قالیباف: اهل گفت‌وگو هستیم اما در مقابل زورگویی دشمن می‌ایستیم

آذر 11, 1400
100 بازدید

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه “فاصله ما مسئولان از قرآن بیشتر شده است”، گفت: ما اهل گفت‌وگو و صلح هستیم، اما اگر دشمن نپذیرفت و ظالم بود، باید محکم در برابرش بایستیم. به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در اختتامیه سی و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، با تبریک عید مبعث و قدردانی […]

قالیباف: اهل گفت‌وگو هستیم اما در مقابل زورگویی دشمن می‌ایستیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه “فاصله ما مسئولان از قرآن بیشتر شده است”، گفت: ما اهل گفت‌وگو و صلح هستیم، اما اگر دشمن نپذیرفت و ظالم بود، باید محکم در برابرش بایستیم.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در اختتامیه سی و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، با تبریک عید مبعث و قدردانی از برگزارکنندگان این دوره از مسابقات گفت: آثار برکت قرآن فرهنگ و مکتب قرآن و اهل بیت (ع) را می‌توان در باور قلبی افرادی دید که به سنت‌های الهی پایبند هستند؛ آن هم در این مقطعی که دنیا مملو از مادیات و وابستگی است.

وی با اشاره به جنگ احد گفت: در آن جنگ عده‌ای در کنار پیامبر ایستادند و به شهادت رسیدند یا در آن مسیر گام برداشتند و عده‌ای دیگر با بهانه‌جویی عرصه را ترک کردند. آن زمان بود که صف مومنان از صف منافقان جدا شد و امتحان الهی رقم خورد. قطعا بدون رنج و زحمت و امتحان کسی به موفقیت و پیروزی دست پیدا نمی‌کند. این زبان حال رزمندگان دوران دفاع مقدس و فرماندهانی همچون شهید سلیمانی و شهیدان همت، باکری و کاظمی و تمامی شهدا است. آنها تربیت‌شدۀ مکتب الهی هستند.

رئیس مجلس یادآور شد: شهید سلیمانی همیشه این حرف را می‌گفت که اگر در این کره خاکی بخواهیم یک قطعه از بهشت را نشان دهیم باید به پشت خاکریزها برویم و رزمندگان را نشان دهیم. در آنجا به تمام معنا فرهنگ قرآن و اهل بیت (ع) حاکم بود.

قالیباف با یادآوری اتفاقات زمان تصویب قطعنامه ۵۹۸ در پایان جنگ تحمیلی، گفت: در آن زمان با وجود اینکه دشمن قطعنامه را پذیرفته بود و ادعا می‌کرد که به دنبال صلح است، مجدداً به ما تاخت. رزمنده‌ها بعد از قطعنامه به همان محکمی پشت خاکریزها جنگیدند که در ابتدای جنگ می‌جنگیدند. آنها هر چه در دنیای مادی مبنای تصمیم‌گیری بود را در میدان جنگ کنار گذاشتند.

وی افزود: در تمامی دانشکده‌های علوم نظامی گفته می‌شود که برای حمله به دشمن باید سه برابر ظرفیت داشت؛ اما ما چنین چیزی را در جنگ نداشتیم و به جای آن، به سنت‌های الهی باور داشتیم. مهم این بود که باید مقابل ظلم، متجاوز و مستکبر بایستیم. البته که بعد از پذیرش قطعنامه رزمنده‌ها را سرزنش‌ها و تحقیرها کردند؛ تهمت زدند و گفتند که صدام و حزب بعث هنوز مانده و کربلا، قدس و فتح چه شد؟

قالیباف ادامه داد: شهدا، رزمندگان و جانبازان متکی به سنت‌های الهی مقاومت کردند و تردیدی در ایمانشان نه‌تنها ایجاد نشد، بلکه روز به روز به ایمانشان اضافه شد؛ چون آنها به سنت‌های الهی تکیه و باور داشتند. امروز باید از آن افرادی که روزی رزمنده‌ها را سرزنش و تحقیر می‌کردند پرسید که صدام و حزب بعث کجاست؟

وی افزود: ما با تکیه بر این جمله امام (ره) که «ما می‌توانیم» در مقابل تمام قدرت‌های استکبار یک تنه ایستادیم چون بر دو رکن خداباوری و مردم‌باوری ایمان داشته و بر مبنای آن حرکت می‌کردیم. امروز نیز بعد از ۱۴۰۰ سال دوباره شاهد احیای اسلام و عزت مسلمانان هستیم.

رئیس مجلس یادآور شد: یادمان نمی‌رود که می‌گفتند آنهایی که در دفاع مقدس جنگیدند برای دهه ۶۰ و اوایل انقلاب بودند و اگر مجدداً این اتفاق بیفتد جوانان امروز پای کار نیستند اما دیدیم که در شرایط سخت‌تر و مظلوم‌تر از دوران دفاع مقدس، مدافعان حرم مبتنی بر سنت الهی ایستادند و عظمت آفریدند به طوری که هژمونی آمریکا در منطقه فرو ریخت و شکست. اسرائیل این رژیم غاصب و صهیونیستی که آرزویش این بود که در ۳۰ کیلومتری مرز ما در منطقه کردستان عراق حاضر شود، امروز در شرایطی است که امت اسلامی هزار و چند صد کیلومتر آن طرف‌تر در مرز جولان مثل عقاب بر سر این دشمن صهیونیستی ایستاده است. اینها همه بر تکیه بر دو محور سنت الهی و مردم‌باوری رخ داده است.

قالیباف خاطرنشان کرد: جنگ پایان یافته ولی این بدان معنا نیست که نیاز ما به قرآن کمتر شده که حتی بیشتر هم شده است. امروز در بین ما بخصوص مسئولان فاصله‌مان از قرآن بیشتر شده است. حال اینکه نباید تصور کرد که سنت الهی تنها برای جنگ و دفاع مقدس بوده و در حوزه جنگ اقتصادی نیست.

وی تاکید کرد: سنت الهی برای همه موضوعات اعم از اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی و موضوعات فرهنگی و اجتماعی حکمفرماست. اخیراً رهبری درباره مساوات بیاناتی داشتند با این مضمون که طبق فرهنگ قرآنی در اوج سختی و تنگدستی به برادر و خواهر دینی‌مان کمک کنیم که در این صورت خداوند چند برابر آن را به ما می‌دهد. اگر قرض‌الحسنه کمک کنیم می توان این انتظار را داشت. جامعه‌ای که آلوده به ربا باشد به معنای جنگیدن با خدا بوده و محکوم به شکست در عرصه اقتصادی است.

رئیس مجلس همچنین اظهار کرد: حتما ما اهل گفت‌وگو، بیان، صلح، حرف و منطق هستیم چون این سنت الهی است اما اگر دشمن نپذیرفت، زور گفت و ظالم بود باید محکم در برابرش بایستیم. چندی پیش رهبری فرمود که ما آیاتی از قرآن را مطالعه کنیم که در آن وحدت جامعه اسلامی آمده است. آیاتی که در آن به موضوع ایستادن در مقابل ظلم اشاره شده و تکیه بر جامعه اسلامی دارد. نه هر آنچه خودمان به دلیل حکمت و هر دلیل دیگری عمل کرده و به سنت الهی ایمان نداریم و از دشمن تمنا کرده و دست به سمت دشمن دراز کنیم.

قالیباف در پایان گفت: سنت الهی تضمین کرده که با پیروی از آن پیروزی از آن ماست و هر کسی از این مسیر خارج شود، محکوم به شکست خواهد بود. امیدوارم همه ما تلاش کنیم در مسیر سنت الهی و تکیه بر مردم و مردم‌باوری گام برداریم که اساس پیروزی و تداوم انقلاب و آینده آن و قدرت ما بر دو باور خدامحوری و مردم‌باوری است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا