عربستان جزئیات دیدار ولیعهد سعودی با سالیوان را اعلام کرد

مهر 7, 1400
97 بازدید

ولیعهد سعودی و مشاور امنیت ملی آمریکا امروز ضمن دیدار با یکدیگر اعلام کردند که حسن نیت «حوثی‌ها» برای مشارکت در مذاکرات با دولت مستعفی یمن اهمیت دارد.  رسانه‌های دولتی سعودی از جمله خبرگزاری واس جزئیات دیدار «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا را فاش کردند. آنها در ریاض روابط […]

عربستان جزئیات دیدار ولیعهد سعودی با سالیوان را اعلام کرد

ولیعهد سعودی و مشاور امنیت ملی آمریکا امروز ضمن دیدار با یکدیگر اعلام کردند که حسن نیت «حوثی‌ها» برای مشارکت در مذاکرات با دولت مستعفی یمن اهمیت دارد.

 رسانه‌های دولتی سعودی از جمله خبرگزاری واس جزئیات دیدار «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا را فاش کردند. آنها در ریاض روابط راهبردی بین دو کشور را مورد بحث و بررسی قرر دادند.

بن سلمان در این دیدار مدعی طرح پیشنهادی کشورش برای حل بحران یمن و توقف درگیری‌ها تحت نظارت سازمان ملل شد.

ولیعهد عربستان افزود، طرح کشورش بر حمایت از پیشنهاد سازمان ملل در خصوص صدور مجوز برای ورود کشتی‌های حامل نفت به بندر الحدیده و گشودن فرودگاه بین‌المللی صنعا به اضافه پروازهای امدادی کنونی و آغاز رایزنی‌ها بین طرف‌های یمنی برای دستیابی به راه حل سیاسی بر اساس اصول سه گانه با نظارت سازمان ملل تاکید دارد.

سالیوان نیز که در تور منطقه‌ای به سر می‌برد، ضمن تاکید بر مشارکت استراتژیک دو کشور و پایبندی آمریکا به حمایت از دفاع عربستان به خاکش در برابر همه انواع تهدیدات از جمله حملات موشکی و پهپادی و حمایت از عربستان در پیشبرد راه حل سیاسی در کشور یمن گفت، آمریکا از تمام این پیشنهادات و تلاش‌های سازمان ملل در دستیابی به راه حلی سیاسی در یمن حمایت می‌کند.

جیک سالیوان به بن سلمان گفته که «واشنگتن از دفاع عربستان از قلمرو خود در برابر تهدیدات و حملات گروه‌های وابسته به ایران» حمایت می‌کند.

ولیعهد سعودی در حالی بر حل سیاسی بحران یمن تأکید دارد تاکنون چهار دور مذاکرات صلح یمن زیر نظر سازمان ملل برگزار شده است، اما هربار با کارشکنی عربستان سعودی به شکست منجر شد.

آخرین بار (دور چهارم) مذاکرات صلح یمن در شهر استکلهم سوئد برگزار شد. در دور چهارم مذاکرات انصارالله و دولت مستعفی یمن توافق کردند که درگیری‌ها در بنادر الحدیده بر توقف فوری جنگ و درگیری و استقرار مجدد در بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی توافق کردند، اما ائتلاف متجاوز سعودی صدها بار این توافق را نقض کرده است.

منبع: ايسنا