مجلس در بررسی صلاحیت‌ تعدادی از اعضای کابینه باید به حجت شرعی برسد

مرداد 23, 1400
4 بازدید

 یک فعال سیاسی اصولگرا ابراز عقیده کرد، اگر مجلس می‌خواهد مجلسی انقلابی باقی بماند در بررسی صلاحیت‌های وزرای پیشنهادی نباید تحت‌الشعاع شخصیت رئیس‌جمهور و فشارهای رسانه‌ای قرار بگیرد و از سیاسی‌کاری پرهیز کند. بابک حیدری درباره کابینه پیشنهادی رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در یک کابینه کارآمد باید سه ویژگی تخصص، روحیه جهادی و […]

مجلس در بررسی صلاحیت‌ تعدادی از اعضای کابینه باید به حجت شرعی برسد

 یک فعال سیاسی اصولگرا ابراز عقیده کرد، اگر مجلس می‌خواهد مجلسی انقلابی باقی بماند در بررسی صلاحیت‌های وزرای پیشنهادی نباید تحت‌الشعاع شخصیت رئیس‌جمهور و فشارهای رسانه‌ای قرار بگیرد و از سیاسی‌کاری پرهیز کند.

بابک حیدری درباره کابینه پیشنهادی رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در یک کابینه کارآمد باید سه ویژگی تخصص، روحیه جهادی و تعهد افراد ملاک باشد و اعضای آن به هیچ وجه اهل فساد و رانت‌خواری نباشند و با فساد مبارزه کنند. وقتی با این سه شاخص به کابینه پیشنهادی رئیس‌جمهور نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که برخی از افراد پیشنهادی این سه ویژگی را دارند، اما برخی دیگر از وزرای پیشنهادی یک یا دو ویژگی ذکر شده را دارند و از چند وزیر پیشنهادی فعلاً اطلاعات خاصی نداریم.

وی افزود: بنابراین با سه نوع از افراد در کابینه پیشنهادی روبرو هستیم. درباره افرادی که شناخت کافی نداریم نمایندگان مجلس باید در کمیسیون‌های تخصصی بیشتر در این خصوص تحقیق کنند تا بهتر بتوانند درباره رأی اعتماد تصمیم‌گیری کنند.

این عضو شورای مرکزی کانون اندیشه و تمدن اسلامی استان اصفهان گفت: در وهله اول باید ببینیم که وزرای پیشنهادی چه برنامه‌هایی دارند، اما وظیفه مجلس در این حوزه بسیار اهمیت دارد. مجلس موظف است صلاحیت تمام اعضای کابینه پیشنهادی را با دقت بررسی کند، چراکه کشور در شرایط خاصی قرار دارد.

حیدری تصریح کرد: مجلس در بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی به هیچ عنوان نباید تحت تأثیر شخصیت رئیس‌جمهور، شعارهای او و مردمی که به آقای رئیسی رأی دادند قرار بگیرد، چراکه نمایندگان مجلس را هم مردم انتخاب کرده‌اند و نمایندگان به دور از هرگونه سیاسی‌کاری باید صلاحیت وزرای پیشنهادی را بررسی کنند.

وی ادامه داد: در کابینه پیشنهادی چهره‌هایی را داریم که شاید افرادی متخصص باشند، اما سابقه اجرایی نداشته‌اند و وزیر شدن چنین افرادی آن هم در شرایط خاص کشور شاید به صلاح نباشد و نمایندگان برای دادن رأی اعتماد به چنین افرادی باید به حجت شرعی برسند. از طرفی هم نفراتی داریم که سابقه وزارت و معاونت داشته‌اند، اما امتحان خوبی در دوران وزارت خود پس نداده‌اند. پس صلاحیت هر دو گروه را مجلس باید با دقت بررسی کند.

این عضو شورای هماهنگی مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان، ابراز عقیده کرد: معتقدم ۴ یا ۵ نفر از کابینه پیشنهادی رئیس‌جمهور نمی‌توانند رأی اعتماد مجلس را بگیرند.

منبع: ايسنا