فرهنگ لغات فارسی به گرجی در راه است

مهر 10, 1400
121 بازدید

فرهنگ لغات فارسی به گرجی، ماحصل تلاش ۱۰ ساله‌ مایا ساخوکیا، استاد زبان فارسی، نویسنده و ایرانشناس گرجی منتشر می‌شود.  به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، احمدعلی مهری اردستانی، رایزن جدید فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و حمید مصطفوی، رایزن پیشین فرهنگی با مایا ساخوکیا، استاد زبان فارسی، نویسنده و […]

فرهنگ لغات فارسی به گرجی در راه است

فرهنگ لغات فارسی به گرجی، ماحصل تلاش ۱۰ ساله‌ مایا ساخوکیا، استاد زبان فارسی، نویسنده و ایرانشناس گرجی منتشر می‌شود.

 به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، احمدعلی مهری اردستانی، رایزن جدید فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و حمید مصطفوی، رایزن پیشین فرهنگی با مایا ساخوکیا، استاد زبان فارسی، نویسنده و ایرانشناس گرجی دیدار کردند.
ساخوکیا که از نویسندگان و محققیان برجسته زبان فارسی شناخته می‌شود، در حال حاضر فرهنگ لغات فارسی به گرجی را در دست تهیه دارد.
در این دیدار مقرر شد پس از پایان کار و تقریبا تا پایان دی‌ماه سال جاری نسخه‌ای از فرهنگ‌نامه به نمایندگی فرهنگی ایران ارائه شود تا قبل از چاپ، توسط یک ویراستار متخصص و علمی گرجی بازبینی مجدد شود.
این فرهنگ‌نامه در دو جلد در قالب ۱۰۰۰ صفحه به زبان گرجی در دست تهیه است که ماحصل تلاش ۱۰ ساله‌ این نویسنده است و گفته می‌شود می‌تواند مرجعی معتبر برای دانشجویان، استادان و ایرانشناسان گرجی باشد.
بر اساس این خبر، ساخوکیا دارای بیش از ۲۰۰ مقاله علمی، ترجمه و تألیف کتاب است که مهم‌ترین آن‌ها در حوزه زبان فارسی به شرح ذیل است:
۱. ساختار زبان فارسی باستان
۲. فعل‌های مرکب فارسی
۳. مسائل تاریخ زبان فارسی
۴. گونه‌شناسی سازه‌های زبان‌های فارسی قدیم، ارمنی قدیم و گرجی قدیمی
۵. کتیبه‌های باستانی هخامنشیان (ترجمه گرجی)
۶. دستور زبان فارسی معاصر برای گرجی‌زبانان: صرف و نحو از نظر رده‌شناسی
منبع: ايسنا