مجموعه شعر جدید پروین سلاجقه منتشر شد

مرداد 17, 1400
39 بازدید

مجموعه شعر «در ارتفاع شانه‌هایت برف می‌بارد» سروده پروین سلاجقه منتشر شد.  این مجموعه شعر در ۶۸ صفحه و با قیمت ۱۳ هزار تومان توسط نشر سیب سرخ منتشر شده است. در معرفی «در ارتفاع شانه‌هایت برف می‌بارد» توسط ناشر می‌خوانیم: «این دفتر شعر شامل ۳۱ قطعه شعر سپید است که از سال ۹۷ تاکنون سروده […]

مجموعه شعر جدید پروین سلاجقه منتشر شد

مجموعه شعر «در ارتفاع شانه‌هایت برف می‌بارد» سروده پروین سلاجقه منتشر شد.

 این مجموعه شعر در ۶۸ صفحه و با قیمت ۱۳ هزار تومان توسط نشر سیب سرخ منتشر شده است.
در معرفی «در ارتفاع شانه‌هایت برف می‌بارد» توسط ناشر می‌خوانیم: «این دفتر شعر شامل ۳۱ قطعه شعر سپید است که از سال ۹۷ تاکنون سروده شده و با انتخاب شاعر در این دفتر گردآوری شده است.»
سلاجقه درباره این دفتر شعر با اشاره به این‌که هر قطعه شعر در این اثر دارای نامی است که همراه با سرایش آن انتخاب شده است، بیان کرد: درون‌مایه اشعارم در این دفتر عمدتاً سمبلیک است و در واقع طیف گسترده‌ای از موضوعات متنوع را شامل می‌شود؛ اعم از عشق، هم در محور شخصی و هم در محور عشق اجتماعی و عشق به هستی، انسان و جهان، رنج، مصایب اجتماعی، صلح، تنگناهای زندگی زن شرقی و خاورمیانه‌ای و نبود آزادی و عدالت و رنج انسان در تلاش برای رهایی. این سروده‌ها به طور کلی، درون‌مایه اجتماعی پررنگی دارند، در عین این‌که بر گرد محور اصلی عاطفه انسانی، یعنی عشق می‌چرخند و البته باید این را هم بگویم که در این اثر هر جا سخن از عشق است شاید نقطه‌گاه اولیه آن عشق شخصی باشد ولی شعر در نهایت مسائل دیگری را نیز در برمی‌گیرد.
او در عین حال به نگاه خاص فلسفی شعرهایش اشاره و اظهار کرد: نوع نگاه راوی اشعار به جهان و روایت او از اندوه زندگی تراژیک انسان، جبر و همه چیزهایی که به گونه‌ای عمیق و ژرف در هستی وجود دارد و ما با آن درگیر هستیم در این اشعار نمود داشته است.
پروین سلاجقه همچنین گفت:‌ زبان برخی از اشعار تا اندازه‌ای به زبان حماسی و کتیبه‌ای نزدیک شده است و به نوعی هنجارگریزی بر محور زبان معیار و نوعی بی‌زمانی را شامل می‌شود. به عبارت دیگر دست انداختن به یک زبان اسطوره‌ای در این اشعار خود را نشان داده است تا جایی که برخی سروده‌ها در این موارد به یک لحن کتیبه‌ای آغاز زمانی و آخرالزمانی و در عین حال به متون مقدس نزدیک شده‌اند.
سلاجقه با اشاره به تاثیرپذیری شعرهایش از وقایع و حوادث اجتماعی پیرامونش افزود:‌ در سروده‌های این دفتر تاریخ سرایش اشعار ذکر شده و تاریخ‌ها اغلب با جریان‌ها و وقایع اجتماعی مقارن است،‌ برای نمونه در رابطه با حوادث آبان شعری در این مجموعه وجود دارد،‌ برخی اشعار نیز تاریخ معاصر ما را پیش رو می‌گذارند نه تاریخ گذشته‌های دور سرزمین را ـ به نحوی که در مجموعه‌های قبلی من بود ـ ضربان قلب من به عنوان راوی این سروده‌ها و به عنوان کسی که در این دوره از تاریخ ایران ایستاده است، با ضربان قلب مردم در اجتماع هماهنگ است و به آن واکنش نشان می‌دهد و از هیچ کدام از افت و خیزهای زندگی مردم و جامعه، شادی‌ها و رنج‌های آنان و … دور نیست. فکر می‌کنم این ویژگی اغلب اشعار شاعران امروز است.
او در همین زمینه تاکید کرد: شعر معاصر به باور من حس و قلب دارد، درد می‌کشد و شاعر آن نیز جدا از افت و خیزهای جامعه نیست، بدون تردید حتی زمانی که او نخواهد هم در سطرهای نانوشته شعرش بروز می‌کند. البته من به نوعی یک انسان جهان‌وطن هستم، انسان بودن را خاص جهان می‌دانم و جهان را هم مکان زندگی انسان. فکر نمی‌کنم مرزهای جغرافیایی چیزی را در این فصل مشترک انسانی تغییر دهد.
منبع:ايسنا