هفته وحدت فرصتی برای اتحاد و همدلی در جامعه است

مهر 24, 1400
31 بازدید

  رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: ایام هفته وحدت بهترین فرصت برای کمک به وحدت و همدلی بیشتر در جامعه است و انتظار می‌رود که برگزاری مراسم‌های این چنین، زمینه‌ساز عملیاتی شدن این امر مهم که در راستای عمل به آموزه‌های دینی ماست، باشد. امین مرادی در گفت‌وگو با رسانه‌های استان کردستان […]

هفته وحدت فرصتی برای اتحاد و همدلی در جامعه است

  رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: ایام هفته وحدت بهترین فرصت برای کمک به وحدت و همدلی بیشتر در جامعه است و انتظار می‌رود که برگزاری مراسم‌های این چنین، زمینه‌ساز عملیاتی شدن این امر مهم که در راستای عمل به آموزه‌های دینی ماست، باشد.

امین مرادی در گفت‌وگو با رسانه‌های استان کردستان از برگزاری هجدهمین یادواره عارف نامی کرد مرحوم سید بهاء الدین شمس قریشی به عنوان یکی از برنامه های شاخص و محوری هفته وحدت در سنندج خبر داد و اظهار کرد: با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، هجدهمین یادواره عارف نامی کرد مرحوم سید بهاء الدین شمس قریشی در نخستین روز هفته وحدت در سنندج برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان طی بیش از ۱۵ سال گذشته برگزاری این مراسم را در دستور کار قرار داده است و در راستای استقبال خوب و گسترده مردم، امسال نیز این مراسم در سنندج برگزار می‌شود.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن تاکید بر رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی در راستای برگزاری این مراسم، افزود: برگزاری یادواره مرحوم سید بهاء الدین شمس قریشی با هدف رعایت شرایط حاکم بر جامعه به دلیل شیوع ویروس کرونا در فضای باز برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته روز سه شنبه ۲۷ مهر ماه سال جاری مصادف با ۱۲ ربیع الاول ۱۴۴۳ راس ساعت ۱۵ و در محوطه مجموعه ورزشی شهید کاظمی سنندج که آرامگاه این عارف نامی نیز در آنجا قرار دارد، برگزار می‌شود.

مرادی با اشاره به حضور گروه‌های مختلف مولودی‌خوان و دف نواز برجسته استان کردستان در این مراسم، اظهار کرد: همچنین در این مراسم از سخنرانی دو روحانی برجسته نیز استفاده خواهد شد و دف نوازان و مولودی خوان‌های برتر استان کردستان نیز در آن به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

وی با اشاره به تعطیل شدن تمامی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در کردستان بعد از شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در دو سال اخیر و علیرغم تمامی محدودیت‌های موجود، تلاش نموده است تا با استفاده از بستر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فعالیت‌های خوبی را اجرایی کند.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: سال گذشته نیز با توجه به محدودیت‌های اعمال شده، هفدهمین یادواره مرحوم شمس قریشی بدون حضور مردم و در مسجد جامع سنندج برگزار و به صورت زنده از شبکه استانی مرکز کردستان پخش شد که امسال برنامه‌ریزی بر این است که این مراسم در فضای باز و ضمن رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی با حضور جمعی از مردم برگزار شود.

وی عنوان کرد: وجود مقدس و نازنین پیامبر اعظم اسلام حضرت محمد (ص) مهم‌ترین نقطه ایجاد وحدت است و مردم این منطقه عاشق آن حضرت و اهل بیت هستند و در همین راستا برگزاری این مراسم و برنامه‌های این چنین همواره در دستور کار حوزه هنری بوده و به صورت ویژه دنبال می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه کردستان مهد علم و عرفان است، عنوان کرد: برگزاری مراسم‌های مولودی خوانی ریشه در فرهنگ و باور مردم این استان دارد و در همین راستا حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان تلاش دارد که ضمن برگزاری مراسم‌های این چنین در راستای تحکیم هر چه بهتر پایه‌های وحدت و همدلی در جامعه تلاش جدی‌تری داشته باشد.

مرادی افزود: ایام هفته وحدت بهترین فرصت برای کمک به وحدت و همدلی بیشتر در جامعه است و انتظار می‌رود که برگزاری مراسم‌های این چنین، زمینه ساز عملیاتی شدن این امر مهم که در راستای عمل به آموزه‌های دینی ماست، باشد.

مرحوم سید بهاء الدین شمس قریشی از عارفان نامی کُرد، در ۱۲۹۳ هجری قمری مصادف با ۱۲۵۰ هجری شمسی در روستای «سه ردی» شهرستان پاوه متولد شده است.

وی از همان کودکی با حضور در مکتب اساتید در پاوه، بیاره و سنندج تلمذ کرده و سپس در سنندج به عنوان امام جماعت مسجد «هه‌ژاره» به امر آموزش و تربیت طلاب علوم دینی مشغول بوده است.

این عارف نامی کُرد به فارسی و کُردی تألیفات متعددی از جمله معراج نامه، مولودنامه، شمس العقائد و دیوان شعر سروده‌ است.

شمس قریشی در سال ۱۳۶۵ هجری قمری مصادف با ۱۳۲۲ هجری شمسی درسن ۷۲ سالگی در سنندج به لقاء ا… پیوسته و در آرامستان‌ «تایله» این شهر به خاک سپرده می‌شوند. آرامگاه آن مرحوم در محوطه سالن ورزشی شهید کاظمی سنندج واقع در خیابان طالقانی (فیض‌آباد) واقع شده است‌.

منبع: ايسنا