هر قطار چند واگن دارد

هر قطار چند واگن دارد
تیر 17, 1403
10 بازدید

تعداد واگن‌ها و کوپه‌ها در قطارها باهم متفاوت است و همین باعث تفاوت در ظرفیت آن‌ها می‌شود‌. یکی از دلایل اینکه حین خرید بلیط قطار مدام با مشکل تکمیل ظرفیت مواجه می‌شوید، این است که برخی قطارها ظرفیت کمتری دارند و باید برای رزرو آن‌ها را در روزهای اولیه پیش‌فروش اقدام کنید. آن‌چه بر تعداد واگن‌ها و […]

تعداد واگن‌ها و کوپه‌ها در قطارها باهم متفاوت است و همین باعث تفاوت در ظرفیت آن‌ها می‌شود‌. یکی از دلایل اینکه حین خرید بلیط قطار مدام با مشکل تکمیل ظرفیت مواجه می‌شوید، این است که برخی قطارها ظرفیت کمتری دارند و باید برای رزرو آن‌ها را در روزهای اولیه پیش‌فروش اقدام کنید. آن‌چه بر تعداد واگن‌ها و به‌دنبال آن ظرفیت قطار تاثیر می‌گذارد، موضوعی است که در این مطلب به آن پرداخته خواهد شد. ضمن اینکه اطلاعات مفیدی هم درباره تعداد واگن‌ها و ظرفیت قطارهای داخل کشور نیز در اختیارتان گذاشته‌ایم.

تعداد واگن‌ها در یک قطار بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

احتمالا برای شما این اتفاق بارها و بارها رخ داده است که حین رزرو بلیط قطار با عبارت تکمیل ظرفیت مواجه شده باشید. ظرفیت قطار رابطه مستقیمی با تعداد واگن‌های آن دارد.

اینکه هر قطار از چه تعداد واگن تشکیل شده از قانون یا اجبار خاصی پیروی نمی‌کند. ازطرفی هم نمی‌توان برای قطارها با هدف افزایش ظرفیت هر تعدادی که می‌توان واگن اضافه کرد. به‌طور کلی عواملی مانند نوع قطار و کاربری آن، شرکت راه‌آهن و الزامات عملیاتی نقش زیادی در تعیین تعداد واگن‌ها دارند.

تعداد واگن‌ها در قطار‌های باربری و مسافربری چقدر است؟

تعداد واگن‌ها در قطارهای باربری و مسافربری با یک محاسبه ساده و طبق طول واگن به‌دست می‌آید. طول استاندارد هر قطار نباید از ۶۵۰ متر تجاوز کند. طول واگن‌های مسافربری حداکثر ۲۵ متر و طول واگن‌های باربری بین ۱۰ تا ۱۵ متر است. با یک محاسبه و لحاظ حجم موتور قطار می‌توان به این نتیجه رسید که در قطارهای مسافربری، حداقل ۱۲ و حداکثر ۲۴ و در قطارهای باربری ۴۰ تا ۵۸ واگن وجود دارد.

در شرایط استثنا و در کشورهای خارجی گاهی پیش آمده که تعداد واگن‌های قطارهای باربری به ۱۰۰ عدد هم برسد. به همین دلیل است رزرو بلیط قطار شرکت‌های راه‌آهن با واگن‌های بیشتر دردسر کمتری دارد.

به چه دلیل تعداد واگن‌ها در قطار باربری بیشتر از مسافربری است؟

ملاحظه کردید که تعداد واگن‌ها در قطارهای باربری بیشتر از مسافربری است. اگر شما قصد جابه‌جایی بار یا خودروی‌تان را با قطار دارید، باید بلیط قطار باربری رزرو کنید. دلایلی که باعث شده‌اند تعداد واگن در قطار باربری بیشتر از مسافربری باشد عبارت‌اند:

  • نوع طراحی و هدف قطار: قطارهای باربری به‌طور اختصاصی برای حمل بار طراحی شده‌اند و برای اینکه بتوانند بارهای فله را بهتر و بدون دردسر تخلیه و بارگیری کنند، باید واگن‌های کوچک‌تر و در تعداد بیشتری داشته باشند.

  • وزن و ظرفیت: با توجه به وزن سنگین و حجم بالای بار، جهت توزیع یکنواخت بار در کل قطار و جلوگیری از خسارت باید تعداد واگن‌ها بیشتر و طول آن‌ها کمتر باشد.

  • نوع کارایی: قطارهای باربری با داشتن واگن‌های بیشتر می‌توانند بار بیشتری را جابه‌جا کنند و نیاز به ترددهای ریلی مکرر را به حداقل برسانند.

در یک نگاه دیگر باید به آسایش مسافران در قطارهای مسافربری نیز اهمیت داد. اگر تعداد واگن‌ها در این قطارها زیاد باشد، مدیریت آن‌ها دشوارتر و آسایش مسافران با چالش روبه‌رو خواهد شد.

ازطرفی طبق مقررات، استانداردها و نکات ایمنی مربوط به قطارهای مسافربری و امکان تخلیه زودهنگام مسافران در شرایط اضطراری لازم است که تعداد واگن‌ها کمتر باشد.

آیا زمان خرید بلیط قطار، اطلاع از تعداد واگن‌ها اهمیت دارد؟

مسلم است که اگر قصد خرید بلیط قطار باربری یا مسافربری را داشته باشید، اطلاع از تعداد واگن‌های قطار برای‌تان اهمیت چندانی ندارد. اما تعداد کوپه‌ها و ظرفیت آن‌ها در یک واگن ممکن است برای‌تان مهم باشد. تعداد کوپه‌ها در واگن نیز از عدد خاصی پیروی نمی‌کند. به‌طور مثال، در بیشتر قطارهای باربری واگن‌ها اصلا کوپه ندارند. در بخش بعدی این مطلب تعداد کوپه‌ها در واگن و ظرفیت آن‌ها را در قطارهای مختلف ذکر کرده‌ایم.

مشخصات قطارهای شرکت ریلی رجا

شرکت ریلی رجا قطارهای متعددی را با ظرفیت‌ها و امکانات مختلف جهت جابه‌جایی مسافران در نظر گرفته است. مشخصات هرکدام از این قطارها عبارت‌اند از:

  • قطار پلور سبز رجا: این قطار ۱۰ کوپه ۴ نفره دارد و در هر واگن ۲ سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی تعبیه شده است.

  • قطار لوکس: این قطار ۲ نوع واگن ۳۲ نفره با ۸ کوپه و ۳۶ نفره با ۹ کوپه دارد که هر کوپه نیز شامل ۴ تخت است.

  • قطار سبز و سیمرغ رجا: در هر۲ این قطارها، ۸ کوپه ۴ نفره وجود دارد. برای تهیه بلیط قطار سیمرغ یا سبز رجا می‌توانید یکی از ۲ مورد با پذیرایی یا بدون آن را انتخاب کنید.

  • قطار اتوبوسی رجا: این قطار ۱۰ واگن با ظرفیت‌های ۲۴، ۶۰، ۶۶ و ۷۲ نفر و ۲ سالن پذیرایی دارد.

مشخصات قطارهای فدک

شرکت ریلی فدک قطارهای خود را با ۹ یا ۱۰ واگن تجهیز کرده است. هر واگن ۱۰ کوپه و هر کوپه ۴ نفر را در خود جای می‌دهد. این قطار ۵ ستاره با ارائه امکانات و خدمات فوق‌العاده‌ای به مسافران، تجربه سفری لذت‌بخش و خاطره‌انگیز را به آن‌ها می‌دهد.

مشخصات قطار نورالرضا

قطارهای نورالرضا یکی از بهترین و محبوب‌ترین قطارها در ناوگان ریلی کشور هستند که حین سفر خدمات و امکانات رفاهی قابل قبولی ارائه می‌دهند. این شرکت ریلی قطارهای خود را به ۱۰ کوپه ۴ تخته و در ۴ کلاس معمولی، اکونومی، بیزنس و فرست کلاس تجهیز کرده است. حین خرید بلیط، می‌توانید یکی از این کلاس‌ها را با خدمات مختص آن انتخاب کنید.

برای خرید بلیط قطار به کجا مراجعه کنیم؟

اگر تصمیم به مسافرت با قطار گرفته‌اید ولی نمی‌دانید بلیط آن را از کجا تهیه کنید، پیشنهاد ما به شما، سایت فلای تودی است. این سایت تمامی خطوط ریلی کشور را پوشش داده و امکان تهیه بلیط برای هر مقصد داخلی وجود دارد. علاوه‌بر امکان خرید بلیط کوپه دربست، رفت‌وبرگشت و تفکیک جنسیتی، درصورت تمایل تا قبل‌از موعد بلیط می‌توانید نسبت به برگشت آن اقدام کنید.

جمع‌بندی

هرچقدر که تعداد واگن‌ها و کوپه‌ها در یک قطار بیشتر باشد، برای خرید بلیط قطار با چالش کمتری روبه‌رو خواهید بود. تعداد واگن‌ها در قطارهای مسافربری بین ۱۲ تا ۲۴ و در قطارهای باربری حداکثر ۵۸ عدد است.

ظرفیت، نوع طراحی و کاربری قطارهای باربری ایجاب می‌کند که تعداد واگن‌های آن بیشتر از قطارهای مسافربری باشد. شما می‌توانید قبل‌از خرید بلیط، با مراجعه به سایت فلای تودی اطلاعات جامعی درباره تعداد واگن، کوپه، تخت و امکانات رفاهی و خدماتی شرکت‌های ریلی مختلف به‌دست آورید‌.