی مکرم اسلام و امام صادق(ع) است که با رعایت‌های بهداشتی در نقاط مختلف و مساجد استان پیش‌بینی شده است. این برنامه‌ها هم در شهرستان‌های تلفیقی هم در مساجد اهل سنت و هم در مساجد شیعیان دنبال خواهد شد.

رئیس دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت خراسان رضوی افزود: برگزاری نشست‌های تخصصی با محوریت هم‌اندیشی علمای شیعه و سنی به صورت وبینار و حضوری که در سه سطح کشوری، استانی و شهرستانی تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: در هفته وحدت تکریم از شهدای وحدت را در دستور کار داریم و از آنجا که قرآن محور وحدت است، لذا برگزاری محافل انس با قرآن کریم با حضور قاریان برجسته را در دستور کار داریم.

جوانشیر به برگزاری برنامه در حوزه بانوان اشاره کرد و گفت: برگزاری نشست هم‌اندیشی، برگزاری جشنواره‌های هنری ویژه بانوان و همایش‌هایی با محوریت زنان در نظر گرفته شده که در این هفته اجرایی خواهد شد.

وی به برخی دیگر از برنامه‌ها در این هفته اشاره کرد و گفت: همه برنامه‌های هفته وحدت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تأکید ضوابط بهداشتی و ظرفیت حداقلی پیش‌بینی شده است. ضمن اینکه با تشکیل ستاد بزرگداشت هفته وحدت در هر شهرستان برنامه‌های متعددی در آن شهرستان برگزار خواهد شد. در شهرستان‌های استان شهرداران در حوزه فضاسازی و تزئینات محیطی قول مساعدت و همکاری داده‌اند که فضاسازی متفاوتی نسبت به سال گذشته در موضوع وحدت و ولادت نبی مکرم اسلام و امام جعفر صادق(ع) انجام شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین یوسف مهربان، معاون فرهنگی و اجتماعی دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل ‌سنت خراسان رضوی در ادامه به تشریح جزئیات برنامه‌های هفته وحدت اشاره و عنوان کرد: تکریم شهدا و ایثارگران که در این راستا غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدای شیعه و سنی در تمام شهرستان‌های تلفیقی در دستور کار است.

وی ادامه داد: برگزاری یادواره شهدای وحدت، شهیدان شوشتری و محمدزاده با حضور مسئولان کشوی، اعزام پیام‌آوران ایثار به مساجد اهل سنت جهت بیان خاطرات دوران دفاع مقدس، دیدار با خانواده شهدای اهل سنت و تکریم آنان و برگزاری یادواره شهدای محله در منزلشان با محوریت شهدای اهل سنت در دستور کار است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل ‌سنت خراسان رضوی تصریح کرد: برگزاری اردوی یک‌روزه وحدت با حضور خانواده شهدای شیعه و سنی در شهرستان تایباد نیز از دیگر برنامه‌ها در راستای تکریم فرهنگ ایثار و شهادت در این هفته است. همچنین برگزاری جشن‌های مردمی مشترک در مساجد شیعه و سنی، برگزاری نشست‌های صمیمی میلاد نور با حضور علمای شیعه و سنی در مساجد یکدیگر، برگزاری نشست‌های تخصصی و تقریبی روحانیون و فرهیختگان شیعه و سنی از جمله برنامه‌های هفته وحدت است.

مهربان اظهار کرد: برگزاری برنامه‌های ویژه تقریبی با محوریت قرآن کریم که در این راستا برپایی ۱۰ محفل قرآنی با حضور عموم شیعه و سنی در شهرستان‌های تلفیقی همراه با سخنرانی سخنرانان شاخص استان و همچنین برگزاری کرسی تلاوت ملی استان کردستان از گلزار شهدای این استان و پخش از شبکه چهار تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰ مسابقه کتابخوانی، پیامکی، ختم قرآن و… با محوریت نبی مکرم اسلام و هفته وحدت در سطح استان به ویژه در آستان قدس رضوی، چهار محفل شب شعر وحدت با حضور شعرای شیعه و سنی در شهرستان‌های تلفیقی و برگزاری نمایشگاه عکس، پوستر، کتاب و… در این هفته صورت خواهد گرفت.

معاون فرهنگی و اجتماعی دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل ‌سنت خراسان رضوی با اشاره به برگزاری ویژه برنامه‌های تقریبی خانواده، بانوان شیعه و سنی، تصریح کرد: برگزاری ۶ کارگاه و کرسی هم‌اندیشی سبک زندگی اسلامی با رویکرد زندگی مسالمت‌آمیز ویژه بانوان شیعه و سنی مناطق تلفیقی، تکریم خانواده‌های آسیب‌پذیر اهل سنت ذیل طرح مواسات و همدلی در مناطق تقریبی و برگزاری جشنواره‌های شادی و نشاط ویژه خانواده‌های شیعه و سنی در مناطق تلفیقی در دستور کار است.

مهربان افزود: تکریم و تجلیل از پیشگامان وحدت و خدمت جهادی در مناطق تلفیقی، برگزاری همایش منادیان وحدت و نکوداشت هفت نفر از چهره‌های پیشکسوت تقریبی تایباد و باخرز، دیدار و تکریم از روحانیون معمر اهل سنت و تجلیل از خیرین  در این هفته صورت خواهد گرفت.

معاون فرهنگی و اجتماعی دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل ‌سنت خراسان رضوی به برنامه‌های حوزه خبر و رسانه اشاره کرد و گفت: تولید و پخش ۵۶۰۰ دقیقه برنامه توسط صداوسیمای خراسان رضوی، برگزاری دوره آموزشی تبیین موضوع وحدت ویژه فعالان فضای مجازی، تهیه و تولید پنج نماهنگ تقریبی با ۲۰ پوستر با موضوع وحدت و انتشار آن در فضای مجازی از جمله برنامه‌ها در حوزه خبر و رسانه است.

وی اعزام ۲۰ مبلغ روحانی شیعه به مساجد و نمازهای جمعه اهل سنت و اعزام ۱۰ مبلغ اهل سنت به مساجد و نمازهای جمعه شیعیان در مناطق مرزی را از اقدامات ستاد در این هفته عنوان کرد.

منبع: ايسنا