مدیریت بسته های حمایتی دولت به استان ها واگذار شود

آذر 2, 1400
12 بازدید

ایسنا/ایلام استاندار ایلام در  ارتباط زنده ویدئوکنفرانسی با دکتر حسن روحانی رئیس جمهور به مدت ۳۵ دقیقه در خصوص مسائل و مشکلات استان به ویژه در بحث کرونا بحث و گفتگو کرد. رئیس جمهور همچنین با کادر درمانی بیمارستان شهید مصطفی خمینی(ره) و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بحث و گفتگو کرد و در جریان آخرین […]

مدیریت بسته های حمایتی دولت به استان ها واگذار شود

ایسنا/ایلام استاندار ایلام در  ارتباط زنده ویدئوکنفرانسی با دکتر حسن روحانی رئیس جمهور به مدت ۳۵ دقیقه در خصوص مسائل و مشکلات استان به ویژه در بحث کرونا بحث و گفتگو کرد.

رئیس جمهور همچنین با کادر درمانی بیمارستان شهید مصطفی خمینی(ره) و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بحث و گفتگو کرد و در جریان آخرین وضعیت استان در بحث کرونا قرار گرفت.

استاندار ایلام در این ارتباط ، اظهار کرد: با تبریک اعیاد شعبانیه، از ریاست محترم جمهور به خاطر مدیریت عالی مشکلات سال های اخیر از تحریم و آثار آن تا دفع مانع تراشی های  داخلی و خارجی و مدیریت حوادث بعدی از جمله  زلزله، سیل و اکنون هم کرونا تشکر می کنم که حاصل این تدبیر ها امید به مردم بود.

وی گفت : اینجا در این شرایط می خواهم اخبار خوشی از ایلام گزارش کنم،  واحد الفین پتروشیمی در اردیبهشت ماه آماده افتتاح خواهد بود، سد گلال استان ایلام هم آماده بهره برداری است و نرخ بیکاری در استان ایلام که در دولت اول  ۱۷.۵ نیم درصد بود در آغاز دولت دوم رسید به ۱۱.۷ درصد رسید.امسال به ۸.۳ و در سه ماهه ی آخر سال ۹۸ به عدد ۷ رسید و ما جزء سه استان برتر کشور در این زمینه هستیم اما همچنان بیکاری جوانان در استان هست و نیازمند توجهات ویژه برای تداوم راه هستیم.

استاندار ایلام تصریح کرد: در سال گذشته بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان در بخش های مختلف از جمله نفت در استان ایلام سرمایه گذاری شد که بیش از ۲۰۰ درصد رشد سرمایه گذاری در سال ۹۸ داشتیم.

سلیمانی گفت: استان ایلام شرایط ویژه دارد از جمله ما امسال ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر زوار عتبات و اربعین داشتیم که از مرز مهران تردد داشتند و روزانه ۵ هزار نفر تردد و متوسط روزانه ۶۰۰ کامیون محصولات تجاری به کشور عراق صادرات داشته ایم و حدود ۵ هزار نفر اتباع خارجی مستقر در مهران داشتیم که کشور عراق اجازه ورود این اتباع را به کشور خود نمی داد و ما این افراد را به کشور خود بازگرداندیم.

وی ادامه داد: همچنین جمعیت بسیاری زیادی از مردم استان ساکن کرج و تهران و به خصوص قم هستند که در گسترش بیماری در استان موثر بودند. وضعیت انتخابات در ایلام بسیار متفاوت بود و به دلیل بافت قومی و قبیله ای که در انتخابات وجود دارد باعث تجمعات و همایش های بزرگ انتخاباتی شد و این عواملی بود که در بحث بیماری کرونا در استان ایلام موثر بودند.

استاندار ایلام تصریح کرد: ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه برای سفر رئیس جمهور آماده شده است  و البته ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه هایی هستند که بیش از ۶ ماه است شروع شده اند و استدعا دارم که مردم ایلام چندین بار منتظر شما بودند در اولین فرصت به استان سفر داشته باشید.

وی گفت : در ار تباط با بازگشایی برخی از اصناف در ۲۳ فروردین در ایلام همراهی و پویش های قوی مردمی و بازاری وجود دارد ما همه ی فعالیت ها را از مردم شروع کردیم ، سازمان های مردم نهاد، اصناف، احزاب، تشکل ها ، بازاریان، رسانه ها  و دیگر اقشار مردم در بحث مبارزه با کرونا همکاری های بسیار خوبی داشتند. سلیمانی ادامه داد: پویش های بسیار خوبی بصورت خودجوش توسط بزرگان و نخبگان و اصحاب رسانه و فضای مجازی در نه به سفر، نه به ۱۳ بدر، نه به پنجشنبه و جمعه اخر سال، پویش در خانه بمانیم و عدم حضور در طبیعت و … شکل گرفت و پاسخ های خوبی نیز دریافت شد.

وی ادامه داد: جلسات مشترکی در ستاد مدیریت کرونا باحضور نماینده محترم ولی فقیه در استان، اصناف، سپاه و بسیج، دادگستری و تعزیرات برگزار شد و با تکیه بر دیدگاه خود اصناف ، لیست فروشگاههای کم ریسک را اعلام کردیم و انشاء الله با رعایت پروتوکل های موجود شروع به فعالیت خواهیم کرد.

استاندار ایلام تصریح کرد:  اما برای بازگشایی مدارس دو مانع وجود دارد؛ اگر اعلام شود که در منطقه ای وضعیت سفید و خوب است باز هم شاهد هجوم مردم به این منطقه خواهیم شد به خصوص هم استانی هایی که در مناطق دیگر ساکن هستند. دوم اینکه اگر یکی دو استان جور دیگر عمل کنند و استان ها در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی مشابه هم نباشند برخی خانواده ها مقاومت خواهند کرد. بنابراین پیشنهاد می شود در این خصوص اگر تصمیمی گرفته می شود یکپارچه باشد.

سلیمانی تاکید کرد: در هر حال در استان ایلام همدلی و هم نوایی و هم افزایی وجود دارد و اینجا بحث مخالف نداریم و مردم و مسئولین همراه هم هستند.

وی ادامه داد: بسته های حمایتی کار بسیار خوبی بود که توسط دولت انجام گرفت اما پیشنهاد می شود مدیریت این کار را به استان ها واگذار کنید چراکه پایشی که از مرکز در ارتباط با این پدیده صورت می گیرد با واقعیات موجود در استانها همخوانی ندارد، در استان ها برخی افراد مشاغل خود را از دست داده اند، برخی افراد که حتی تحت پوشش نهادهای حمایتی نبوده اند و اغلب بصورت روزمزد بوده و یا با دستفروشی گذاران امور کرده اند که امروز در مضیقه هستند و ما در استان از این افراد خبر داریم، تقاضا دارم در این رابطه اختیاراتی بصورت متناظر به استانداران بدهند.

در ادامه  دکتر حسن روحانی رئیس جمهور گفت: این ایام برای مردم عزیز استان ایلام که مردمی دلاور دارد مبارک باشد، آمارهای بسیار خوبی که در بحث اشتغال ایجاد شده بسیار خوشحال کننده است.

وی ادامه داد: متأسفم که قرار بود به استان ایلام سفر کنیم و هر زمان که قرار بود حضور یابیم حادثه ای واقع شد که مانع حضور ما شد و انشاء الله در فرصت مناسب ما خدمت مردم استان برسیم.

منبع:ایسنا