وجود ذخیره خون کافی در همدان/فعالیت ۲ مرکز انتقال خون در ایام نوروز

مهر 7, 1400
28 بازدید

 مدیرکل انتقال خون استان همدان با اشاره به وجود ذخیره خون‌کافی در استان گفت: سال گذشته با وجود شیوع کرونا و حذف تیم های سیار در شهرستان ها حدود ۵۱۰۰ واحد خون از استان همدان به استان های تهران، گیلان،سیستان و بلوچستان، خوزستان و هرمزگان ارسال شد. افشین محمدی در گفت وگو با ایسنا، در […]

وجود ذخیره خون کافی در همدان/فعالیت ۲ مرکز انتقال خون در ایام نوروز

 مدیرکل انتقال خون استان همدان با اشاره به وجود ذخیره خون‌کافی در استان گفت: سال گذشته با وجود شیوع کرونا و حذف تیم های سیار در شهرستان ها حدود ۵۱۰۰ واحد خون از استان همدان به استان های تهران، گیلان،سیستان و بلوچستان، خوزستان و هرمزگان ارسال شد.

افشین محمدی در گفت وگو با ایسنا، در تشریح فعالیت مراکز انتقال خون استان همدان در ایام نوروز اظهار کرد: دو مرکز انتقال خون در همدان و ملایر در ایام نوروز فعال و آماده خونگیری از شهروندان هستند.

وی با بیان اینکه مرکز انتقال خون همدان هر روز از صبح تا عصر و مرکز انتقال خون ملایر در شیفت صبح روزهای غیرتعطیل فعال هستند، افزود: در چند روز گذشته از سال ۱۴۰۰ مراجعه افراد برای اهدای خون بسیار خوب بوده و ذخیره خون کافی در استان همدان وجود دارد.

محمدی با بیان اینکه پلاکت خون قابل ذخیره سازی نیست، مطرح کرد: طی چند روز گذشته پلاکت به اندازه کافی تهیه شده و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه همه شیوه نامه های بهداشتی در پایگاه های انتقال خون استان رعایت می شود و مردم بدون هیچ دغدغه ای برای اهدای خون به این مراکز مراجعه کنند، گفت: شهروندان برای اهدای خون می توانند از طریق سایت مرکز انتقال خون نوبت بگیرند یا به صورت حضوری به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه اهدای خون در وضعیت کرونایی خطری برای فرد اهداکننده ندارد، افزود: شرایط عمومی اهدای خون شامل وزن بیش از ۵۰ کیلوگرم، سن بین ۱۸ تا ۶۵ سال، رعایت فواصل اهدای خون حداقل هشت هفته، رعایت نوبت مجاز اهدای خون در سال برای بانوان سالانه سه بار و برای آقایان سالانه چهار بار، پرهیز از رفتارهای غیربهداشتی و همچنین برخورداری از سلامت عمومی جسمانی و روانی است.

محمدی با بیان اینکه فرد اگر بیماری قلبی، فشارخون بالا یا پایین داشته باشد نمی تواند خون اهدا کند، ادامه داد: شرایط اختصاصی فرد اهداکننده خون مانند سابقه بیماری و مصرف دارو توسط پزشک بررسی شده و تنها از افراد واجد شرایط اهدا صورت می پذیرد.

مدیرکل انتقال خون استان همدان بیان کرد: سال گذشته با وجود شیوع بیماری کرونا و حذف تیم های سیار در شهرستان ها حدود ۵۱۰۰ واحد خون  از استان همدان به استان های تهران، گیلان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و هرمزگان ارسال شد.

منبع:ایسنا