عوامل پنهان شهرنشینی، عاملی مؤثر در افزایش سیل

آذر 3, 1400
12 بازدید

ایسنا/خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید محققان دانشگاه جان هاپکینز ایالات‌متحده نشان می‌دهد که ساخت و سازهای شهری می‌تواند هزینه‌های ظاهری و پنهانی همچون سیل را به دنبال داشته باشد. به نقل از فیز، شهرنشینی در کنار آسایش و راحتی، مشکلات پنهانی ازجمله افزایش سیل را هم به دنبال خواهد داشت. با توجه به افزایش سیل‌های اخیر […]

عوامل پنهان شهرنشینی، عاملی مؤثر در افزایش سیل

ایسنا/خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید محققان دانشگاه جان هاپکینز ایالات‌متحده نشان می‌دهد که ساخت و سازهای شهری می‌تواند هزینه‌های ظاهری و پنهانی همچون سیل را به دنبال داشته باشد.

به نقل از فیز، شهرنشینی در کنار آسایش و راحتی، مشکلات پنهانی ازجمله افزایش سیل را هم به دنبال خواهد داشت.

با توجه به افزایش سیل‌های اخیر در بسیاری از شهرهای جهان، محققان به دنبال این موضوع بودند که شهرنشینی تا چه اندازه در افزایش سیلاب نقش دارد؟.

محققان دریافتند، با افزایش ساخت خیابان، پارکینگ و سایر سطوح غیرقابل نفوذ که مانع ورود آب به داخل زمین می‌شود، سیل سالانه به‌طور متوسط 3.3 درصد افزایش می‌یابد.

در تحقیقات پیشین، بررسی بر روی این موضوع بود که میزان سطوح غیرقابل نفوذ تا چه اندازه در افزایش طغیان و سیلاب تأثیر دارد و در این تحقیق، از اطلاعات در مقیاس کوچک‌تر استفاده شد.

البته عوامل دیگری مانند آب‌وهوا، سدها و کاربری اراضی هم در افزایش سیلاب بسیار مؤثر هستند و این عوامل باعث می‌شود تا به‌طور دقیق نتوان گفت که پوشش غیرقابل نفوذ بیشتر از همه برافزایش سیلاب نقش دارد.

در این آزمایش، از مدل‌های ریاضی استفاده شد که اغلب برای آب یا سیل مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

محققان امیدوارند تا از چالش‌های زیست‌محیطی استفاده و نتایج آن را برای آمادگی در عواقب ناخواسته شهرنشینی به‌کارگیرند.

با توجه به گسترش شهرنشینی در آینده، این یافته‌ها می‌تواند در آینده کمک ‌کننده باشند.

نتایج این تحقیق در مجله Geophysical Research Letters ارائه‌شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا