وجه تمایز و اشتراک نردبان کابل و سینی کابل در چیست؟

وجه تمایز و اشتراک نردبان کابل و سینی کابل در چیست؟
مهر 12, 1402
49 بازدید

نردبان کابل و سینی کابل دو محصول بسیار رایج برای شبکه های کابل کشی در مجموعه های صنعتی محسوب می‌شوند. این دو قطعه هر کدام بر اساس معیارهای پروژه و نوع معماری محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. از لحاظ اهداف بکارگیری هر دوی آنها برای پشتیبانی و حمایت از کابل های برق طراحی شده اند. اما نکته کلیدی که […]

وجه تمایز و اشتراک نردبان کابل و سینی کابل در چیست؟

نردبان کابل و سینی کابل دو محصول بسیار رایج برای شبکه های کابل کشی در مجموعه های صنعتی محسوب می‌شوند. این دو قطعه هر کدام بر اساس معیارهای پروژه و نوع معماری محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. از لحاظ اهداف بکارگیری هر دوی آنها برای پشتیبانی و حمایت از کابل های برق طراحی شده اند. اما نکته کلیدی که باید مدنظر قرار دهیم این است که کدامیک برای شبکه کابل کشی ما مناسب هستند و چه المان هایی را برای خرید آنها مدنظر قرار دهیم. معمولا خریداران به دنبال مشخصات فنی این محصولات هستند. البته وجه اشتراک و تمایزهایی بین آنها وجود دارد که در ادامه بیشتر در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

نردبان کابل چیست و چه ویژگی های دارد؟

نردبان کابل همانطور که از نام آن کاملا مشخص است یک ساختار نردبان شکل یا پله ای دارد. به این صورت که با استفاده از آلیاژهای فلزی یک نردبان بسیار مقاوم و استاندارد طراحی می‌شود که قابلیت آن را دارد تا کابل های برق در ارتفاعات سازه را پشتیبانی و حمایت کند.

برای نصب نردبان‌ها نیز از قطعات اتصال دهنده گوناگون استفاده می‌شود. با توجه به متراژ محدود شاخه های نردبان معمولا آنها را با استفاده از جوینت نردبان کابل یا قطعات همبند به یکدیگر متصل می‌کنند تا بتوانند باعث ادامه مسیر نردبان در یک جهت مشخص شوند.

انواع اتصالات بین نردبان شامل زانوها، سه راهی‌ها، اتصالات متقاطع می‌باشد. قطعات اتصال دهنده سازه ای انواع سی چنل ، رادهای گالوانیزه و دیگر ساپورت های سقفی و دیواری هستند که برخی از آنها با تجهیزاتی که برای پایدار نگه داشتن سینی‌ها استفاده می‌شود یکسان می‌باشد. سایز بندی آنها نیز بسیار متنوع است و در اندازه های عرضی 10 سانتی متر تا 100 سانتی متر طبقه بندی می‌شوند.

سینی کابل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سینی کابل ساخته شده از ورق گالوانیزه فولادی است که در سطح مقطع خود و همچنین قسمت بدنه پانچ کاری یا سوراخ کاری شده است. علت این کار نیز ایجاد جریان هوای مناسب در داخل محفظه کابل‌ها می‌باشد تا دمای داخل محفظه افزایش پیدا نکند. پس از پانچ کردن ورق های فولادی آنها توسط دستگاه هیدرولیک به شکل 4 خم و 6 خم در می‌آیند. اگر به بدنه این سینی‌ها دقت کنید یک سطح مقطع مستطیل شکل دارند که دقیقا به واسطه خمکاری ایجاد شدند.

در مسیر نصب سینی کابل ما باید از انواع اتصالات سازه ای و همچنین قطعات اتصال دهنده که بین سینی‌ها نصب می‌شوند استفاده کنیم. پیش از آنکه مراحل ساخت سینی‌ها آغاز شود ابتدا ورق های فولادی را در فرایند گالوانیزه گرم به صورت عمقی پوشش دهی میکنند تا کاملا ضد زنگ شود. ابعاد عرضی این سینی‌ها از 50 سانتی متر تا 100 سانتی متر می‌باشد.

نردبان کابل چیست و چه ویژگی های دارد؟

مهمترین وجه تمایز سینی کابل و نردبان کابل

مهمترین تفاوتی که برای نردبان کابل و سینی ها میتوان ذکر کرد نوع کاربرد آنها محسوب می‌شود. البته هر دو پذیرای کابل های برق هستند اما ما باید ببینیم که چه ابعادی از کابل‌ها و شماری از آنها وجود دارد تا از این طریق بتوانیم سینی‌ها و نردبان‌ها را انتخاب کنیم.

معمولا زمانی که میخواهید از کابل بسیار قطورتر و تعداد بالا استفاده کنید نردبان‌ها گزینه ایده آلی هستند. زیرا این کابل‌ها نیاز به یک سطح مقطع پله ای دارند تا براحتی مسیریابی و هدایت شوند. اما اگر میخواهید یک شمار مشخصی از کابل های با سایز مشخص یا محدود را پشتیبانی کنید سینی‌ها انتخاب ایده آلی محسوب می‌شوند. پس نردبان‌ها برای پشتیبانی از مجموعه کابل های سنگین و سینی‌ها برای پشتیبانی از مجموعه کابل های سبک می‌باشند.

وجه اشتراک سینی‌ها و نردبان‌ها

همانطور که در بخش های قبل در مورد ویژگی‌ها و ساختار سینی کابل و نردبان کابل توضیح داده شد. در همه آنها از یک مواد اولیه استفاده می‌شود یعنی هر دو ساخته شده از استیل گالوانیزه می‌باشند. لذا این محصولات ضد زنگ هستند و در محیط های مرطوب نباید شاهد خوردگی و زنگ زدگی آنها باشید.

به جهت آنکه سینی‌ها و نردبانهای کابل هر دو کابل های برق را در یک مسیر هدایت میکنند علاوه بر وجه تمایز های مذکور یکسری اشتراک هایی نیز میان آنها وجود دارد. مهمترین این موارد اتصالات سازه ای می‌باشد.

قطعات اتصال دهنده که مسئولیت پایدار نگه داشتن این قطعات را در ارتفاع سازه بر عهده دارند. در مورد این لوازم و قطعات توضیحات لازم داده شد که شامل ساپورت‌ها، رادها و سی چنل‌ها می‌باشد. البته نوع بکارگیری این قطعات با یکدیگر تفاوت دارد و ما باید موقعیت نصب این اتصالات سازه ای را مدنظر قرار دهیم.

مهمترین وجه تمایز سینی کابل و نردبان کابل

فروش سینی کابل و نردبان کابل در گروه صنعتی رفیع

مشتریان گرامی می‌توانند انواع نردبان کابل و سینی ها را با کاملترین سایزبندی و ساختار کاملا استاندارد از گروه صنعتی رفیع خریداری کنند. کارشناسان ما در زمان فروش در تلاش هستند تا جامع ترین اطلاعات فنی را در مورد محصولات به شما ارائه دهند. از طرفی یک مشاوره تخصصی نیز در ارتباط با نوع پروژه که قصد احداث آن را دارید داده خواهد شد. شما میتوانید برای تماس با این شرکت به وبسایت rafiepipe.com رجوع کنید تا علاوه بر مطالعه مقالات متعدد مسیرهای ارتباطی نیز برای شما مشخص شود.

شماره تماس کارشناس فروش: 

  • ۳۳۱۱۴۱۵۷ – ۰۲۱
  • ۰۹۱۲۱۹۰۹۰۱۳