همکاری دو مرکز تحقیقاتی در زمینه توسعه سیستم‌های هشدار مخاطرات

مهر 7, 1400
60 بازدید

طی مراسمی، تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حوزه پایش مخاطرات به امضا رسید.  دکتر وحید یزدانیان، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم امضای تفاهم نامه با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر حفظ خدمات ارتباطی در وزارت ارتباطات در […]

همکاری دو مرکز تحقیقاتی در زمینه توسعه سیستم‌های هشدار مخاطرات

طی مراسمی، تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حوزه پایش مخاطرات به امضا رسید.

 دکتر وحید یزدانیان، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم امضای تفاهم نامه با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر حفظ خدمات ارتباطی در وزارت ارتباطات در مواقع بحران، گفت: اولویت ما در مواقع بحرانی در وهله نخست حفظ خدمات ارتباطی مستقل از ماهیت فیزیکی تجهیزات و با استفاده از روش‌های جایگزین است.
وی یکی از زمینه‌های همکاری مشترک با مرکز تحقیقات راه و شهرسازی را سیستم‌های هشدار عنوان کرد و گفت: از طریق هوش مصنوعی می‌توان در زمینه شبکه سنسوری پیش هشدار اقدام کرد. همچنین از توانمندی موجود در حوزه ارتباطات نیز می‌توان برای شبکه اطلاع‌رسانی هشدار سریع استفاده کرد.
یزدانیان استفاده از توانمندی موجود در پژوهشکده امنیت در خصوص رصد رخدادهای امنیتی و اشتراک اطلاعات را یکی دیگر از زمینه های همکاری مشترک نام برد و افزود: در پژوهشکده فناوری اطلاعات نیز در زمینه ایجاد شبکه هوشمند اطفاء حریق دستاوردهای خوبی به ویژه به عنوان مورد مطالعاتی در جنگل‌های گلستان پیاده سازی شده است که می‌تواند به عنوان زمینه همکاری مشترک مد نظر قرار گیرد.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: مرکز هوش مصنوعی هم با توجه به همکاری این مرکز با دانشگاه امیرکبیر در زمینه ابررایانه سیمرغ زیرساخت مناسبی برای تحلیل داده‌ها ایجاد کرده است که امکان خوبی در اختیار دو طرف برای بهره گیری از این توانمندی در تحلیل داده‌ها فراهم می‌کند.
دکتر شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این مراسم با استقبال از پیشنهادات مطرح شده، امکان همکاری در خصوص سامانه‌های هشدار و پاسخ سریع در مواقع زلزله را بسیار مهم ارزیابی و با اشاره به وجود حجم عظیمی از داده‌های گردآوری شده در زمینه طیف شتاب در این مرکز از دهه ۶۰ تا کنون تحلیل این داده‌ها با استفاده از مرکز هوش مصنوعی پژوهشگاه را از زمینه‌های مهم همکاری عنوان کرد.
وی تهدیدات طبیعی از جمله زلزله، سیل و فرونشست را جزء دغدغه‌های موجود در حفظ سرمایه‌های کشور دانست و گفت: قانون مدیریت بحران نگاه پیشگیرانه به این مبحث دارد و با توجه به پیشینه و ظرفیت‌های فاخر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حوزه مقابله با مخاطرات و کاهش خطرپذیری و حفظ سازه های وزارت ارتباطات، امیدواریم بتوانیم در قالب تفاهمنامه شاهد اقدامات پیشگیرانه باشیم.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در پایان این نشست، سند تفاهمنامه همکاری‌های پژوهشی، آموزشی و اطلاعاتی دو طرف، به امضای دکتر یزدانیان رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی رسید.
منبع: ايسنا