علائم کرونای دلتا شدیدتر و مشابه سرماخوردگی است

آبان 17, 1400
10 بازدید

ایسنا/چهارمحال و بختیاری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه ویروس کرونای دلتا مشابه کرونای قبلی است، گفت: اما علایم آن شدیدتر و بیشتر مشابه سرماخوردگی است، این نوع کرونا سریعتر و بیشتر ریه‌ها را درگیر می‌کند و قدرت سرایت‌پذیری بالاتری دارد. فریدون رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا با تشریح آخرین وضعیت شیوع ویروس […]

علائم کرونای دلتا شدیدتر و مشابه سرماخوردگی است

ایسنا/چهارمحال و بختیاری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه ویروس کرونای دلتا مشابه کرونای قبلی است، گفت: اما علایم آن شدیدتر و بیشتر مشابه سرماخوردگی است، این نوع کرونا سریعتر و بیشتر ریه‌ها را درگیر می‌کند و قدرت سرایت‌پذیری بالاتری دارد.

فریدون رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا با تشریح آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: شیوع ویروس کرونای جدید موسوم به دلتا در برخی از استان‌های کشور، لزوم رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی را می‌طلبد، با کاهش موارد مرگ و میر ناشی از کرونا، عادی انگاری‌ها بیشتر و موارد ابتلا نیز افزایش پیدا می‌کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: موارد مشکوک به کرونا با علایم بالینی متفاوت با ارسال نمونه‌ها به انستیتو پاستور تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد، تاکنون مورد مثبت از کرونای نوع دلتا موسوم به هندی در استان گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه ویروس دلتا مشابه کرونای قبلی است، گفت: اما علایم آن شدیدتر و بیشتر مشابه سرماخوردگی است، این نوع کرونا سریعتر و بیشتر ریه‌ها را درگیر می‌کند و قدرت سرایت‌پذیری بیشتری دارد، اما باید گفت ویروس کرونا از نوع دلتا، قابل کنترل‌تر از کرونای قبلی است.

رحمانی با تاکید بر اینکه مردم نسبت به نوع ویروس کرونا و اینکه از کدام کشور وارد شده، حساس نباشند، عنوان کرد: هم‌چنان موثرترین و مهم‌ترین راه پیشگیری از انواع مختلف ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار آن، رعایت پروتکل های بهداشتی است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه در موج چهارم شیوع ویروس کرونا، حدود ۳۰۰ بیمار در چهارمحال و بختیاری جان خود را از دست دادند، تاکید کرد: باید با رعایت پروتکل های بهداشتی از شروع موج جدید بیماری پیشگیری کرد.

وی ادامه داد: هرچه تعدا افراد بالای ۶۰ سال بیش‌تر واکسن کرونا را دریافت کنند، از شدت شیوع بیماری کاسته می‌شود و همچنین موارد فوت ناشی از کرونا نیز کاهش پیدا می‌کند، باتوجه به آسیب جدی مشاغل در موج‌های قبلی شیوع بیماری کرونا نباید اجازه بدهیم با قرمز شدن وضعیت شیوع بیماری کرونا، درآمد کسبه کاهش و مشاغل به تعطیلی کشیده شوند.

رحمانی در پایان خاطرنشان کرد: مردم از تشکیل تجمعات و دورهمی خودداری و درصورت شرکت در تجمعات از خوردن و آشامیدن و برداشتن ماسک خود خودداری کنند، بیشترین موارد انتقال بیماری کرونا در دورهمی های خانوادگی و هنگام صرف غذا و حین برداشتن ماسک است.

منبع:ایسنا