فعالیت ۳۰۷ کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان ایلام

آذر 22, 1400
9 بازدید

ایسنا/ایلام مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام گفت: در حال حاضر ۳۰۷کانون فرهنگی و هنری در سطح مساجد استان راه اندازی شده است که زمینه ساز جذب جوانان و نوجوانان به مساجد هستند. حجت الاسلام و المسلمین  “علی چراغی پور”  در نشست شورای  هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان با بیان […]

ایسنا/ایلام مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام گفت: در حال حاضر ۳۰۷کانون فرهنگی و هنری در سطح مساجد استان راه اندازی شده است که زمینه ساز جذب جوانان و نوجوانان به مساجد هستند.

حجت الاسلام و المسلمین  “علی چراغی پور”  در نشست شورای  هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان با بیان اینکه حدود ۱۰۰۰باب  مسجد،و حسینیه و بقعه متبرکه در استان ایلام  وجود دارد، اظهار کرد: در حال حاضر ۳۰۷کانون فرهنگی و هنری در سطح مساجد استان راه اندازی شده است که زمینه ساز جذب جوانان و نوجوانان به مساجد هستند.

وی با بیان اینکه تعامل و وحدت خوبی بین دستگاه ها و نهادهای فعال در سطح مساجد در راستای اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری وجود دارد، گفت: پایگاه های مقاومت مساجد، هیئت امنا و امام جماعت از  بازوان اصلی کانون های فرهنگی و هنری مساجد به شمار می روند، محور اصلی در کانون های مساجد، امام جماعت است که مسولیت سیاستگذاری برنامه های فرهنگی و هنری را در سطح مساجد برعهده دارد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام تصریح کرد:  با توجه به شرایط شیوع کرونا در سال جاری محور فعالیت کانون های مساجد، فضای مجازی و کمک های مومنانه در قالب اجرای طرح راهکار و مواسات بوده است، جشنواره قرآنی مدهامتان در فروردین ماه سال آینده با شرکت ۱۳۰نفر برگزار می شود، طرح تلاوت نور در سطح فضای مجازی برگزار شده است، فعالیت مادران قرآنی با شرکت ۱۳۴ نفر در سطح کانون های مساجد انجام شده، تفسیر جزء ۸ قرآن کریم در سطح کانون های مساجد برگزار شده و تا کنون در زمنیه ثبت ایده‌های کانون های مساجد ۱۴ ایده در سامانه بچه های مسجد  ثبت شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۶ باب کتابخانه عمومی در سطح مساجد استان ایلام فعال است، تصریح کرد: ۳ مرکز فرهنگی خانه دیجیتال در سطح استان و در مناطق روستایی استان در حال فعالیت هستند، همچنین در بحث اربعین مراکزی در شهرستان های مهران و دهلران در سطح مساجد شاخص راه اندازی شده است.

چراغی پور با اشاره به اجرای طرح ملی شنبه های کتاب در فضای مجازی در راستای توسعه  کتابخوانی، تصریح کرد: برگزاری جشنواره  طرح ملی سردار آسمانی، توزیع بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ بسته مواد غذایی در راستای اجرای طرح ملی مواسات و همدلی در بین نیازمندان،  اجرای طرح ملی روح مقاومت همزمان با چهلمن روز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، اجرای طرح ملی سه شنبه های تکریم در سطح استان در  طول ۱۵ هفته،  اجرای طرح ملی سفیران اجتماعی، طرح یاریگران زندگی و تولیدات چند رسانه ای و برگزاری دوره ویژه خبرنگاری برای اعضای کانون های مساجد از دیگر فعالیت های این ستاد در سال جاری بوده است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام در پایان با اشاره به اینکه سهم استان ایلام در راه اندازی کانون های فرهنگی و هنری جدید ۴۹ باب در سال جاری بوده است، خاطرنشان کرد: تا کنون مجوز فعالیت ۱۳ کانون فرهنگی و هنری مسجد به صورت الکترونیکی صادر شده است.

ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد از سال 72 با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تأسیس و راه‌اندازی شده است و کانون ها در جوار مساجد به عنوان پایگاه های مهم فرهنگی فعالیت ها و برنامه های ویژه و متنوعی را برای جوانان و نوجوانان برگزار می کنند.

در استان ایلام ۹ شخصیت حقیقی و حقوقی اعضای شورای سیاستگذای کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام را به استناد ماده ۱۱ اساسنامه ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور مصوب جلسه ۸۰۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می دهند.

شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان با ترکیب نماینده ولی‌فقیه (رئیس)، استاندار (نایب‌رئیس)، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان، شهردار مرکز استان، فرمانده بسیج استان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی (دبیر شورا)، دبیر ستاد استان، نماینده مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان تشکیل می‌شود.

منبع:ایسنا