مبادا محرم تعطیل شود/ برگزاری مراسم‌های محدود با رعایت ضوابط بهداشتی

مرداد 25, 1400
7 بازدید

 امام جمعه بخش مرکزی یزد به لزوم برگزاری مراسم‌های محرم با رعایت ضوابط بهداشتی و پورتکلها اشاره کرد و گفت: مجالس خانگی محدود مورد توجه باشد نه مجالسی که جمعیت فراوان و بدون رعایت پروتکل ها برگزار شود. آیت الله « سیدمحمدکاظم مدرسی» در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه امروز که در احمد آباد برگزار […]

مبادا محرم تعطیل شود/ برگزاری مراسم‌های محدود با رعایت ضوابط بهداشتی

 امام جمعه بخش مرکزی یزد به لزوم برگزاری مراسم‌های محرم با رعایت ضوابط بهداشتی و پورتکلها اشاره کرد و گفت: مجالس خانگی محدود مورد توجه باشد نه مجالسی که جمعیت فراوان و بدون رعایت پروتکل ها برگزار شود.

آیت الله « سیدمحمدکاظم مدرسی» در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه امروز که در احمد آباد برگزار شد، در خصوص برگزاری مراسمهای ماه محرم تصریح کرد: در ایام ماه محرم امسال هم با کرونا مواجه هستیم لذا حتما سیاه پوشی و گرامیداشت این ایام مورد توجه قرار گیرد البته باید در چارچوب ضوابط و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مسائل شرعی مباحث عزاداری را در قالب جلسات و یا مراسم‌های عزاداری خانگی شاهد برگزاری مراسمات باشیم.

مدرسی تصریح کرد: البته مجالس خانگی محدود مورد توجه باشد نه مجالسی که جمعیت فراوان و بدون رعایت پروتکل ها برگزار شود، البته این موضوعات باید با توجه ویژه مدیریت شود و مبادا محرم ما تعطیل شود.

وی در خصوص توجه به ماه محرم و اهمیت آن اظهار کرد: در آستانه ماه محرم قرار داریم و این ماه به ویژه عاشورا در اسلام جایگاه دارای اهمیتی دارد، روایتی در این زمینه با عنوان حدیث قدسی نیز وجود دارد و حضرت موسی(ع) از خداوند متعال سئوال می‌پرسد که خدایا چرا امت پیامبر اسلام را بر سایر امت‌ها برتری بخشیدی؟

وی اضافه کرد: خدای متعال بیان می‌فرماید به علت 10 خصلت و نماز، روزه ، زکات، حج، جهاد، نمازجمعه، نماز جماعت، قرآن ، علم و عاشورا را عنوان کرد و در خصوص نااگاهی حضرت موسی(ع) در خصوص عاشورا توضیح داد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد در خصوص این روایت و توضیح در خصوص عاشورا اظهار کرد: خداوند متعال خطاب به حضرت موسی فرمود که اگر یکی از بندگان من در آن زمان بگرید و خود را صاحب عزا بداند بر چنین انسانی بهشت واجب می شود و اگر بنده ای مالش را در این مسیر خرج کند، از سوی خدا بر مال او برکت خواهد رسید و در روز قیامت نیز از این اعمالی که انجام داده است او را معاف می دارم یعنی در رابطه با خرجی که برای سیدالشهدا کرده نباید پاسخگو باشد گرچه باید مال حلال باشد و گناهانش را هم می‌بخشم.

بعد خداوند متعال می فرماید که به عزت و جلالم اگر مردی یا زنی در ایام عاشورا اشک از چشمشان جاری شود اجر صد  شهید بر آن ها نوشته می شود.

مدرسی در خصوص برداشت‌هایی که از این روایت وجود دارد، تصریح کرد: برتری امت پیامبر، غبطه خوردن انبیا گذشته به دستورات و آموزه‌های دینی خاتم انبیا(ص)، موارد 9 گانه‌ای که حضورت موسی(ع)از آن میدانست.

وی افزود: سبک زندگی در ایام محرم و عاشورای اباعبدالله الحسین(ع) که عبارت است از اینکه انسان خود را عزادار بداند، در این مسیر هزینه کند و پنج آثار این سبک زندگی که ایجاد برکت باشد، عدم پاسخگویی در سرای آخرت، غفران و آمرزش، درجات عالی در پرتو عزاداری صحیح و همچنین از این روایت استفاده می‌شود که اسلام مکتب عمل، علم، عبادت ، جهاد و شهادت است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با بیان این که در آستانه دهه اول ماه محرم و امر به معروف و نهی از منکر هستیم، گفت: امر به معروف ونهی از منکر یک واجب شرعی است منتهی واجب توسلی است و لازم نیست انسان در آن قصد غربت داشته باشد.

وی افزود: بیشترین واجبی است که در طول عمر آدم بر انسان‌ها واجب می‌شود چرا که محرمات و گناهان فراوانی هم در محیط خانواده و در محیط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و کاری وجود دارد از طرفی واجبی است که عمدتا وقت و شب و روز ندارد، زمان و مکان ندارد و همچنین از واجبات از واجبات مهمی است که قضا ندارد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد در بخش دیگری از خطبه‌های خود با اشاره به این که مراسم تخلیف و تنفیذ انجام شد و انتقال قدرت به آرامی شکل گرفت گفت: این در حالی است که آمریکا حدود 20 هزار نفر نیروی نظامی را برای انتقال قدرت در اطراف کاخ سفید و برای حفظ امنیت در شهر مربوطه در نظر گرفته بود.

وی با بیان این که در این مراسم مطالبی را روسای جمهور و قوه قضائیه مطرح کردند، گفت: اهم مطالب مورد توجه و ارزشمند رهبری عبارت بود از تاکید بر ارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی، حضور در میان مردم، مردمی بودن و دخالت دادن مردم در امور، گفت‌وگوی صادقانه با مردم، نگاه و توجه به ظرفیت‌های داخلی، مبارزه با فساد با عزم راسخ، اقدام با برنامه و نه مشغول شدن به روزمرگی و هم چنین سرعت عمل در تشکیل دولت که هر کدام از این‌ها فلسفه خاص خودش را دارد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد به طرح حمایت و صیانت از کاربران مجازی اشاره کرد و گفت: این طرح طرحی ضروریست اما هم باید شکل آن کامل و جامع باشد و هم محتوای طرح جامع باشد در این زمینه حمایت از مجلس شورای اسلامی را اعلام می‌کنم اما خواستار دقت نظر، سرعت عمل و حفظ مصالح کسب و کار مردم به همراه دین هستم.

وی در ادامه با بیان این که 17 مرداد روز خبرنگار و سالروز شهادت محمود صارمی در افغانستان به دست طالبان است، گفت: ضمن تبریک به خبرنگاران، نکته‌ها و بایدهایی مورد توجه خبرنگاران باشد.

وی افزود: توجه به تطهیر نفس و طهارت روح خود و مخاطبان به خبرنگاران توصیه می‌شود، خبرنگاران باید  به بیان حقایق و واقعیت‌ها بپردازند نه شانتاژهای ناصحیح را ارائه دهند.

مدرسی با بیان این که خبرنگاران باید ایجاد روح امید و نوید در بین مردم را داشته باشند، گفت: یکی از کارهای بسیار خوب این است که باید اخبار را برای اینکه در سراسر دنیا منتشر کنند به زبان‌های گوناگون ترجمه و در شکل های مختلف منتشر کنند، دفاع از حقوق مردم، حفظ ارزش‌های دینی و احترام به حفظ حقوق و حریم شخصی افراد را به تمام معنا مورد توجه قرار دهند.

منبع:ایسنا