عفو بین‌الملل:‌ طالبان ۱۳ هزاره از جمله یک دختر ۱۷ ساله را کشت

مهر 13, 1400
50 بازدید

عفو بین‌الملل، طالبان را متهم کرد که روز ۳۰ اوت (۲۲ مرداد) ۱۳ شهروند از اقلیت هزاره افغانستان را که بیشتر آنها سرباز و تسلیم شده بودند، کشته‌ است.  به نقل از یورونیوز، این سازمان حقوق بشری در گزارش خود که امروز سه شنبه پنج اکتبر منتشر شده، اعلام کرد که ۱۱ تن از کشته […]

عفو بین‌الملل:‌ طالبان ۱۳ هزاره از جمله یک دختر ۱۷ ساله را کشت

عفو بین‌الملل، طالبان را متهم کرد که روز ۳۰ اوت (۲۲ مرداد) ۱۳ شهروند از اقلیت هزاره افغانستان را که بیشتر آنها سرباز و تسلیم شده بودند، کشته‌ است.

 به نقل از یورونیوز، این سازمان حقوق بشری در گزارش خود که امروز سه شنبه پنج اکتبر منتشر شده، اعلام کرد که ۱۱ تن از کشته شدگان عضو نیروهای امنیت ملی افغانستان و دو نفر دیگر غیرنظامی بوده‌اند.
عفو بین‌الملل در گزارش خود تصریح کرده است که یک دختر ۱۷ ساله نیز در میان به قتل رسیدگان بوده است. بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری، قتل‌ها در روستایی به نام کاهور در ولایت دایکندی در مرکز افغانستان انجام شده است.
این کشتار در حالی انجام شده است که رهبران طالبان پس از تسلط کامل بر افغانستان در تلاش بودند تا چهره‌ای متفاوت نسبت به گذشته از خود نشان دهند.
پیشتر نیز عفو بین‌الملل نیروهای طالبان را متهم کرده بود که بین روزهای چهار تا شش ژوئیه، ۹ مرد از اقلیت هزاره افغانستان را شکنجه کرده و کشته‌اند.
هزاره‌ها حدود ۹ درصد از جمعیت ۳۶ میلیونی افغانستان را تشکیل می‌دهند. آنها بیشتر به این دلیل مورد هدف قرار گرفته و می‌گیرند که مسلمان شیعه در کشوری با اکثریت سنی مذهب هستند.
بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، ۳۴ سرباز سابق افغانستان در منطقه خدیر پس از تسلط طالبان بر ولایت دایکندی در ۱۴ اوت به دنبال تسلیم شدن بوده‌اند.
اعدام‌های خونسردانه هزاره‌ها گواه دیگری است که نشان می‌دهد طالبان همان بدرفتاری‌های وحشتناکی را انجام می‌دهند که در دوران حکومت قبلی شان در افغانستان به دلیل آنها بدنام بودند.
این سازمان حقوق بشری در تشریح چگونگی کشتار شهروندان هزاره نوشته است که ۳۰۰ جنگجوی طالبان در ۳۰ اوت وارد کاروانی در نزدیکی روستایی شدند که نیروهای امنیتی به همراه اعضای خانواده‌هایشان در آنجا مستقر بودند.
عفو بین‌الملل در ادامه گزارش خود نوشته است در حالی که نیروهای امنیتی افغان قصد داشتند به همراه خانواده‌هایشان منطقه را ترک کنند، جنگجویان طالبان به سوی آن‌ها تیراندازی کردند که در جریان این تیراندازی یک دختر ۱۷ ساله به نام معصومه کشته می‌شود.
بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری، در جریان این حمله، یک سرباز به سوی جنگجویان طالبان شلیک می‌کند که منجر به کشته شدن یک شبه نظامی طالبان می‌شود.
عفو بین‌الملل در ادامه گزارش خود، نیروهای طالبان را متهم کرده است که به سوی خانواده‌ها در حالی که آن‌ها در حال فرار بوده‌اند، شلیک کرده‌اند. به گزارش این سازمان حقوق بشری، طالبان پس از تسلیم شدن ۹ نیروی امنیتی، آنها را به کنار رودخانه‌ای در همان نزدیکی می‌برند و می‌کشند.
اگنس کالامارتا، رئیس عفو بین‌الملل گفت: «اعدام خونسردانه هزاره‌ها گواه دیگری است که نشان می‌دهد طالبان همان بدرفتاری‌های وحشتناکی را انجام می‌دهند که در دوران حکومت قبلی‌شان در افغانستان به دلیل آنها بدنام بودند.»
طالبان از ابتدای تسلط دوباره بر افغانستان با مجموعه قتل‌هایی که انجام داده‌اند و همچنین اتخاذ تصمیماتی مانند ایجاد محدودیت برای زنان و تشکیل دولت مردانه بر نگرانی جامعه بین‌الملل در خصوص وضعیت شهروندان این کشور به‌خصوص اقلیت‌های قومی و مذهبی افزوده است.
اگرچه سخنگویان اصلی طالبان تاکنون به گزارش عفو بین‌الملل در مورد کشتار شهروندان هزاره واکنشی نشان نداده‌اند اما صدیق‌الله عابد، رئیس پلیس منصوب طالبان برای ولایت دایکندی هرگونه کشتار توسط نیروهای این گروه را تکذیب کرد و گفت که یکی از اعضای طالبان در پی یک حمله در این ولایت زخمی شده است.
طالبان از بازداشت ۱۱ عضو داعش خبر داد
با وجود این طالبان روز سه شنبه از بازداشت ۱۱ عضو گروه داعش در کابل خبر داد که از آن‌ها به عنوان دشمنان رقیب و سرسخت طالبان یاد می‌شود.
بلال کریمی، سخنگوی طالبان در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که عملیات بازداشت اعضای گروه وابسته به داعش یکشنبه شب در منطقه پنجم پلیس کابل انجام شده است.
عملیات نیروهای وابسته به طالبان برای بازداشت نیروهای داعش تنها چند ساعت پس از بمب گذاری در مسجد عیدگاه کابل انجام شده است.
منبع: ايسنا