نقش تبدیل اتصالات استیل در تغییر قطر لوله در مسیر لوله کشی چیست؟

نقش تبدیل اتصالات استیل در تغییر قطر لوله در مسیر لوله کشی چیست؟
شهریور 21, 1402
119 بازدید

گاهی پیش می آید که باید دو لوله را به هم متصل کرد؛ اما به دلیل متفاوت بودن قطر دو لوله، نمی توان از اتصالات استیل دارای دو ورودی یکسان استفاده کرد. در این حالت باید از تبدیل استیل استفاده کرد. از این رو در این مطلب در خصوص تبدیل استیل و نقش آن برای […]

گاهی پیش می آید که باید دو لوله را به هم متصل کرد؛ اما به دلیل متفاوت بودن قطر دو لوله، نمی توان از اتصالات استیل دارای دو ورودی یکسان استفاده کرد. در این حالت باید از تبدیل استیل استفاده کرد. از این رو در این مطلب در خصوص تبدیل استیل و نقش آن برای اتصال لوله با قطرهای مختلف توضیح داده ایم.

تبدیل اتصالات استیل چیست؟

برای مواقعی که قصد متصل کردن دو لوله با اندازه قطر متفاوت را داریم، از تبدیل اتصالات استیل استفاده می کنیم. تبدیل اتصالات استیل از محصولاتی هستند که در تمامی صنایع به کار می روند و دارای انواع مختلفی هستند.

انواع تبدیل استیل

انواع مختلف تبدیل استیل شامل موارد زیر است:

  • تبدیل رزوه ای: در این حالت دو طرف از طریق رزوه به یکدیگر متصل می شوند. رزوه‌ ها ممکن است که به صورت نری، مادگی یا نری و مادگی با یکدیگر باشند. بسته به نوع باید یک مورد را انتخاب کرد.
  • تبدیل جوشی: در این حالت، تبدیل استیل از طریق جوش لب به لب به لوله ها متصل می شود.

دسته بندی دیگر به صورت هم مرکز و غیر هم مرکز است:

  • تبدیل هم مرکز استیل : در این نوع تبدیل مرکز دایره هر ورودی در یک مسیر یا خط قرار دارند. به این حالت Concentric Reducer می‌گویند.
  • تبدیل غیر هم مرکز استیل: در این نوع تبدیل، مرکز دایره هر ورودی در یک خط مستقیم قرار ندارند. به این حالت Eccentric می گویند.

دیگر انواع تبدیل اتصالات استیل شامل موارد زیر است:

الف) تبدیلات لوله به لوله (pipe to pipe):

این نوع به دو دسته شامل تبدیل با قطر متفاوت و تبدیل با نوع اتصال متفاوت تقسیم می شوند. در تبدیل با قطر متفاوت، دو لوله با قطرهای مختلف به یکدیگر متصل می شوند. در نوع دیگر، اگر نوع اتصال در دو طرف تبدیل متفاوت باشد، برای مثال یکی جوشی و دیگری روزه ای، از این نوع تبدیل استفاده می شود.

ب) تبدیل لوله به فلنج (pipe to flange):

این نوع یکی از پرکاربردترین تبدیل هایی است که برای اتصال یک لوله به یک فلنج با قطرهای متفاوت به کار گرفته می شود.

ج) تبدیل فلنج به فلنج (flange to flange):

در صورتی که دو فلنج با قطرهای متفاوت باید به هم متصل شوند. این نوع تبدیل برای اتصال دو فلنج با قطرهای متفاوت به کار می‌روند.

مزایای استفاده از تبدیل اتصالات استیل

مزایای استفاده از تبدیل اتصالات استیل شامل موارد زیر است:

  • کاهش فشار در انتقال سیالات بین دو لوله با قطر متفاوت
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • مقاومت در برابر واکنش پذیری
  • مطابق با استانداردهای جهانی از جمله SMS و ASME BPE
  • سطح رافنس پایین
  • سازگاری با دیگر لوله ها

نقش تبدیل اتصالات استیل در تغییر قطر لوله

اکنون به بحث موضوع اصلی می رویم. نقش تبدیل اتصالات استیل در تغییر قطر لوله در مسیر لوله‌کشی، این است که بتوان دو لوله را به یکدیگر متصل کرد. در حقیقت تبدیل استیل به عنوان نقطه اتصال و تغییر قطر در مسیر لوله‌ها عمل می کند.

تبدیل‌های استیل به انواع مختلفی از جمله تبدیل‌های کاهنده (Reducer)، تبدیل‌های تی (Tee) و تبدیل‌های 90 درجه (Elbow) تقسیم می‌شوند که می‌توانند باعث تغییر قطر لوله در مسیرهای مختلف لوله‌کشی شوند.

برای مثال، تبدیل کاهنده (Reducer) قطر لوله را به صورت پیوسته کاهش یا افزایش می دهد. تبدیل تی (Tee) می‌تواند به عنوان نقطه انشعاب در مسیر لوله‌کشی استفاده شود و تبدیل 90 درجه (Elbow) به منظور تغییر جهت لوله در مسیر استفاده می‌شود.

نکته مهم این است که این اتصالات علاوه بر تغییر قطر، همچنین می‌توانند فشار و جریان صحیح مواد را در مسیر لوله‌کشی حفظ کنند و باعث بهبود عملکرد شود.

خرید تبدیل اتصالات استیل

خرید تبدیل اتصالات استیل با کیفیت و مقاومت بالا به ویژه در صنایع خاص اهمیت زیادی دارد. از این رو باید از برندهای باکیفیت استفاده کنید. استیل پاسارگاد عرضه کننده انواع محصولات اتصالات استیل از جمله تبدیل با کیفیت بسیار بالا و مطابق با استانداردهای جهانی است. تمامی محصولات استیل پاسارگاد با برند ASSP عرضه می شوند. شما می توانید برای خرید انواع تبدیل استیل با آلیاژهای مقاوم با استیل پاسارگاد تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.