منبت گلریز؛ منبت اختصاصی”اشترمل”

مهر 7, 1400
36 بازدید

 معاون صنایع‌دستی اداره ‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: در این استان شهرهایی مانند تویسرکان و ملایر در رابطه با هنرهای چوب کار می‌کنند اما روستای «اشترمل» دو ویژگی بارز دارد که آن منحصر بفرد کرده است‌. هاشم مظاهری یکشنبه ۸ فروردین در کارگاه آموزشی هنر منبت گلریز که به مناسبت […]

منبت گلریز؛  منبت اختصاصی"اشترمل"

 معاون صنایع‌دستی اداره ‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: در این استان شهرهایی مانند تویسرکان و ملایر در رابطه با هنرهای چوب کار می‌کنند اما روستای «اشترمل» دو ویژگی بارز دارد که آن منحصر بفرد کرده است‌.

هاشم مظاهری یکشنبه ۸ فروردین در کارگاه آموزشی هنر منبت گلریز که به مناسبت روز جهانی چوب در روستای «اشترمل» تویسرکان برگزار شد، بیان کرد: هنر این روستا نقش خاصی به نام منبت گلریز دارد که مختص آن است و دیگر ویژگی بارز آن این است که هنر منبت روستا بکر مانده است.

وی تصریح کرد: امروزه ورود ماشین‌آلات  تجهیرات به مشاغل از جمله صنایع دستی آن‌ها را دستخوش تغییراتی کرده است در صورتیکه صنایع دستی باید از فرهنگ بومی، تمدن اصیل و هنرمندان آن منطقه نشأت بگیرد.

مظاهری با اشاره به اینکه ماشین آلات باعث کمرنگ شدن صنایع دستی شده است، اظهار کرد: خوشبختانه این ویژگی در روستای اشترمل دیده نمی‌شود و هنرمندان آن هنوز هم با دستان خود هنرنمایی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، «اشترمل» روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان تویسرکان در استان همدان است که سال گذشته با رأی نهایی شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی موفق به کسب عنوان «روستای ملی منبت گلریز» شد و امروز به بهانه سالروز جهانی چوب از هنرمندان آن تجلیل به عمل آمد.

منبع:ایسنا