میزان مصونیت افراد مختلف در برابر کرونای اُمیکرون

دی 6, 1400
149 بازدید

ایسنا/فارس عضو کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا با اشاره به جهش بالای “اُ میکرون” نسبت به سویه‌های قبلی، به تشریح نظر کارشناسان و دانشمندان سازمان بهداشت جهانی در خصوص میزان مصونیت افراد مختلف نسبت به این سویه جدید کرونا پرداخت. دکتر اورنگ ایلامی شنبه ۴ دی در جمع خبرنگاران گفت: افراد واکسینه نشده که قبلاً […]

میزان مصونیت افراد مختلف در برابر کرونای اُمیکرون

ایسنا/فارس عضو کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا با اشاره به جهش بالای “اُ میکرون” نسبت به سویه‌های قبلی، به تشریح نظر کارشناسان و دانشمندان سازمان بهداشت جهانی در خصوص میزان مصونیت افراد مختلف نسبت به این سویه جدید کرونا پرداخت.

دکتر اورنگ ایلامی شنبه ۴ دی در جمع خبرنگاران گفت: افراد واکسینه نشده که قبلاً به کووید آلوده شده‌اند، ممکن است مصونیت طبیعی زیادی در برابر سویه‌های متفاوت کرونا نداشته باشند، به‌ویژه وقتی صحبت از نوع جدید یعنی سویه اُمیکرون باشد.

او ادامه داد: دانشمندان داده‌های تحقیقات خود را به اشتراک گذاشتند و متوجه شدند که سطح ایمنی طبیعی افرادی که قبلاً به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌ اما واکسینه نشده‌اند به هیچ وجه به آنچه در گذشته بود نزدیک نیست و در واقع، در مواجهه با اُ میکرون در مقایسه با سایر سویه‌ها حدود ۱۶ برابر کمتر از انواع قبلی است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه اگر ابتلا به عفونت در یک فرد مربوط به بیش شش ماه پیش باشد، این مصونیت حتی بیشتر کاهش می‌یابد، افزود: این بدان معناست که اگر فردی در گذشته مبتلا به کووید بوده‌ و واکسینه نشده‌، محافظت در برابر نوع اُ میکرون به سرعت محو می‌شود.

ایلامی خاطرنشان کرد: کارشناسان بهداشت جهانی می‌گویند ظهور اُ میکرون با نابرابری واکسن مرتبط است.  دانشمندان نیز معتقدند که اُ میکرون از یک بیمار HIV در آفریقای جنوبی که تنها ۲۶ درصد از جمعیت آن به طور کامل واکسینه شده‌اند، پدید آمده است.

او اضافه کرد: این ویروس به ویژه در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به خوبی جهش می‌یابد، جایی که می‌تواند برای مدت طولانی زنده بماند و چگونگی زنده ماندن در میزبان انسانی خود را بیابد.

عضو کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا گفت: سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که تنها نیمی از کشورهای عضو آن حداقل ۴۰ درصد از جمعیت خود را تا این زمان واکسینه کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، براساس آخرین گزارش گروه اپیدمیولوژی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سویه امیکرون به سرعت در کشورهای مختلف جهان جایگزین سویه دلتا شد به نحوی که به استناد داده‌های آماری وزارت بهداشت آمریکا، میزان ابتلا به سویه امیکرون در آن کشور، ظرف مدت کوتاهی از ۱۲ درصد کل مبتلایان به حدود ۷۳ درصد از کل مبتلایان، افزایش یافت.

برپایه این گزارش و به استناد داده‌های آماری وزارت بهداشت آمریکا، در برخی از ایالت‌های آمریکا این درصد در مقایسه با کل مبتلایان به ۹۰ درصد نیز رسیده است.

اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به این سویه کرونا، کمتر از دلتا گزارش و تاکید شده که عمده موارد مرگ در افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای که واکسینه نشده‌ بودند، مشاهده شده است.

براساس این گزارش اپیدمیولوژی، شواهد بسیار محدودی در خصوص شدت بیماری کووید۱۹ با واریانت اُمیکرون نسبت به سویه دلتا، در دست است.

اندک مطالعات انجام شده نشان‌دهنده آنست که خنثی‌سازی سویه اُمیکرون با آنتی بادی سرم، بعد از تزریق ۲ دُز واکسن mRNA یا “وکتورآدنوویروس” خیلی ضعیف بوده اما دُز سوم mRNA توانسته خنثی سازی را بهبود ببخشد.

بیست و هشتمین گزارش اپیدمیولوژی علوم پزشکی شیراز حاکیست که براساس داده‌ها در کشور آفریقای جنوبی، ریسک بستری به دلیل ابتلا به امیکرون در مقایسه با موج اول اپیدمی کروناویروس، تا ۲۹ درصد کاهش داشته در حالیکه این ریسک برای افراد زیر ۱۸ سال ۲۰ درصد بیشتر شده است. اگرچه میزان مطلق موارد بستری برای این گروه سنی، هنوز هم کم است.

به گزارش ایسنا، با توجه به شدت بیماری‌زایی سویه اُمیکرون و وجود احتمال درگیری ریوی خصوصا در گروه‌های پرخطر نظیر افراد دارای بیماری زمینه‌ای، سالمندان، دچار نقص سیستم ایمنی و کسانیکه واکسینه نشده‌اند و …. باید نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی خصوصا استفاده از ماسک، حساس بود.

منبع: ايسنا

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,