نگران وضعیت کرونایی قم در نیمه دوم فروردین هستیم

آذر 5, 1400
14 بازدید

ایسنا/قم رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: با آزاد شدن سفر به شهرهای آبی و زرد کشور شاهد جا به جایی یک جمعیت میلیونی خواهیم بود که با توجه به وجود ویروس جهش یافته، از ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ احتمال افزایش مبتلایان به کرونا را در استان خواهیم داشت. محمد رضا قدیر روز چهارشنبه در آخرین جلسه […]

نگران وضعیت کرونایی قم در نیمه دوم فروردین هستیم

ایسنا/قم رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: با آزاد شدن سفر به شهرهای آبی و زرد کشور شاهد جا به جایی یک جمعیت میلیونی خواهیم بود که با توجه به وجود ویروس جهش یافته، از ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ احتمال افزایش مبتلایان به کرونا را در استان خواهیم داشت.

محمد رضا قدیر روز چهارشنبه در آخرین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران قم در سال ۹۹ در تالار کرامت استانداری با ذکر این مطلب که درحالی که تعداد روزانه بیماران بستری شده در استان حدود ۱۰۰ بیمار بود هم اکنون به بیش از ۱۳۰ بیمار در روز رسیده است، گفت: تعداد بیمار بدحال قم که به چهار یا پنج تَن رسیده بود، درحال حاضر به ۱۲ بیمار رسیده، است.

وی افزود: متوسط فوتی‌های کرونایی نیز که طی ۲ هفته صفر بود درحال حاضر به سه تا پنج بیمار رسیده و متاسفانه در حال قرار گرفتن در یک شیب صعودی هستیم.

وی با اشاره به افزایش تعداد آزمایش‌های مثبت کرونایی در استان گفت:‌ روز گذشته بیش از ۷۰ آزمایش مثبت در استان ثبت شد و در مطب‌ها و درمانگاه‌ها و مراکز مختلف دولتی و غیر دولتی نیز شاهد افزایش مراجعه بیماران مشکوک به کرونا هستیم و این زنگ خطری است که به صدا درآمده و در ایام نوروز ۱۴۰۰ باید هوشیارانه عمل کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اگر موضوع رهگیری بیماران نبود قطعا وارد یک خیز بزرگ می‌شدیم.

وی با اشاره به در پیش بودن سفرهای نوروزی یادآور شد: با آزاد شدن سفر به شهرهای آبی و زرد شاهد جا به جایی یک جمعیت میلیونی خواهیم بود که با توجه به وجود ویروس جهش یافته از ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ احتمال افزایش مبتلایان به کرونا و از آخر فروردین نیز احتمال افزایش بستری شدگان را خواهیم داشت و چه بسا از اوایل اردیبهشت ماه شاهد افزایش مرگ و میر باشیم.

قدیر در ادامه با تاکید بر اینکه تمام تلاش خود را برای ممانعت از حرکت به سمت شرایط نامطلوب کرونایی در قم به کار بگیریم تصریح کرد: تنها راهی که داریم افزایش نظارت‌هاست و یکی از مشکلاتی که وجود دارد و می‌توانیم پیشگیری کنیم، جلوگیری از صف‌های وحشتناک و به هم چسبیده خرید روغن و مرغ است که باید کنترل شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین با اشاره به اینکه همزمان با مسافرهای میلیونی که در طول و عرض کشور آزاد شده، بازدیدهای نوروزی را نیز خواهیم داشت گفت: این موارد حوزه بهداشت و درمان را نگران کرده و تمام سازمان‌ها باید کمک کنند، تنها چاره ای که داریم نظارت موکد می‌باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در ستاد نوروزی که در هفته جاری با حضور روسای ۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور از جمله قم که گردشگران مذهبی را پذیرا هستند برگزار شد تصمیم‌های خوبی گرفته شد که اعلام خواهیم کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا