لاوروف: هیچیک از متحدان آسیای میانه روسیه تمایلی به میزبانی از ارتش آمریکا ندارد

آبان 23, 1400
1 بازدید

وزیر خارجه روسیه در حاشیه کنفرانس بین‌المللی تاشکند، ازبکستان گفت، هیچیک از متحدان آسیای میانه روسیه تمایلی برای میزبانی زیرساخت‌های نظامی آمریکا همزمان با خروج نیروهای این کشور از افغانستان ندارند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در حاشیه “کنفرانس بین‌المللی جنوب و مرکز آسیا: ارتباط منطقه‌ای. چالش‌ها […]

لاوروف: هیچیک از متحدان آسیای میانه روسیه تمایلی به میزبانی از ارتش آمریکا ندارد

وزیر خارجه روسیه در حاشیه کنفرانس بین‌المللی تاشکند، ازبکستان گفت، هیچیک از متحدان آسیای میانه روسیه تمایلی برای میزبانی زیرساخت‌های نظامی آمریکا همزمان با خروج نیروهای این کشور از افغانستان ندارند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در حاشیه “کنفرانس بین‌المللی جنوب و مرکز آسیا: ارتباط منطقه‌ای. چالش‌ها و فرصت‌ها” گفت: مقام‌های آمریکایی تلاش می‌کنند تا کشورهای آسیای میانه و پاکستان را به ویژه متقاعد کنند که قلمروهایشان را در اختیار آمریکا قرار داده تا تاسیسات نظامی‌شان را به این کشورها منتقل کنند.

وی تاکید کرد:‌ نخست اینکه پاکستان و ازبکستان رسما اعلام کرده‌اند که این مساله اصلا جای بحثی ندارد و کشورهایشان را برای میزبانی از چنین زیرساخت‌های نظامی در اختیار آمریکا قرار نمی‌دهند. در دیدار وزرای خارجه پنج کشور آسیای میانه بعلاوه روسیه این مساله مورد بررسی قرار گرفت. هیچیک از کشورهای منطقه تمایلی برای این موضوع ندارند چون می‌گویند مردم و کشورشان در معرض خطر قرار می‌گیرند.

لاوروف همچنین ادامه داد: شرکت کنندگان در این گفتگوها درباره یک ابتکار عمل دیگر آمریکا نیز گفتگو داشتند که تلاش برای خارج کردن افغان‌هایی است که با نیروهای آمریکایی یا ناتو در جریان جنگ افغانستان همکاری داشتند و استقرار دائمی یا موقت آنها در قلمروهای کشورهای آسیای میانه است. در ابتدا حرف روی ۱۰ هزار نفر بود اما حالا صحبت بر روی ۱۰۰ هزار نفر است.

وزیر خارجه روسیه همچنین به این نکته اشاره کرد که وارد کردن هند و ایران هم در گروه تروئیکای گسترش یافته (شامل روسیه، چین،‌ آمریکا و پاکستان) که برای سازش افغانستان است می‌تواند فرصت‌ها را غنی‌تر کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا