لزوم تسریع در واکسیناسیون سنین ۵۰ تا۶۰ سال / ضرورت اعمال محدودیت‌های کرونایی

آبان 19, 1400
5 بازدید

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، استمرار و تسریع در روند واکسیناسیون را نیازمند لجستیک پایدار دانست و تامین منابع لازم برای این مهم را با هدف قطع زنجیره کرونا خواستار شد. به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات […]

لزوم تسریع در واکسیناسیون سنین ۵۰ تا۶۰ سال / ضرورت اعمال محدودیت‌های کرونایی

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، استمرار و تسریع در روند واکسیناسیون را نیازمند لجستیک پایدار دانست و تامین منابع لازم برای این مهم را با هدف قطع زنجیره کرونا خواستار شد.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که امروز چهارشنبه ۱۶ تیرماه برگزار شد، آخرین وضعیت کرونایی تهران، انجام تمهیدات لازم برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس دلتای هندی و روند ساخت و واردات واکسن‌های کووید ۱۹ را تشریح کرد.

وی با اشاره به این که بدون تردید پیک پنجم کرونا در تهران شکل گرفته اظهار کرد: شواهد گواه این موضوع است که خیز پنجم کرونا با سویه دلتای هندی در حال شکل گیری است.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهرانبا بیان این که تعداد مراجعان سرپایی با علامت‌های مشکوک و یا قطعی ابتلا به  کرونا در سه هفته اخیر ۲۴ درصد رشد داشته از رشد شاخص های ۱۵,۴ دهم درصدی بسستری شدگان کرونایی در تهران خبر داد.

وی نسبت به افزایش موارد بستری و پر شدن تخت‌های اختصاص یافته به مبتلایان به کرونا در تهران هشدار داد و گفت: امروز تنها در استان تهران ۵ هزار و ۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های بستری تحت درمان هستند و این درحالیست که موارد ترخیص با تعداد بستری شدگان در توازن منفی است.

تغییر در الگوی سنی مبتلایان، مراجعان و بستری شدگان مبتلا به کرونا یکی دیگر از مواردی بود که دکتر زالی به آن پرداخت و تسریع در روند واکسیناسیون گروه سنی ۵۰ تا ۶۰ ساله را خواستار شد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش شاخص عدد مولد پایه کرونا خاطرنشان کرد: عدد مولد پایه بر اساس وضعیت چرخش ویروس و سرایت پذیری محاسبه می شود، چنانچه این شاخص بالاتر از عدد یک باشد نشان دهنده وخامت وضعیت اپیدمی است، شاخص عدد مولد پایه در تهران ۱,۳ دهم است.

وی کاهش تردد غیرضروری، رعایت بییشتر پروتکل و اعمال محدودیت‌های کرونایی را خواستار شد و تاکید کرد: متاسفانه به دلیل چرخش گونه های جهش یافته کرونا و عدم رعایت شیوه نامه ها الگوی مراجعان خانوادگی است و تنها در بازه زمانی سه تا چهار روزه علایم ریوی تشدید می شود.

زالی، آماده سازی و افزایش کلینیک های سرپایی و تسریع روند کمیته های ترخیص را مورد توجه قرار داد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که همچنان بیشترین نقض پروتکل های بهداشتی به ترتیب در نانوایی ها، سوپرمارکت ها و رستوران هاست، خواستار نظارت بیشتر بر عملکرد و اعمال قوانین سفت و سخت‌تر با هدف رعایت بیشتر شیوه نامه ها در این مراکز شد.

وی با بیان این که استان تهران پیشتاز واکسیناسیون کووید ۱۹  در کشور است، عنوان کرد: آمار پوشش واکسیناسیون در تهران از میانگین جمعیت کشوری بالاتر است و این درحالیست که ۷۷ مرکز تجمیعی واکسن مراحل تلقیح واکسن را در دستور کاردارند.

زالی استمرار و تسریع در روند واکسیناسیون را نیازمند لجستیک پایدار دانست و تامین منابع لازم برای این مهم را با هدف قطع زنجیره کرونا خواستار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جلسه امروز ستاد فرماندهی مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران که با حضور مسوولان و نمایندگان دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در تهران، نمایندگان ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، تامین اجتماعی و شورای شهر برگزار شد مواردی همچون راه اندازی کلینیک‌های سرپایی، تامین کافی تست های تشخیصی، تسریع در روند واکسیناسیون و تولید واکسن های داخلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع:ایسنا