نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی نماد اطمینان به نیروی داخلی است

دی 11, 1400
176 بازدید

رئیس مجلس شورای اسلامی وعده داد که در جریان تنظیم برنامه هفتم توسعه به موضوع سرمایه گذاری برای توسعه علم و تحول اقتصادی با کمک پیشرانان علمی توجه شود. به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در جریان بازدید خود از نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در محل بوستان گفت‌وگو گفت: وظیفه دارم از عزیزانمان […]

نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی نماد اطمینان به نیروی داخلی است

رئیس مجلس شورای اسلامی وعده داد که در جریان تنظیم برنامه هفتم توسعه به موضوع سرمایه گذاری برای توسعه علم و تحول اقتصادی با کمک پیشرانان علمی توجه شود.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در جریان بازدید خود از نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در محل بوستان گفت‌وگو گفت: وظیفه دارم از عزیزانمان در جهاد دانشگاهی تشکر کنم و به آنها خداقوت می گویم؛ در بازدید امروز یکی از ویژگی های مهم بحث علمی و فناورانه بودن حوزه های مختلفی بود که مشاهده کردیم. همیشه ما بحث از متخصصان داخلی می کنیم؛ این نمایشگاه نمادی است که می شود با اطمینان به نیروی داخلی اتکا کرد. حتی در مواردی که نیاز به فناوری خارجی داریم در انتقال تکنولوژی با برندهای مهم دنیا همکاری شده و از ظرفیتهای آنها استفاده شده است.

وی افزود: در برخی زمینه ها مانند پزشکی کارهای ماندگاری انجام شده هم در مرز علم حرکت می کنم و هم به صورت کاربردی از آن استفاده می کنیم؛ ما نمونه های بارز آن را در اینجا دیدیم. ما در کشور گاهی علم را برای علم و  توسعه علم مورد توجه قرار می دهیم؛ این خوب است اما ما در شرایطی هستیم که باید مسئله محور حرکت کنیم؛ این نمایشگاه نیز به صورت مسئله محور بود. حالا ما سیاستمدارن باید پیشرانان تحول اقتصادی را مشخص کنیم و اولویتها و  ظرفیتها را پای کار بیاوریم. نقطه ضعف ما سیاستمداران همین است که با هزاران زحمت تکنولوژی می آورند اما جایی که باید سرمایه گذاری شود اول مشکل است.

قالیباف ادامه داد: ما نقدینگی لجام گسیخته داریم، ولی برای بردن آن به فضای تولید و سرمایه گذاری چگونگی سرمایه گذاری بازتولید کنیم – خصوصا وقتی تحریم هستیم و سرمایه گذاری خارجی نداریم – باید از سرمایه داخلی استفاده کنیم این ضعف کار ماست.

رئیس مجلس ادامه داد: ما در سال گذشته  در مجلس سعی کردیم اقدامات لازم را انجام دهیم و حالا هم باید سیستم اداری و اجرایی و مکانیزم سرمایه گذاری را به بخش خصوصی سوق دهیم، اگر این کار را نکنیم از این ظرفیت عظیم در حوزه آموزش، فرهنگی، هنر، مهندسی و پزشکی و … استفاده لازم را نمی کنیم.

وی در پایان خاظر نشان کرد: ما سعی می کنیم در بودجه ۱۴۰۱ قدمهای لازم را برداریم و در برنامه هفتم هم که در شش ماه سال آینده تنظیم می شود ضعفهای اعمال سیاستها را برطرف کنیم تا تحول اقتصادی را با کمک جوانان و پیشگامان علم رقم بزنیم.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,