هشدار پنتاگون نسبت به حملات سندروم هاوانا: با بروز علائم فورا محل را ترک کنید

مهر 14, 1400
64 بازدید

پنتاگون به مقامات امنیت ملی هشدار داده است که در صورت تشخیص شروع ناگهانی فشار، صدا یا حرارت در سر، فورا و بدون هیچ گونه معطلی محل را ترک کنند.  به نوشته روزنامه ایندیپندنت، این هشدار در بحبوحه ادامه افزایش موارد ابتلا به سندروم هاوانا منتشر شد. بیماری مرموز “سندروم هاوانا” به این نام خوانده […]

هشدار پنتاگون نسبت به حملات سندروم هاوانا: با بروز علائم فورا محل را ترک کنید

پنتاگون به مقامات امنیت ملی هشدار داده است که در صورت تشخیص شروع ناگهانی فشار، صدا یا حرارت در سر، فورا و بدون هیچ گونه معطلی محل را ترک کنند.

 به نوشته روزنامه ایندیپندنت، این هشدار در بحبوحه ادامه افزایش موارد ابتلا به سندروم هاوانا منتشر شد. بیماری مرموز “سندروم هاوانا” به این نام خوانده می‌شود چون اولین بار چند سال پیش در میان دیپلمات‌های آمریکایی در هاوانا پایتخت کوبا مشاهده و ثبت شد. علایم این سندروم‌، خونریزی بینی، سرگیجه، از دست دادن تعادل، سردرد و مشکلات شنوایی و اضطراب است.

به دیپلمات‌های آمریکایی در داخل و خارج از کشور اطلاع داده شده که نسبت به نشانه‌های این بیماری مرموز هوشیار باشند؛ بیماری که علت آن همچنان ناشناخته باقیمانده است.

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا اعلام کرد: پرسنل ما با علائم واقعی مواجه هستند. ما کاملا هوشیار هستیم که مردم یک اتفاق کاملا واقعی را تجربه می‌کنند و این مساله بر سلامت آنها تاثیر منفی واقعی دارد. ما باید به حرف پرسنل‌مان که درباره داشتن این علائم صحبت می‌کنند، باور داشته باشیم. هر چه سریع‌تر بتوانیم به این علائم واکنش نشان دهیم، نتیجه درمانی بهتری می‌گیریم.

بیش از ۱۲ تن از دیپلمات‌های آمریکایی دچار آسیب‌های مغزی دائمی شده‌اند و بسیاری دیگر نیز دچار بیماری‌های مزمن شده‌اند؛ بیماری‌هایی که در ویتنام، اتریش، چین و واشنگتن گزارش شده‌اند.

یکی از گزارشات از طبقه‌بندی خارج شده وزارت امور خارجه آمریکا نشان داد که محتمل‌ترین علت این بیماری مرموز جیرجیرک‌ها هستند.

این گزارش سلاح‌های رادیویی یا ماکروویوی به عنوان مسئول صداهای وزوز و سوت کشیدن گوش که یکی از علائم سندروم هاوانا محسوب می‌شوند را رد کرد و گفت: محتمل‌ترین منبع این صداها جیرجیرک‌های دم‌ کوتاه هستند.

در این مطالعه نوشته شد: هیچ منبع واحد انرژی قابل قبولی (نه رادیویی/مایکرو ویو و نه صوتی) نمی تواند هم تولید کننده سیگنالهای صوتی-تصویری ضبط شده و هم تاثیر پزشکی گزارش شده،‌باشد. ما معتقدیم که این صداهای ضبط شده دارای ماهیت مکانیکی یا بیولوژیکی هستند تا این که منشا الکترونیک داشته باشند. محتمل ترین منبع آنها جیرجیرک است.

منبع: ايسنا