هشدار ذاکر نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه

مرداد 20, 1400
28 بازدید

نماینده مردم ارومیه مجلس با اشاره به بحران دریاچه ارومیه، تاکید کرد: خشک شدن دریاچه ارومیه یعنی گرفتاری ۱۵ میلیون نفر از مردم شمال غرب و بروز بحران بزرگ طوفان نمک، گرفتار شدن مردم به امراض تنفسی و خشک شدن اراضی و باغات.   سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در تذکر شفاهی در جلسه […]

هشدار ذاکر نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه

نماینده مردم ارومیه مجلس با اشاره به بحران دریاچه ارومیه، تاکید کرد: خشک شدن دریاچه ارومیه یعنی گرفتاری ۱۵ میلیون نفر از مردم شمال غرب و بروز بحران بزرگ طوفان نمک، گرفتار شدن مردم به امراض تنفسی و خشک شدن اراضی و باغات.

  سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: برای احیای دریاچه ارومیه تا امروز بیش از ۵ هزار میلیارد تومان هزینه شده است که با محاسبه قیمت ارز و دلار امروز به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان می رسد، امروز برای احیای دریاچه ارومیه به طور ۱۰۰ درصد باید نواقص پروژه تونل زاب و لایروبی رودخانه، تصفیه خانه ارومیه و آبیاری نوین قطره ای را برطرف کنیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: این اقدام جز با تخصیص ۵۵۰ میلیارد تومان بودجه از طرف دولت محقق نمی شود، چرا این مبلغ مصوب تا بحال اختصاص نیافته است؟ این به معنی تعطیلی پروژه احیای دریاچه، رفتن پیمانکاران انتقال آب و هدررفت زحمات و هزینه هاست.

نماینده مردم ارومیه عنوان کرد: باید حق آبه دریاچه ارومیه هرسال به میزان ۶۵۰ میلیارد مترمکعب از سدها و ۳۰۰ میلیون مترمکعب از رودخانه ارس تامین می شده، متاسفانه نه تنها حقابه دریاچه ارومیه را اضافه نکردند، بلکه حقابه اولیه را به دیگر استان ها دادند، به همه مسئولین مرتبط و آقای رییسی هشدار می‌دهم که خشک شدن دریاچه ارومیه یعنی گرفتاری ۱۵ میلیون نفر از مردم شمال غرب و بروز بحران بزرگ طوفان نمک، گرفتار شدن مردم به امراض تنفسی و خشک شدن اراضی و باغات.

ذاکر در پایان تاکید کرد: لذا قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور باید رسیدگی فوری به این موضوع  داشته باشند.

منبع: ايسنا