فرستادگان برلین و کرملین درباره اوکراین دیدار می‌کنند

دی 8, 1400
144 بازدید

یکی از منابع دولت آلمان اعلام کرد، مقام‌های ارشد دولتهای برلین و مسکو توافق کردند تا نشست رو در روی بی سابقه‌ای را در ماه ژانویه ۲۰۲۲ داشته باشند و درباره اوکراین گفتگو کنند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، “ینس پلوئنتر” مشاور سیاست خارجی اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و “دیمیتری کوزاک”، مذاکره […]

فرستادگان برلین و کرملین درباره اوکراین دیدار می‌کنند

یکی از منابع دولت آلمان اعلام کرد، مقام‌های ارشد دولتهای برلین و مسکو توافق کردند تا نشست رو در روی بی سابقه‌ای را در ماه ژانویه ۲۰۲۲ داشته باشند و درباره اوکراین گفتگو کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، “ینس پلوئنتر” مشاور سیاست خارجی اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و “دیمیتری کوزاک”، مذاکره کننده روسی پس از تماس تلفنی طولانی مدتی که روز پنجشنبه انجام شد توافق کردند تا در ماه ژانویه سال آتی میلادی با یکدیگر گفتگو کنند که هدف از این گفتگو، کاهش تنش‌ها بر سر مساله اوکراین است.

تماس‌های تلفنی بین مقام‌های ارشد غربی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ماه‌های اخیر درباره حضور نیروهای روسی در نزدیکی مرز اوکراین انجام شده است.

دیدار رو در رو بین مقام‌های ارشد دولتی غربی و روسی بسیار اندک بوده اگرچه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ژوئن ۲۰۲۱ در ژنو با پوتین دیدار داشت.

شولتس از زمان روی کار آمدن در ماه جاری میلادی بر ضرورت گفتگو با روسیه بر سر تحرکات نظامی‌اش در نزدیکی مرز اوکراین تاکید کرده ضمن اینکه حامی تحریم‌ها علیه مسکو در صورت حمله روسیه به اوکراین است.

برلین بیش از واشنگتن به این مساله شک دارد که روسیه در واقع به دنبال حمله به اوکراین باشد و بیشتر به دنبال کاهش تنش‌هاست.

منتقدان آلمان را متهم می‌کنند که به دلیل نیازش به گاز روسیه، پایبند به پوتین است و به ساخت خط لوله نورد استریم ۲ بین دو کشور و دور زدن اوکراین حمله می‌کنند. برلین اما می‌گوید این خط لوله گازی مساله‌ای سیاسی نیست و تنها یکی از چندین خطوط انتقال گاز روسیه به اروپا محسوب می‌شود.

یکی از منابع دولت برلین با اشاره به گفتگوهای چند جانبه بین اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان گفت: هدف اصلی دولت آلمان همچنان دستیابی به فعال سازی مجدد فرمت نرماندی است.

رهبر پارلمانی حزب سوسیال دموکرات آلمان نیز به رویترز گفته که این حزب ساده لوح نیست و می‌داند با چه کسی معامله می‌کند و افزود: حزب هنوز بر این باور است که همکاری می‌تواند به کاهش تنش در اوضاع اوکراین کمک کند.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,