عملکرد اساسی ضد یخ

عملکرد اساسی ضد یخ
مرداد 1, 1402
35 بازدید

ضد یخ جز حیاتی سیستم موتور هر وسیله نقلیه به خصوص در ماه‌های زمستان است. محافظت از موتور در برابر یخ‌زدگی و گرمای بیش از حد ضروری است و ضد یخ برای این فرآیند ضروری است. در این وبلاگ به اصول ضد یخ، نحوه عملکرد آن و تمایزات بین دو برند محبوب بهران بهمن و […]

ضد یخ جز حیاتی سیستم موتور هر وسیله نقلیه به خصوص در ماه‌های زمستان است. محافظت از موتور در برابر یخ‌زدگی و گرمای بیش از حد ضروری است و ضد یخ برای این فرآیند ضروری است. در این وبلاگ به اصول ضد یخ، نحوه عملکرد آن و تمایزات بین دو برند محبوب بهران بهمن و بهران دی خواهیم پرداخت.

ضد یخ چیست

ضد یخ مایعی است که به سیستم خنک‌کننده موتور خودرو اضافه می‌شود. از یخ زدن آب در شرایط آب و هوایی سرد جلوگیری می‌کند. علاوه بر کاهش نقطه انجماد، نقطه جوش مایع خنک‌کننده را نیز افزایش می‌دهد. همراه با یک سیستم تحت فشار، به کاهش خطر گرمای بیش از حد کمک می‌کند.

ضد یخ یا خنک‌کننده موتور، مایع رنگی است که با آب مخلوط می‌شود تا به تنظیم موتور در دماهای شدید کمک کند. همان‌طور که دمای بیرون از گرم به سرد تغییر می‌کند، مایع خنک‌کننده در سراسر موتور پمپ می‌شود تا دمای کاری یکنواخت حفظ شود. با این حال، ضد یخ چیزی بیش از تنظیم دما است. حفظ سطح مناسب سیال نیز به جلوگیری از خوردگی کمک می‌کند.

خنک‌کننده موتور چگونه کار می‌کند

مایع ضد یخ موتور معمولاً با نسبت 50/50 با آب مخلوط می‌شود و در مخزن مناسب موتور ریخته می‌شود. اتیلن گلیکول شیمیایی ماده است که به عنوان پایه برای تولید مایعی استفاده می‌شود که از طریق موتور خودرو پمپ می‌شود؛ محصول نهایی دمای عملیاتی بهینه را در شرایط آب و هوایی بسیار گرم یا سرد حفظ کند.

چه چیزی انواع ضد یخ را از یکدیگر متفاوت می‌کند

همه خنک‌کننده‌ها مخلوطی از آب و اتانول، پروپیلن گلیکول و یا اتیلن گلیکول هستند.

انواع ضد یخ بر اساس ماده اولیه‌ای که در آن به کار رفته‌ است و یا ترکیباتی که به آن اضافه شده‌، ممکن است با هم متفاوت باشند. خنک‌کننده های موتور دارای رنگ‌های متفاوتی از جمله سب، نارنجی، زرد و قرمز هستند. به عنوان مثال، چیزی که ضد یخ چند خودرو را از نوع سبز اصلی متمایز می‌کند، افزودنی‌ها و رنگ‌ آنها برای استفاده در خودروها است.

انواع رایج ضد یخ بر اساس رنگ

از آنجایی که آب و ضد یخ هر دو بی‌رنگ هستند، تولیدکنندگان افزودنی‌های رنگی به مخلوط اضافه کردند تا بین مایع خنک‌کننده و سایر مایعات مورد استفاده در موتور تمایز قابل تشخیص باشد. بنابراین اگر از ماشین مایع آبی‌رنگ نشت کرد، با مایع صورتی‌رنگی که نشت شده است متفاوت است؛ به عبارت دیگر، دو ماده متفاوت هستند.

با گذشت زمان و عرضه طیف متنوعی از ضد یخ به بازار، تولیدکنندگان شروع به افزودن رنگ‌های خاص به ضد یخ کردند تا مصرف‌کنندگان بتوانند نوع و مارک‌های آن‌ها را از هم تشخیص دهند.

این راهنما رایج‌ترین انواع ضد یخ را بر اساس رنگ‌های رایج تحلیل می‌کند. هرچند که همه انواع ضد یخ را نمی‌توان در این متن ذکر کرد.

سبز

اگر خنک‌کننده سبزرنگ دارید، از نوع فناوری اسید معدنی (IAT) (یعنی دارای نوعی افزودنی معدنی بوده که بازدارنده خوردگی است) است. این نوع ماده، نوع اصلی ضد یخ موجود در بازار است؛ به این معنی که اگر یک ماشین مدل قدیمی‌تر دارید، احتمالاً هنوز از ضد یخ سبز استفاده می‌کند.

این نوع ضد یخ گاهی اوقات به عنوان خنک‌کننده معمولی کم سیلیکات شناخته می‌شود. به این دلیل است که از سیلیکات‌ها در آن، به عنوان بازدارنده‌های خوردگی استفاده می‌شود.

نارنجی

ضد یخ نارنجی‌رنگ معمولاً از نوع فناوری اسید آلی (OAT) (یعنی دارای نوعی افزودنی آلی بوده که بازدارنده خوردگی است) است. این نوع خنک‌کننده از اسیدهای آلی به عنوان بازدارنده استفاده می‌کند.

خنک‌کننده‌های OAT نیتریت اضافه ندارند. آلودگی با نیتریت می‌تواند عمر عملکرد خنک‌کننده OAT را به شدت کاهش دهد.

زرد

خنک‌کننده هیبریدی (HOAT) (یعنی دارای نوعی افزودنی آلی ترکیبی بوده که بازدارنده خوردگی است) نیز یک گزینه است که معمولاً به رنگ زرد است.

این نوع خنک‌کننده فناوری دو مورد اول را با هم ترکیب می‌کند تا فناوری نیتریت کم سیلیکات را ایجاد کند. بنابراین، حاوی سیلیکات و اسیدهای آلی به عنوان بازدارنده است.

فرمول ضد یخ‌های HOAT با نوع OAT سازگار نیستند؛ زیرا حاوی نیتریت هستند. این دو نوع ضد یخ نباید با هم مخلوط شوند.

قرمز

این نوع ضد یخ، یک ماده با عمر طولانی ماندگاری بالا است. این نوع ضد یخ برای استفاده در تویوتا و لکسوس توصیه می‌شود. می‌توان از آن در هر موتوری که به خنک‌کننده موتور OAT نیاز دارد، استفاده کرد.

رنگ ضد یخ در حالت کلی اصل کارایی و ویژگی ضد یخ را بیان نمی‌کند؛ همیشه برچسب محصول را بخوانید

رنگ این محصولات در حالت کلی پیش‌بینی کننده قابل‌اعتمادی نیست. به عنوان مثال، خنک‌کننده‌های OAT معمولاً نارنجی هستند، اما بسته به اینکه کدام شرکت آن را تولید کرده است، می‌تواند زرد یا قرمز هم به نظر برسد. برخی از تولیدکنندگان رنگ‌های کاملاً متفاوتی را برای شد یخ‌های خود انتخاب کرده‌اند.

همیشه دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید تا نوع ضد یخ مورد نیاز سیستم را به‌درستی خریداری کنید.

تفاوت ضد یخ بهران بهمن و بهران دی

در این بخش تفاوت‌های عمده این دو نوع ضد یخ لیست شده است:

  • کارایی

عملکرد ضد یخ در دو مورد بسیار مهم است: حفظ دمای بهینه موتور، جلوگیری از آسیب‌های ناشی از گرم شدن بیش از حد یا یخ زدن. ضد یخ بهران بهمن قابلیت انتقال حرارت بسیار خوبی دارد که به آن امکان تنظیم مؤثر دمای موتور را می‌دهد. همچنین محافظت قوی در برابر خوردگی ایجاد کرده و در نهایت به افزایش عمر اجزای موتور کمک می‌کند. قیمت ضد یخ بهران دی را می‌توانید در صفحه فروش آن ببینید.

از سوی دیگر، ضد یخ بهران دی، محافظت عالی در برابر فرسایش حفره‌ای – که مشکل رایج موتورهای دیزلی است – ارائه می‌دهد.

  • رنگ

یکی دیگر از تفاوت‎های این دو محصول رنگ آن‌ها است. ضد یخ بهران دی به رنگ آبی است. در حالی که ضد یخ بهران بهمن به رنگ سبز فسفری است.

  • قیمت و مظروف

قیمت ضد یخ بسته به برند و فرمولاسیون می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که قیمت ضد یخ نباید تنها عامل انتخاب محصول مناسب برای موتور باشد. عملکرد و سازگاری ضد یخ نیز باید در نظر گرفته شود. ضد یخ بهران دی در مظروف‌های 20 و 208 لیتری به فروش می‌رسد. اما ضد یخ بهران بهمن در مظروف‌های 1 و 4 و بشکه 208 لیتری تولید و فروخته می‌شود.

در نتیجه، ضد یخ یک عنصر ضروری از سیستم موتور خودرو است که از یخ‌زدگی و گرمای بیش از حد محافظت می‌کند. بهران بهمن و بهران دی دو برند ضد یخ قابل اعتماد و کارآمد هستند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فردی دارند. هنگام انتخاب یک محصول ضد یخ، توجه به نیازهای رانندگی خاص و شرایط دمای محیط در منطقه بسیار مهم است. با انتخاب محصول ضد یخ مناسب و رعایت دستورالعمل‌های تولیدکننده، می‌توانید از سلامت موتور خود و عملکرد بهینه آن حتی در شرایط آب و هوایی مختلف اطمینان حاصل کنید.

منبع

https://irontite.com/a/26-understanding-the-different-antifreeze-types-for-your-car

https://www.popularmechanics.com/cars/how-to/a91/1272436/

برچسب‌ها:,