موردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان در ایلام مشاهده نشده است

مهر 20, 1400
20 بازدید

 مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: عمده جمعیت دامی استان در برابر طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شده‌اند و در حیات وحش استان این بیماری مشاهده نشده‌ است. دکتر«رامین پورنجف» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طاعون نشخوارکنندگان برای اولین بار در سال۱۳۷۴در استان ایلام مشاهده شد و عمده جمعیت دامی استان در برابر طاعون نشخوارکنندگان کوچک […]

موردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان در ایلام مشاهده نشده است

 مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: عمده جمعیت دامی استان در برابر طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شده‌اند و در حیات وحش استان این بیماری مشاهده نشده‌ است.

دکتر«رامین پورنجف» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طاعون نشخوارکنندگان برای اولین بار در سال۱۳۷۴در استان ایلام مشاهده شد و عمده جمعیت دامی استان در برابر طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شده‌اند و خوشبختانه در حیات وحش استان این بیماری مشاهده نشده‌ است.

وی با بیان اینکه ۱میلیون و ۷۰۰هزار رأس دام در برابر طاعون نشخوار کنندگان کوچک در استان واکسینه شده‌اند، گفت: علائمی مانند زخم دهانی،اسهال و لاغر شدن از علائم این بیماری است.

این بیماری دام های کوچک را از بین می‌برد، این بیماری یک بیماری عفونی حاد ویروسی و کشنده در نشخوارکنندگان کوچک اهلی و حیات وحش است که با ایجاد واگیری و تلفات بالا، خسارات اقتصادی قابل ملاحظه در این گونه دام‌ها بوجود می‌آورد. بیماری PPR به نام‌های دیگری مانند طاعون بزی، Kata ، طاعون گاوی کاذب، کمپلکس پنومو – آنتریت و سندرم استوماتیت، پنوموآنتریت نیز شناخته می‌شود.

منبع: ايسنا