ماهنشان، ایجرود و خدابنده؛ میزبان شدیدترین‌ بادها در استان زنجان

مهر 7, 1400
37 بازدید

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: بیشترین وزش باد شدید برای شهرستان‌های ماهنشان، ایجرود و خدابنده پیش‌بینی شده است. صفی‌الله کرامتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پیش‌بینی وزش باد شدید و  وقوع سیلاب در استان، اظهار کرد: بر اساس اعلام  اداره‌کل هواشناسی استان زنجان و مرکز تحقیقات آب وزارت نیرو، وزش باد و […]

ماهنشان، ایجرود و خدابنده؛ میزبان شدیدترین‌ بادها در استان زنجان

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: بیشترین وزش باد شدید برای شهرستان‌های ماهنشان، ایجرود و خدابنده پیش‌بینی شده است.

صفی‌الله کرامتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پیش‌بینی وزش باد شدید و  وقوع سیلاب در استان، اظهار کرد: بر اساس اعلام  اداره‌کل هواشناسی استان زنجان و مرکز تحقیقات آب وزارت نیرو، وزش باد و بارش شدیدی برای چند استان از جمله زنجان پیش‌بینی شده است. در حال حاضر وزش باد با سرعت بالایی در استان در حال وقوع است.

وی افزود: اداره‌کل هواشناسی استان، بارش‌های شدید برای استان زنجان را تایید نکرد بلکه بارش‌ها را در حد معمول و نرمال بهاری دانست ولی از آنجایی که بارش‌های بهاری به صورت رگباری بوده و می‌تواند خسارت و مشکلاتی را به‌وجود آورد، باید برای پیشگیری از خسارت و یا به حداقل رساندن آن اقداماتی برنامه‌ریزی شود.

این مسئول ادامه داد: بخاطر اهمیت این موضوع، روز گذشته جلسه پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در استان با حضور اعضای ستاد، فرمانداران شهرستان‌ها به‌صورت ویدئو کنفرانس تشکیل و  به موارد پیشگیرانه توجه شد.

کرامتی تصریح کرد: در این جلسه به پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی داخل رودخانه‌ها، مسیل‌های داخل روستاها و شهرها تاکید شد که خوشبختانه قبل از آغاز سال نو، اقدامات خوبی در این زمینه انجام گرفته بود و در واقع می توان گفت، آمادگی برای مقابله با هر نوع حادثه ای وجود دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان یادآور شد: طبق پیش‌بینی‌ها، امشب بارش حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیمتری در برخی مناطق استان رخ خواهد داد و با توجه به اینکه وزش باد شدید بین ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر و در برخی مناطق استان به‌صورت لحظه‌ای نیز تا ۱۰۰ کیلومتر خواهد رسید و تا ساعاتی دیگر برخی نقاط استان را فرا می‌گیرد که هشدارهای لازم در این خصوص داده شده است.

وی عنوان کرد: بیشترین وزش باد شدید در شهرستان‌های ماهنشان، ایجرود و خدابنده اعلام شده که در این راستا به متولیان مربوطه در خصوص برای جلوگیری از اتراق افراد در ساختمان‌های نیمه کاره دارای داربست و یا درختان و کهنسال تاکید شده؛ چرا که احتمال آسیب وجود دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود  رسانه‌های استان با اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی لازم برای امروز و فردا در خصوص وضعیت جوی نامساعد از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

منبع:ایسنا