نیمی از واکسن‌های کرونای دریافتی قزوین را تزریق کردیم

مهر 8, 1400
67 بازدید

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در حال حاضر ما در استان قزوین نیمی از واکسن‌های دریافتی را تزریق کردیم باید توجه شود فردی که واکسنی را دریافت می‌کند دُز دوم را نیز باید از همان واکسن دریافت کند بنابراین با توجه به شرایط موجود باید دز دوم را ذخیره می‌کردیم تا بتوانیم مرحله دوم […]

نیمی از واکسن‌های کرونای دریافتی قزوین را تزریق کردیم

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در حال حاضر ما در استان قزوین نیمی از واکسن‌های دریافتی را تزریق کردیم باید توجه شود فردی که واکسنی را دریافت می‌کند دُز دوم را نیز باید از همان واکسن دریافت کند بنابراین با توجه به شرایط موجود باید دز دوم را ذخیره می‌کردیم تا بتوانیم مرحله دوم را نیز تزریق کنیم.

پیمان نامدار در ستاد مقابله با کرونای استان قزوین که امروز ۸ فروردین‌ در دفتر استاندار برگزار شد، تصریح کرد: در جلسه ستاد واکسیناسیون قرار است در خصوص اولویت توزیع واکسن تصمیم‌گیری شود، شفاف‌سازی و اصل عدالت در این ستاد بسیار مهم است و باید بر این اساس هر هفته یک جلسه برگزار کنیم.

وی افزود: در حال حاضر ما در استان قزوین نیمی از واکسن‌های دریافتی را تزریق کردیم باید توجه شود فردی که واکسنی را دریافت می‌کند دز دوم را نیز باید از همان واکسن دریافت کند بنابراین با توجه به شرایط موجود باید دز دوم را ذخیره می‌کردیم تا بتوانیم مرحله دوم را نیز تزریق کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآور شد: از ۱۵ اردیبهشت‌ به بعد واکسن ایرانی به دست ما می‌رسد، علی‌رغم شایعاتی که در فضای مجازی وجود دارد باید توجه کنیم که هیچ واکسن فاز سه به هیچ استانی وارد نشده است یعنی درواقع هیچ‌کدام از این واکسن‌ها در مرحله تحقیقات نیستند.

نامدار با اشاره به طرح پرستاری در منزل، بیان کرد: این طرح به‌عنوان پایلوت کشوری در استان قزوین آغازشده و تاکنون ۱۲۰ خدمت در منزل انجام‌شده است، با توجه به اینکه در حال حاضر تعرفه بخش دولتی در منزل مشخص نیست بنابراین خدمات به‌صورت رایگان ارائه می‌شود و تاکنون رضایت بالای ۹۰ درصد داشتیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر وضعیت ما نارنجی شده و باید تمام محدودیت‌های نارنجی اعمال شود، در حال حاضر تعداد مراجعان به مراکز درمانی ۳۰ درصد افزایش پیداکرده است طبق یک تحقیق کارشناسی بیشترین فضاهای آلودگی فضاهای بسته تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هاست.

در استان قزوین ۵۱۵۸ دز واکسن دریافت کردیم

جلال رحمانی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز در ادامه با اشاره به اجرای واکسیناسیون بیان کرد: ما در استان قزوین ۵۱۵۸ دز واکسن دریافت کردیم که از این میان ۱۸۷۰ دز به کادر درمان، ۱۵۰ دز به اورژانس پیش بیمارستانی، ۶۵ دز به آزمایشگاه‌های مرجع کرونا، ۷۰ دز به جانبازان بالای ۷۰ درصد، ۳۵۰ دز به بهزیستی، ۱۱۲۲ دز به بیماران خاص، ۵۵ دز به آرامستان‌ها، ۶۳۶ دز به پاکبان‌ها و ۸۴۰ دز به حوزه بهداشت تخصیص داده‌ شده است.

وی افزود: تا ۶ فروردین‌ در سه مرحله ۲۰۸۵ دز واکسن به کادر درمان تخصیص داده‌شده است که ۱۷۱۸ دز تزریق‌شده و ۳۶۷ دز نیز در حال تزریق است؛ همچنین در سایر بخش‌ها نیز مرحله اول تزریق و مراحل دوم در حال تزریق است؛ در مجموع ۲۶۲۷ دز واکسن تزریق‌شده است که آمار آن به تفکیک شهرستان‌ها وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: پایگاه‌های تزریق واکسن باید در کنار اورژانس باشد و در حال حاضر بیمارستان‌های بوعلی، ولایت و تأمین اجتماعی در شهر قزوین و بیمارستان‌های شهرستان‌ها مرکز تزریق واکسن هستند بنابراین در هر نوبت صرفاً می‌توانیم به ۴۰ نفر در صبح و ۴۰ نفر در بعدازظهر واکسن تزریق کنیم همین امر باعث تجمع می‌شود لذا درصدد افزایش پایگاه‌های تزریق واکسن هستیم.

منبع:ایسنا