هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید تا ۱۱۰ کیلومتر سرعت

آذر 5, 1400
12 بازدید

سازمان هواشناسی با صدور هشداری از وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط ۶۰ تا ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت تا جمعه (۲۹ اسفندماه) خبر داد. به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: اواخر وقت چهارشنبه (۲۷ اسفندماه) تا  اواخر وقت جمعه (۲۹ اسفندماه) وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط […]

هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید تا ۱۱۰ کیلومتر سرعت

سازمان هواشناسی با صدور هشداری از وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط ۶۰ تا ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت تا جمعه (۲۹ اسفندماه) خبر داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: اواخر وقت چهارشنبه (۲۷ اسفندماه) تا  اواخر وقت جمعه (۲۹ اسفندماه) وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط ۶۰ تا ۱۱۰ کیلومتر برساعت، وزش باد لحظه‌ای شدید موقت با سرعت بیش از ۱۱۰کیلومتر بر ساعت به صورت نقطه‌ای و محلی چهارشنبه (۲۷ اسفندماه) برای استان‌های اردبیل، گیلان، پنج‌شنبه (۲۸ اسفندماه) برای استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی قم، نیمه شمالی چهارمحال و بختیاری و نیمه غربی اصفهان و جمعه (۲۹ اسفندماه) برای جنوب اصفهان، شمال فارس، نیمه شمالی کرمان، خراسان جنوبی و سمنان پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی بروز خسارت به تاسیسات شهری و روستایی، خیزش و توفان گرد و خاک و کاهش دید و کیفیت هوا به‌ویژه در شرق و جنوب شرق کشور، آسیب به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، آسیب به دکل‌های برق، سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی، شکستن درختان فرسوده، وقوع کولاک برف در گردنه‌های برفگیر و کوهستان پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت‌های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تاسیسات و محصولات کشاورزی به‌ویژه در جنوب کشور و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری آورده است: افزایش تلاطم و ارتفاع امواج بین ۲ تا ۲.۵ متر شنبه (۳۰ اسفندماه) در مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان، یکشنبه (اول فروردین ماه) در مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل شرق بوشهر و هرمزگان و دوشنبه (۲ فروردین ماه) در شرق خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل غرب هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

غرق شدن شناگران و شناورهای سبک و نیمه سنگین، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فراساحل از مخاطرات این وضعیت جوی است بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به ممنوعیت تفریحات آبی و غواصی، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و محدودیت در فعالیت‌های شیلاتی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی به‌ویژه در فراساحل توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ ضمن اشاره به افزایش ارتفاع موج ۱ تا ۱.۵ متر و در فراساحل تا ۲ متر آورده است: این وضعیت جوی چهارشنبه (۲۷ اسفندماه) برای مناطق شمالی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، جمعه (۲۸ اسفندماه) برای مناطق مرکزی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، شنبه (۳۰ اسفندماه) برای خلیج فارس و تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان،یک‌شنبه (اول فروردین ماه) برای دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل شرق هرمزگان و سیستان و بلوچستان و دوشنبه (۲ فروردین ماه) برتی تنگه هرمز، دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل هرمزگان و سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فعالیت‌های فراساحل وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و نیمه سبک و فعالیت‌های شیلاتی توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا