لکه روغن و چربی را چگونه از فرش هایمان پاک کنیم؟

آذر 2, 1401
9 بازدید

  از دیرباز تا اکنون در خانه اکثر ما ایرانی‌ها، فرش به عنوان کفپوشی زیبا و راحت کاربرد دارد. از آنجایی که همواره فرش‌ها زیر پای ما هستند طبیعی است که لکه‌ها و کثیفی‌هایی روی آن ایجاد شود.  یکی از معضل‌هایی که ممکن است خانم‌های خانه‌دار داشته باشند پاک کردن لکه‌های ایجاد شده ناشی از […]

 

از دیرباز تا اکنون در خانه اکثر ما ایرانی‌ها، فرش به عنوان کفپوشی زیبا و راحت کاربرد دارد. از آنجایی که همواره فرش‌ها زیر پای ما هستند طبیعی است که لکه‌ها و کثیفی‌هایی روی آن ایجاد شود. 

یکی از معضل‌هایی که ممکن است خانم‌های خانه‌دار داشته باشند پاک کردن لکه‌های ایجاد شده ناشی از ریختن غذا، چای، قهوه، لکه روغن، چربی و امثال آن است. 

لکه روغن و چربی که مدتی از زمان ایجاد آن گذشته باشد، سخت‌تر پاک می‌شود و اگر روش‌های پاک کردن آن را ندانیم ممکن است برای ما دردسرساز شود. 

روش‌های خانگی زیادی برای پاک کردن انواع لکه از جمله لکه روغن و چربی از روی فرش وجود دارد، اما گاهی‌اوقات بعضی روش‌ها آنطور که باید جواب نمی‌دهد یا جای لکه برروی فرش باقی می‌ماند. در این گونه موارد بهترین پیشنهاد استفاده از قالیشویی‌های معتبر می‌باشد. اگر در جنوب تهران هستید و قصد شستشوی اصولی و کامل فرش‌های خود را دارید می‌توانید آن را به قالیشویی در جنوب تهران که یکی از شعبه‌های قالیشویی شاه‌عباسی بسپارید و از خدمات آنها استفاده کنید.

حال ممکن است این سوال ایجاد شود که چگونه لکه روغن و چربی از روی فرش پاک می‌شود؟ 

پاک کردن لکه روغن و چربی از روی فرش 

مهمترین نکته آن است که هنگامی که لکه ایجاد می‌شود همان ابتدا به پاک کردن آن بپردازید؛ چون این کار باعث می‌شود که لکه راحت‌تر پاک شود.

 لکه‌های چربی اگر همان لحظه پاک نشوند ممکن است در اثر پا گذاشتن روی آن و کشیده شدن وسایل، به نقاط دیگری از فرش سرایت کند و تمیز کردن آن دشوار شود.

هنگامی که لکه به‌وجود آمد با یک دستمال تمیز ابتدا لکه روغن را پاک کنید و بسته به آنکه لکه به‌وجود آمده از چه نوعی بود از راهکارهایی که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم استفاده کنید. 

روش‌های پاک کردن لکه روغن و چربی از فرش 

نشاسته‌ ذرت و جوش شیرین

بر روی لکه ایجاد شده مقداری نشاسته ذرت و جوش شیرین بریزید. برای بهتر عمل کردن آن با یک برس کوچک یا مسواک قدیمی این ماده را به آرامی روی سطح لکه بمالید و حدود ۱۵ دقیقه زمان دهید تا اثر کند.

این دو ماده لکه چربی و روغن را به‌خوبی جذب می‌کنند و یکی از راحت ترین روش‌ها برای پاک کردن لکه می‌باشد به این دلیل که در اکثر خانه‌ها یافت می‌شود و تهیه کردن آن هزینه زیادی ندارد.
پیشنهاد می‌شود بعد از این مرحله روی لکه ایجاد شده جاروبرقی بکشید تا ذرات ریز جوش شیرین و نشاسته از روی فرش جمع شوند. 

استفاده از مایع ظرفشویی 

مقداری مایع ظرفشویی و آب را مخلوط کنید و روی لکه ایجاد شده بریزید و با یک برس بر روی لکه بکشید. در این روش کف کردن آن قسمت از فرش طبیعی است و بعد از چند دقیقه لکه محو می‌شود. 

استفاده از خمیر ریش

از خمیر ریش می‌توانید برای پاک کردن لکه روغن و چربی و لکه‌های دیگری که ممکن است روی سطح فرش ایجاد شود استفاده کنید.

استفاده از سرکه از صابون 

در این راهکار شما ابتدا با یک دستمال تمیز لکه روغن را پاک می‌کنید و سپس مقداری سرکه بر روی محل لکه ریخته و با یک دستمال تمیز و خشک دیگر بر روی سرکه بکشید.

سپس از صابون برای تمیز کردن آن استفاده کنید و پس از آن، با یک دستمال خشک آنجا را پاک کنید. توجه داشته باشید که سرکه استفاده شده باید سرکه سفید باشد. 

استفاده از الکل برای پاک کردن لکه 

الکل هم یکی دیگر از حلال‌هایی است که برای پاک کردن لکه روغن استفاده می‌شود. مقداری الکل را بر روی سطح لکه بریزید و سپس با آب ولرم شستشو دهید. 

محلول آب و آمونیاک 

یکی از روش‌ها استفاده از آب و آمونیاک می‌باشد. مقدار کمی آمونیاک (متناسب با مقدار لکه) و ۴برابر آن آب را در ظرفی بریزید و هم بزنید. سپس با یک اسفنج یا مسواک آغشته به محلول، برای تمیز کردن لکه چربی اقدام کنید. 

بعد از این کار، مطمئن شوید که قطره‌های آمونیاک از روی سطح فرش به‌صورت کامل پاک شده‌اند و آن قسمت از فرش به‌خوبی شسته شده است تا از پوسیدگی فرش جلوگیری شود.

استفاده از این روش هنگامی پیشنهاد می‌شود که راهکار‌های دیگر اثر نکرده باشند و ناچار به استفاده از این روش باشید. توجه داشته باشید که بهتر است قبل از این کار مقداری از محلول را در گوشه کوچکی از فرش امتحان کنید تا اگر تغییر رنگ یا هر تغییر خاص دیگری مشاهده نشود، سپس اقدام به استفاده از این محلول برای پاک کردن لکه کنید.

همچنین گاهی اوقات ممکن است جنس تار و پود فرش‌های شما ابریشمی، پشمی یا به‌گونه‌ای باشد که بهتر است از روش‌های خانگی استفاده نکنید و شستشو و تمیزی فرش‌ها را به متخصصان این کار بسپارید. قالیشویی در نازی آباد، خدماتی درجه یک برای شستشو و لکه‌گیری فرش‌های شما انجام می‌دهد. 

نکاتی برای پاک کردن لکه روغن و چربی 

استفاده از هرکدام از راهکارهایی که عنوان شد تنها بخشی از مرحله تمیزی فرش از لکه چربی به‌وجود آمده روی آن است.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که پس از شستشوی آن قسمت از فرش با هر محلولی که استفاده کردید، فرش باید به‌خوبی خشک شود. چراکه رطوبت باقی مانده در سطح فرش هر چقدر هم که کم باشد ممکن است بعدا باعث رشد باکتری و قارچ و آفات شود. برای خشک کردن فرش بهتر است از پنکه یا رطوبت‌گیر استفاده کنید. 

یکی دیگر از مواردی که پیشنهاد می‌شود حتما رعایت کنید آن است که اگر برای پاک کردن لکه از الکل یا سرکه سفید استفاده می‌کنید. این دو محلول مدت زمان زیادی بر روی لکه و فرش نمی‌ماند چراکه مدت بیشتری بماند، ممکن است به الیاف فرش آسیب برسانند. 

نکته بعدی آن است که هر روشی را به ‌کار می‌برید، برای شستشوی فرش از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. 

جمع‌بندی 

ممکن است ایجاد لکه‌هایی بر روی سطح فرش‌های همه ما پیش آمده باشد. نکته مهم به‌موقع و به‌درستی پاک کردن لکه به خصوص لکه‌های روغنی و چرب از روی سطح فرش است. 

استفاده از محلول آب و آمونیاک، خمیر ریش، الکل، ترکیب سرکه سفید و صابون، نشاسته ذرت و جوش شیرین، مایع ظرفشویی و… از راهکارهای خانگی برای چربی و روغن از روی فرش است. 

توجه به نکاتی مانند خشک شدن محل لکه یا شستشوی فرش و استفاده از مقدار محلول متناسب با لکه ایجاد شده از مواردی است که باید مد نظر قرار داده شود.