قانع: بروزرسانی آتش‌نشانی مهمترین نیاز امروز است

مهر 7, 1400
14 بازدید

 به گفته رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز، آموزش در بخش علمی و تامین زیر ساخت‌های آموزشی برای افزایش نیروی جسمانی و علمی آتش نشانان و بروز رسانی تجهیزات دو مقوله مهم در مسیر ارائه خدمات با کیفیت تر آتش نشان‌ها است. محمدهادی قانع چهارشنبه ۷ مهر در آیین بزرگداشت روز آتش نشان […]

قانع: بروزرسانی آتش‌نشانی مهمترین نیاز امروز است

 به گفته رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز، آموزش در بخش علمی و تامین زیر ساخت‌های آموزشی برای افزایش نیروی جسمانی و علمی آتش نشانان و بروز رسانی تجهیزات دو مقوله مهم در مسیر ارائه خدمات با کیفیت تر آتش نشان‌ها است.

محمدهادی قانع چهارشنبه ۷ مهر در آیین بزرگداشت روز آتش نشان گفت: این سازمان با ایثارگری ۷۰۰نفر از نیروهای آتش نشان در طول ۱۹ماه شیوع کرونا شرایط سختی را پشت سر گذاشت، به گونه‌ای که بیش از نیمی نیروها به کرونا مبتلا شدند.

او با اشاره به موفقیت‌های این سازمان در سال گذشته و شش ماهه نخست امسال، افزود: کسب رتبه برتر در میان سازمان‌های شهرداری، تحقق کامل بودجه عمرانی، افتتاح دومین سایت آتش نشان کشور، تأسیس مدرسه غواصی است و افزایش ۳۰۰درصدی تجهیزات ورزشی آتش نشانان از جمله عملکردهای این سازمان مدت فوق‌الذکر بوده است.

قانع همچنین موفقیت در بیش از۱۴هزار عملیات در سال گذشته با مساحت بیش از ۱۹هزار متر مربع را از دیگر اقدامات انجام شده این سازمان در سال گذشته عنوان کرد.

او با اشاره به این مطلب که بیش از  ۹۰درصد حوادث به دلیل ناآگاهی رخ می‌دهد از تدوام برگزاری جشنواره شهر ایمن در قالب سومین جشنواره پرداخت و گفت: طرح سومین شهر ایمن در شش محور رسما کار خود را آغاز کرده و اختتامیه آن در اسفندماه برگزار می‌شود.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز بهره برداری از سه ایستگاه آتش نشانی و کلنگ زنی ۲ایستگاه آتش نشانی جدید در کلانشهر شیراز را از جمله اقدامات عمرانی سازمان متبوع عنوان کرد و از شهردار جدید این کلانشهر و مسئولان استانی حاضر در جلسه خواست کرد با توجه به حجم بالای عملیات و نیازمندی کلان شهر شیراز به تجهیزات، در بودجه ۱۴۰۱، اعتبار مناسبی برای این منظور درنظر گرفته شود و همچنین شاهد اصلاح مسیر شغلی با حکم کارمندی وکارگری نیروهای آتش نشان باشیم.

برای مقابله با بحران به فرماندهی واحد نیاز داریم

رئیس شورای شهر شیراز نیز در ادامه این مراسم، از روز آتش‌نشان به عنوان فرصتی برای پاسداشت فداکاری‌ها و تلاش‌های مردان و زنانی یاد کرد که با ایثارگری برای حفط جان و مال مردم وارد میدان‌های پرخطر می‌شوند.

مهدی طاهری با بیان اینکه هر روز متعلق به آتش‌نشان است،  اظهار کرد: مقام معظم رهبری در حادثه پلاسکو آتش‌نشانان را مفتخر به ۴ مدال شجاعت، کم ادعا و با اخلاص و مومن کردند.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هدف اصلی آتش‌نشانان آرامش و امنیت مردم است که تحت هر شرایطی باید حفظ شود.

طاهری با بیان اینکه رعایت ۵ اصل سازمان، فرماندهی، نیروی انسانی، آموزش و تجهیزات برای مدیریت بحران الزامی است، افزود: متاسفانه سازمان و فرماندهی واحدی برای مقابله با بحران در اختیار نداریم. اگر حادثه غیرمترقبه‌ای روی دهد آیا قرارگاه فرماندهی واحدی برای مدیریت بجران وجود دارد؟آیا پیمانکاران بزرگ در سازمان مدیریت بحران نقش افرینی می‌کنند؟ آیا شهر برای مقابله با بحران قسمت بندی شده است؟

این عضو شورای شهر شیراز همچنین از به حماسه نوجوانی که فداکارانه به شهادت رسید اشاره کرد و گفت: عملکرد شهید علی لندی تلنگری به همه ماست و این امر نشانه‌ای از توسعه فرهنگ بزرگ آتش‌نشانی است.

پرویز کهندل، مدیر امور شهری و شوراهای استانداری فارس نیز در این آیین با اشاره به تعدادی شهدای دفاع مقدس فارس گفت:به ازای  هر پست مدیریتی ۷۲نفر شهید شدند.

او با تاکید بر توجه به خانواده آتش نشان‌ها، عنوان کرد: پست آتش نشانی یک پست عملیاتی است و باید برای جذب نیرو و آتش نشانی باید ۹فاکتور در نظر گرفته شود. پس استفاده از نیروهای آتش نشان در پست‌های اداری جفا است، چرا که این نیروهای ورزیده و شایسته باید در حوزه‌های مرتبط با خود استخدام و به کار گرفته شوند.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری فارس عنوان کرد: در استان ۱۱۴ شهرداری داریم و ۵ شهرداری جدید در شرف تاسیس است و باید به فکر تامین نیروی آتش نشان آن باشیم.

کهندل با اشاره به شهید علی لندی که به دلیل ایثار و نجات دو شهروند ایذه‌ای در شعله‌های آتش به شهادت رسید درخواست شورای شهر در کمیسیون نامگذاری نام یکی از معابر را به نام این نوجوان گذاشته شود تا این چنین سرمایه‌های اجتماعی حفظ شوند.

منبع: ايسنا