نگرانی سازمان ملل از ربوده شدن یک مقام دولت لیبی/دیدار فرستاده آمریکا با حفتر در قاهره

مرداد 20, 1400
76 بازدید

هیات سازمان ملل در لیبی ضمن ابراز نگرانی از ربوده شدن یک مسؤول دولتی در طرابلس، این اقدام را محکوم کرد، فرستاده آمریکا به لیبی نیز امروز (چهارشنبه) در قاهره با تعدادی از مسؤولان مصر و خلیفه حفتر، فرمانده شورشی‌های لیبی دیدار خواهد کرد.  به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، هیات سازمان ملل در […]

نگرانی سازمان ملل از ربوده شدن یک مقام دولت لیبی/دیدار فرستاده آمریکا با حفتر در قاهره

هیات سازمان ملل در لیبی ضمن ابراز نگرانی از ربوده شدن یک مسؤول دولتی در طرابلس، این اقدام را محکوم کرد، فرستاده آمریکا به لیبی نیز امروز (چهارشنبه) در قاهره با تعدادی از مسؤولان مصر و خلیفه حفتر، فرمانده شورشی‌های لیبی دیدار خواهد کرد.

 به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، هیات سازمان ملل در لیبی طی بیانیه‌ای به شدت از ربوده شدن رضا فرج الفریطیس، مدیر دفتر معاون اول نخست وزیر دولت وحدتملی لیبی در طرابلس ابراز نگرانی کرده و از مقامات لیبی خواست تحقیق کاملی را درباره تمامی موارد نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر و قوانین بین‌المللی انسانی انجام دهند.

این هیات در بیانیه خود گزارش داد، سال گذشته چندین مورد بازداشت و حبس غیرقانونی، آدم‌ربایی، شکنجه و قنل فراقانونی در حق شهروندان، مسؤولان، خبرنگاران، اعضای جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر را رصد و ثبت کرده است.

کارمندان دفتر دولت وحدت ملی لیبی در شهر بنغازی از عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر این کابینه خواستند ابعاد مختلف پرونده ربودن الفریطیس را اعلام کرده و عامل آن محاکمه شود.

چند مسلح ناشناس الفریطیس و همکارش را پس از سفر به طرابلس و حضور در دفتر دولت وحدت ملی ربودند.

یان کوبیس، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به لیبی و رئیس هیات این سازمان در لیبی ضمن ابراز نگرانی از هدف قرار گرفتن افرادی که نقش مهمی در حمایت از تحول دموکراتیک در لیبی دارند و همچنین حمله به نهادهای کشور به این شیوه، هشدار داد: این اقدامات پیامدهای خطرناکی برای روند صلح و آشتی و اتحاد کامل نهادهای ملی دارند.

سفارت آمریکا در لیبی نیز در چند توییت اعلام کرد که ریچارد نورلاند، سفیر و فرستاده این کشور به لیبی امروز (چهارشنبه) در قاهره با خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شورشی در لیبی و برخی مسؤولان مصری دیدار خواهد کرد.

این سفارتخانه توییت کرد که این دیدارها در چارچوب اقدامات آمریکا در حمایت از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری دسامبر آتی لیبی است.

همچنین این سفارتخانه تاکید کرد، نورلاند همانند رایزنی‌های سابقش با مقامات لیبیایی، در قاهره نیز بر لزوم حمایت از حل بحران جهت ایجاد مبنای قانون اساسی و چارچوب قانونی لازم برای برگزاری انتخابات ۲۴ دسامبر آتی تاکید خواهد کرد.

سفارت آمریکا افزود: واشنگتن از حق مردم لیبی برای انتخاب رهبر خود از طریق یک روند دموکراتیک آزاد و شفاف حمایت می‌کند و از چهره‌های اصلی این کشور می‌خواهد در این مرحله حساس و سرنوشت‌ساز از نفوذ خود برای انجام بهترین کار برای تمام مردم لیبی استفاده کنند.

منبع: ايسنا