مبلغ عیدی کارمندان و کارکنان دولت سال 1403

مبلغ عیدی کارمندان و کارکنان دولت سال 1403
اسفند 8, 1402
40 بازدید

با نزدیک شدن به پایان سال، مبلغ عیدی کارمندان دولت طی تصویب‌نامه‌ای توسط هیئت وزیران تصویب می‌شود. مبلغ تعیین‌شده برای کلیه کارمندان دولت یکسان است و به‌نوعی حکم پاداش پایان سال برای کارمندان محسوب می‌شود. مبلغ عیدی کارمندان دولت 1403 یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد با نزدیک شدن به پایان سال است که در این […]

با نزدیک شدن به پایان سال، مبلغ عیدی کارمندان دولت طی تصویب‌نامه‌ای توسط هیئت وزیران تصویب می‌شود. مبلغ تعیین‌شده برای کلیه کارمندان دولت یکسان است و به‌نوعی حکم پاداش پایان سال برای کارمندان محسوب می‌شود. مبلغ عیدی کارمندان دولت 1403 یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد با نزدیک شدن به پایان سال است که در این مقاله قصد داریم به توضیح کامل آن بپردازیم. اگر مشغول فعالیت در دستگاه‌های اجرایی یا دولتی هستید، مطالعه مطلب پیش‌رو برای آگاهی از میزان عیدی کارمندان دولت سال 1403 و زمان پرداخت آن مفید خواهد بود.

قانون عیدی کارمندان دولت؛ مبلغ عیدی چگونه محاسبه می‌شود؟

ضوابط نحوه پرداخت عیدی کارمندان دولت در ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مشخص شده است؛ این قانون در سال 1374 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. به موجب این قانون، دولت موظف است که سالانه اعتبار نقدی یا غیرنقدی اختصاص داده شده به کارکنان خود را به‌طور یکسان به همه کارمندان و کارکنان پرداخت کند.

حداقل سقف پاداش، میزان و مبلغ عیدی پایان سال کارمندان دولت هرساله توسط هیئت وزیران تصویب می‌شود. کلیه افرادی که در دستگاه‌های اجرایی کشور مشغول فعالیت هستند، مشمول قانون عیدی کارمندان دولت می‌شوند. اگر صاحب یک کسب‌وکار خصوصی هستید و قصد محاسبه عیدی کارمندان خود را دارید، با خرید نرم افزار حسابداری کلیه امور مالی خود را به‌راحتی انجام دهید.

مبلغ عیدی کارمندان دولت 1403 چقدر است؟

مبلغ عیدی کارمندان دولت در سال‌های اخیر افزایش داشته است. در جلسه 15 بهمن 1403 هیئت وزیران، حداقل عیدی یا پاداش پایان سال کارمندان و عیدی بازنشستگان دولتی نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد افزایش یافته است. در جلسه هیئت وزیران حداقل عیدی کارمندان دولت در سال 1403 معادل 2 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شد.

بر‌اساس مصوبه هیئت دولت، مبلغ 700 هزار تومان به حداقل عیدی کارکنان و بازنشستگان متاهل اضافه می‌شود. علاوه‌بر این، کارمندان دولت به ازای هر فرزند 300 هزار تومان عیدی نیز دریافت خواهند کرد. برای مثال، یک فرد متاهل با یک فرزند، مبلغ 3 میلیون و 500 هزار تومان به‌عنوان عیدی یا پاداش پایان سال دریافت خواهد کرد. به یاد داشته باشید که میزان عیدی کارگران با عیدی کارکنان دولت متفاوت است و بر‌اساس حقوق ماهانه کارگر و تعداد ماه‌های کاری محاسبه می‌شود. با مراجعه به صفحه محاسبه عیدی سپیدار سیستم می‌توانید به‌راحتی و با وارد کردن حقوق پایه خود، مبلغ عیدی خود را محاسبه کنید.

مبلغ عیدی کارگران و تفاوت آن با عیدی کارمندان دولت 1403

محاسبه عیدی کارگران بخش خصوصی کاملا متفاوت از عیدی کارمندان دولت است و به عواملی مانند تعداد روزهای اشتغال فرد و همچنین حقوق پایه بستگی دارد. عیدی کارگران در سال 1403 بین 10 میلیون و 616 هزار تومان تا حدود 16 میلیون تعیین شده که در مقایسه با سال قبل 27 درصد رشد داشته است.

البته به یاد داشته باشید که کف عیدی کارگران در صورتی معادل 10 میلیون و 616 هزار تومان خواهد که فرد کل 12 ماه سال را مشغول فعالیت باشد. در غیر این صورت مبلغ عیدی کارگران به ازای هر ماه کارکرد، معادل 884 هزار و 714 تومان (یک‌دوازدهم کف مبلغ عیدی کامل) خواهد بود.

کارگرانی که کمتر از یک سال در یک کارگاه مشغول به کار بوده‌اند، باید برای محاسبه عیدی، حقوق ماهانه خود را در تعداد ماه‌های کاری خود ضرب و سپس بر 12 تقسیم کنند. عدد به دست آمده عیدی هر ماه کارگر خواهد بود. با ضرب این عدد در تعداد ماه‌های کاری، کل مبلغ عیدی کارگر در طول چند ماه فعالیت او به دست خواهد آمد.

محاسبه آسان عیدی کارگران با نرم‌افزار حسابداری سپیدار سیستم

در این مقاله به ارائه توضیحاتی درباره مبلغ عیدی کارمندان دولت و عیدی بازنشستگان پرداختیم. همچنین دانستیم که اعتبار نقدی یا غیرنقدی به‌عنوان پاداش پایان سال کارمندان دولت بین همه کارکنان فعال در دستگاه‌های اجرایی و دولتی به‌طور یکسان پرداخت می‌شود. حداقل مبلغ عیدی کارمندان دولت در سال 1403 طبق مصوبه هیئت وزیران 2 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است که بسته به وضعیت تاهل و تعداد فرزندان بیشتر نیز می‌شود.

اگر صاحب یک کسب‌وکار خصوصی هستید و به‌عنوان کارفرما باید عیدی کارگران خود را بپردازید، پیشنهاد می‌کنیم از نرم‌افزار حسابداری سپیدار سیستم استفاده کنید. با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری سپیدار سیستم می‌توانید عیدی کارگران پاره‌وقت و تمام‌وقت را بدون احتمال خطای محاسباتی محاسبه و پرداخت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد سایت سپیدار سیستم به آدرس sepidarsystem.com شوید یا برای دریافت راهنمایی خرید نرم‌افزار حسابداری متناسب با کسب‌وکار خود با شماره تلفن 02181022000 تماس بگیرید.

برچسب‌ها:,