میزبانی ۸۰ درصد سایت‌های ایرانی در داخل کشور/کمبود در بخش زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز داده

آذر 22, 1400
10 بازدید

عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه رشد میزبانی داخلی یعنی محتوا و خدمات داخل کشور، با رشد قابل توجهی طی چند سال اخیر بوده است ‌و بیش از ۸۰ درصد از سایت‌های ایرانی در داخل کشور میزبانی می‌شوند، گفت: اما در بخش زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز داده همچنان با کمبودهای زیادی مواجه […]

عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه رشد میزبانی داخلی یعنی محتوا و خدمات داخل کشور، با رشد قابل توجهی طی چند سال اخیر بوده است ‌و بیش از ۸۰ درصد از سایت‌های ایرانی در داخل کشور میزبانی می‌شوند، گفت: اما در بخش زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز داده همچنان با کمبودهای زیادی مواجه هستیم که در کنار بحث تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌هایی که ایجاد شده، مشکلات را بیشتر کرده است.

به گزارش ایسنا، طی چند سال گذشته در بحث زیرساخت‌های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات توسعه خیلی خوبی صورت گرفته و دسترسی پهن باند در همه کشور قابل دسترس و تمامی شهرها و در بخش قابل‌توجهی از روستاها دسترسی دارند. بهزاد اکبری با بیان این مطلب اظهار کرد: رشد بسیار خوبی در ترافیک مصرفی کاربران داشته‌ایم به طوری که از سال ۹۵ که متوسط سرانه مصرف ترافیک دیتا در کشور ۸.۱ گیگابایت در ماه بود، این میزان در حال حاضر به ۱۷.۵ گیگابایت در ماه رسیده است و به عبارتی ما از سال ۱۳۹۵ به‌طور متوسط رشد ۸۰ درصدی به طور سالیانه را شاهد بوده‌ایم.

وی ادامه داد: متوسط رشد جهانی ترافیک دیتا حدود ۲۵ درصد و در حوزه خاورمیانه ۳۵ درصد است که این نشان می‌دهد ما رشد بسیار خوبی در ترافیک دیتای کشور داشته‌ایم و با دسترسی پهن‌باند و توسعه‌های صورت‌گرفته در یکسری خدمات ابری و پلتفرم‌ها هم رشد قابل توجهی را در کشور شاهد بوده‌ایم. متناسب با توسعه لایه دسترسی صورت گرفته در بخش زیرساخت‌های ارتباطی، در لایه شبکه بک‌بن هم توسعه‌های خوبی انجام‌شده است، به‌نحوی که در سال ۱۳۹۴ حدود ۶۵۰ گیگابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه بک‌بن ارتباطات زیر ساخت کشو بوده است که این میزان در سال ۱۳۹۹ به ۳۰ ترابیت‌برثانیه رسیده است.

عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در خصوص میزان رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین‌الملل در کشور گفت: در بخش بین‌الملل در سال ۱۳۹۲ حدود ۸۰ گیگابیت‌برثانیه ظرفیت بین‌الملل داشتیم که اکنون این میزان رشد قابل توجهی داشته و به بیش از چهار ترابیت‌برثانیه رسیده است. همراه با رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین‌الملل هم به لحاظ ظرفیتی و هم به لحاظ تنوع مسیر که از مسیرهای مختلفی ارتباطات بین‌الملل برقرار است، این بخش هم توسعه خوبی پیدا کرده است. همچنین رشد میزبانی داخلی یعنی محتوا و خدمات داخل کشور، درواقع (self hosting) با رشد قابل توجهی طی چند سال اخیر بوده است. ما از معدود کشورهایی هستیم که بیش از ۸۰ درصد از سایت‌های ایرانی در داخل کشور میزبانی می‌شوند شاید معدود کشورهایی مثل چین و آمریکا چنین وضعیتی را داشته باشند.

اکبری خاطرنشان کرد: اما در بخش زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز داده همچنان با کمبودهای زیادی مواجه هستیم این کمبودها در کنار بحث تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌هایی که ایجاد شده مشکلات را بیشتر کرده است و مهم‌ترین مشکل ما در صنعت مراکز داده مشکلات اقتصادی و بخشی فنی است و رویکرد غلط این بوده که هر سازمان دولتی و خصوصی خودش به دنبال ایجاد یک مرکز داده مستقل برای فعالیت خود بوده است که با تحولات ارزی این کار قابل توجیه نیست. یکی دیگر از مشکلات دیگر کمبود مراکز داده با مقیاس بالا هست و مسئله دوم حضور در بازارهای جهانی است که علی‌رغم موقعیت استراتژیک و خوبی که در منطقه داریم این صنعت فقط در داخل کشور ارائه خدمت می‌کند و در بازارهای جهانی سهمی نمی‌برد.

انتهای پیام