مرگ و میرِ بیشتر ناشی از سویه “یوتا” در بین سالمندان آمریکایی

مرداد 20, 1400
83 بازدید

متخصصان علوم پزشکی در ایالات متحده با انجام مجموعه ای از آزمایشات جدید دریافتند که یکی از سویه های کروناویروس موسوم به “یوتا” (Iota) که پیش تر در نیویورک شیوع پیدا کرده بود، احتمال موارد مرگ و میر را به ویژه در افراد میانسال و سالمند بین ۶۲ تا ۸۲ درصد افزایش می دهد.  مسئولان […]

مرگ و میرِ بیشتر ناشی از سویه "یوتا" در بین سالمندان آمریکایی

متخصصان علوم پزشکی در ایالات متحده با انجام مجموعه ای از آزمایشات جدید دریافتند که یکی از سویه های کروناویروس موسوم به “یوتا” (Iota) که پیش تر در نیویورک شیوع پیدا کرده بود، احتمال موارد مرگ و میر را به ویژه در افراد میانسال و سالمند بین ۶۲ تا ۸۲ درصد افزایش می دهد.

 مسئولان اداره بهداشت شهر نیویورک و متخصصان دانشکده بهداشت عمومی میلمن در دانشگاه کلمبیای آمریکا در این باره خاطر نشان کردند که سویه یوتا یا “B.۱.۵۲۶” از ویروس کرونا می تواند میزان مرگ و میر ناشی از عفونت کووید-۱۹ را در بین افراد ۴۶ تا ۸۲ سال افزایش دهد.

بنابر اعلام پایگاه اینترنتی نیوزمدیکال نت، پیش چاپ این مطالعه در پورتال medrxiv.org منتشر شده است.

در این مطالعه، متخصصان داده های اپیدمیولوژیکی جمع آوری شده در نیویورک را از نوامبر ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۱ مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و با انجام مدل سازی ریاضی، میزان انتقال، توانایی فرار از ایمنی و کشندگی سویه مشخص شده را تعیین کردند.

نویسندگان این مطالعه دریافتند که در مقایسه با سایر گونه های ویروس کرونا، سویه “یوتا” میزان مرگ و میر در طول بیماری را در افراد ۴۵-۶۴ ساله ۴۶ درصد، در محدوده سنی ۶۵-۷۴ سال ۸۲ درصد و حدود ۶۲ درصد نیز برای افراد بالای ۷۵ سال افزایش می دهد.

علاوه بر این، در بررسی های فوق میزان انتقال برآورد شده ویروس B.۱.۵۲۶ بین ۱۵ تا ۲۵ درصد بیشتر از سویه های قبلی در گردش بوده است. در عین حال، این سویه می تواند در ۰ تا ۱۰ درصد از افراد موجب بروز عفونت های پیشرفته شود.

ویروس کرونای “یوتا” ابتدا در نوامبر ۲۰۲۰ در نیویورک شناسایی شد و بعد در سراسر ایالات متحده گسترش یافت و متعاقبا در ۲۷ کشور دیگر در سراسر جهان یافت شد.

به گفته محققان، “یوتا” از نوامبر ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱ گونه اصلی غالب در نیویورک بوده و با ظهور نوع مسری تر B. ۱.۱.۷ (آلفا)، شیوع B.۱.۵۲۶ به تدریج کاهش یافت.

به گزارش اسپوتنیک، سازمان جهانی بهداشت در ماه مارس “یوتا” را در لیست گونه های “مورد توجه” قرار داد و چهار گزینه شامل آلفا (انگلیسی)، بتا (آفریقای جنوبی)، گاما (برزیل) و دلتا (هندی) را نیز به عنوان سویه های “نگران کننده” عنوان کرده است.

منبع: ايسنا