معرفی سامانه‌ای برای تخلیص و جداسازی مواد زیستی

آذر 2, 1400
13 بازدید

محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به انجام مطالعاتی شدند که برای تخلیص و جداسازی مواد، کاربردهای به صرفه‌ای دارد. به گزارش ایسنا، فرزانه قاضی‌زاده احسایی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مطالعه رفتار فازی سامانه‌های دوفازی آب پایه از کوپلیمر و کاربرد آن در توزیع پذیری مواد زیستی» گفت: سامانه‌های دوفازی […]

معرفی سامانه‌ای برای تخلیص و جداسازی مواد زیستی

محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به انجام مطالعاتی شدند که برای تخلیص و جداسازی مواد، کاربردهای به صرفه‌ای دارد.

به گزارش ایسنا، فرزانه قاضی‌زاده احسایی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مطالعه رفتار فازی سامانه‌های دوفازی آب پایه از کوپلیمر و کاربرد آن در توزیع پذیری مواد زیستی» گفت: سامانه‌های دوفازی آبی، جایگزین مناسبی برای سامانه‌های مرسوم استخراج مایع- مایع هستند و با توجه به اینکه بخش عمده تشکیل دهنده فازها آب است، محیط مناسبی برای جداسازی مواد زیستی به شمار می‌روند.

وی در خصوص مزیت این روش‌ها گفت: سامانه‌های مورد بررسی در جداسازی اسید فنیل استیک /اسید ۶-آمینوپنیسیلانیک و کلروفیل / فیکوسیانین عملکرد مناسبی از خود نشان داد و نسبت به سامانه‌های دیگر نتایج بهتری برای جداسازی دارد.

وی افزود: این پروژه از مطالعه رفتار فازی و انتخاب بهترین سامانه‌های دوفازی شروع شد و سپس به موضوع جداسازی نمونه واقعی از محصولات واکنش هیدرولیز پنی سیلین جی (فنیل استیک /امینوپنیسیلاتیک اسید) و استخراج شده از جلبک سبز-آبی (کلروفیل / فیکوسیانین) پرداختیم و آن را بررسی کردیم.

قاضی‌زاده با اشاره به کاربرد این طرح گفت: برای تولید و تخلیص مواد زیستی می‌توان از نتایج این تحقیقات بهره برد.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، استفاده از سامانه‌های دوفازی از کوپلیمر برای جداسازی این مواد ادامه این پروژه خواهد بود.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی با اشاره به ویژگی‌های طرح گفت: استفاده از مواد دیگر در کنار کوپلیمر برای جداسازی گزینش پذیرتر و همچنین بررسی در مقیاس نیمه‌صنعتی از مزیت‌های این پروژه به شمار می‌رود.

وی با بیان بیان این که غلامرضا پازوکی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر استاد راهنمای این طرح بوده است، تصریح کرد: مزیت رقابتی این طرح استفاده از کوپلیمرهاست که قابلیت بازیابی دارند و  می‌توان از این سامانه برای تخلیص و جداسازی مواد استفاده کرد.

انتهای پیام