عدم شفافیت گلوگاه اصلی فساد در شهرداری است

شهریور 20, 1400
185 بازدید

  یکی از گزینه‌های شهرداری قزوین گفت: عدم شفافیت گلوگاه اصلی فساد در شهرداری است، اجرای برنامه شهر هوشمند و برون‌سپاری خدمات شهرداری به دفاتر خدمات الکترونیکی به ضابطه‌مندشدن این موضوع و جلوگیری از فساد در شهرداری کمک می‌کند. غلامحسن اسلامی صدر یکی از چهار گزینه نهایی تصدی پست شهردار قزوین در هفدهمین جلسه شورای […]

عدم شفافیت گلوگاه اصلی فساد در شهرداری است

  یکی از گزینه‌های شهرداری قزوین گفت: عدم شفافیت گلوگاه اصلی فساد در شهرداری است، اجرای برنامه شهر هوشمند و برون‌سپاری خدمات شهرداری به دفاتر خدمات الکترونیکی به ضابطه‌مندشدن این موضوع و جلوگیری از فساد در شهرداری کمک می‌کند.

غلامحسن اسلامی صدر یکی از چهار گزینه نهایی تصدی پست شهردار قزوین در هفدهمین جلسه شورای اسلامی شهر قزوین که امروز ۲۰ شهریور با حضور نیکویه رئیس دوره‌های پیشین شورای اسلامی شهر و کمالی شهردار اسبق قزوین به عنوان داور مدعو برگزار شد؛ تصریح کرد: هر اقدام یا فرایندی که با دور زدن قوانین و دستورالعمل‌ها و جهت کسب منفعت شخصی صورت بگیرد فساد است، منفعت صرفاً منفعت مالی نیست می‌تواند منفعت اجتماعی و سیاسی باشد.

وی افزود: سال‌های گذشته در منطقه یک شهرداری قزوین که پرمسئله‌ترین منطقه شهری است خدمت کردم و در آن دوران فسادی رخ نداد، اتفاقات پر تنش مانند ساماندهی را با همکاری نیروی انتظامی انجام دادیم اما اجازه ندادیم فسادی اتفاق بیفتد.

این گزینه تصدی شهرداری قزوین با اشاره به حواشی ایجاد شده برای وی، بیان کرد: فردی در تلاش بود که استاندار قزوین بشود اما شکست خورد، این شکست را متوجه کسی می‌داند و برای انتقام‌گیری از آن فرد درصدد برآمده است که نظر شورا را تحت تاثیر قرار دهد، نظر من نسبت به تخلفات صورت گرفته کاملا روشن است، اینکه فردی تصور کند در فرآیند اجتماعی و سیاسی با روش غیراخلاقی بر نظر شورا اثر بگذارد خطرناک است و شورای شهر باید از حیثیت خود دفاع کند.

وی تاکید کرد: بعد از انتشار یک توییت، یکم شهریور ۱۴۰۰ برای من کیفر خواست صادر کردند و هفتم شهریور دادگاه تشکیل شده و دهم رأی را صادر کردند، سیزدهم قبل از اینکه به من اطلاع دهند به دیگران گفتند که رأیی صادر شده است، این کار خیانت به جریان مدیریت شهری است، این سرعت عمل و روش غیراخلاقی قابل تأمل است.

پل امام رضا (ع)، کاریکاتور عمرانی کشور است

اسلامی صدر خاطرنشان کرد: در شهرداری باید سیاست‌های درآمدی و هزینه‌ای را اصلاح کنیم، پرهیز از پروژه‌های بدون استفاده و همایش‌ها و گردهمایی بدون هدف کمک کننده است، پل امام رضا  (ع) یکی  از پروژه‌های شهر قزوین است که می‌توان به عنوان کاریکاتور عمرانی کشور از آن یاد کرد که به شهرداری تحمیل شده است، این پروژه بودجه چند سال شهر را بلعیده است و نمونه بارز خلاف اقتصاد مقاومتی است، در بودجه باید از پروژه‌های بدون بازدهی و بدون هدف خودداری کنیم و به سمت درآمد پایدار حرکت کنیم.

وی افزود: یکی از مواردی که باید به آن توجه ویژه داشت تکمیل رینگ ترافیکی شهر است که باید انجام شود، یکی از مشکلات شهر قزوین ترافیک شهر است که در سال‌های گذشته اقدامات جسته و گریخته‌ای انجام دادند اما به نتیجه نرسیده است بنابراین تکمیل رینگ ترافیک شهری می‌تواند مهمترین پروژه ملی در شهر قزوین باشد؛ همچنین یکی دیگر از مهم‌ترین اقدامات شاخص دوران مسئولیت شهرداری در چهارسال آینده اجرای شهرهوشمند است و ایجاد زیرساخت‌های لازم در این راستا ظرف سه ماه باید محقق شود.

این گزینه تصدی شهرداری قزوین بیان کرد: برخی از نقاط شهر از خدمات شهری خوبی برخوردار نیستند و باید مناطق کم برخوردار شهر مورد توجه ویژه قرار بگیرد، همچنین رعایت در توزیع امکانات و اعتبارات در نواحی منفصل شهری باید موردتوجه جدی قرار بگیرد.

وی یادآور شد: مدیریت متمرکز درون شهرداری پذیرفته شده نیست و ضعف مدیر است که نتوانسته مدیریت را طوری بچینید که در کنار هم کار کنند، منشأ این ناهماهنگی نیز به شیوه گزینش غلط برمی‌گردد، با شایسته گزینی و فراخوان جذب مدیران می‌توان از درون سازمان‌های شهرداری افراد را به کار گیری کرد، فرآیندی که در جذب نیروهای شهرداری تاکنون اتفاق افتاده است قابل افتخار نیست.

اسلامی صدر تأکید کرد: تغییرات اخیر در مدیران شهرداری قزوین بی‌سابقه بوده و در هیچ شهری اتفاقی نیفتاده است؛ در واقع مبنا این است که سرپرست هیچ تغییری در مدیران مگر در صورت ضرورت انجام ندهد، مسئولیت‌ها و عناوین مدیریت‌ها نباید ابزاری برای کسب منافع قرار گیرد این نیز نوعی فساد است، به طوری که در یکی از انتصابات اخیر شهرداری قزوین نیز حتی کسی که منصوب شده می‌گوید که من را صبح خواستند و نمی‌دانستم چه خبر است!

وی یادآور شد: تغییرات در مدیران شهری را با حفظ شئونات و جایگاه افراد انجام خواهم داد و اولویت با همین نیروهای موجود در شهرداری است، در بحث ساماندهی نیروی انسانی، مدیران با تشکیل کمیته اجرایی از میان ۳۰۰۰ پرسنل درون شهرداری که  تخصص و روحیه جهادی دارند انتخاب می‌شوند، همچنین از نامزدهای پست تصدی شهرداری که برای ارائه برنامه به صحن شورا دعوت شدند نیز استفاده می‌کنیم؛ در این دوران از سهم‌خواهی برخی جریانات سیاسی و هیچ‌کاره‌ها در انتخاب مدیران جلوگیری خواهد شد و در انتخاب مدیران شهری به شاخصه‌هایی چون تخصص، جهادی بودن، تلاش شبانه روزی اهمیت می‌دهم.

این گزینه شهرداری یادآور شد: عدم شفافیت گلوگاه اصلی فساد در شهرداری است، اجرای برنامه شهر هوشمند و برون‌سپاری خدمات شهرداری به دفاتر خدمات الکترونیکی به ضابطه‌مندشدن این موضوع و جلوگیری از فساد در شهرداری کمک می‌کند.

کلاه بر سر شهرداری قزوین

وی بیان کرد: مهم‌ترین مشکل در بودجه شهر قزوین درشت نشان دادن بی‌جهت اعداد و ارقام است بنابراین بودجه باید واقعی و مدیریت پاسخگو باشد، ما در برخی از پروژه‌های نیمه تمام به عنوان نمونه در پل امام رضا (ع) نیازمند اعتبار زیادی هستیم شاید نتوان این پروژه را به زودی به بهره‌برداری رساند؛ قزوین تقریباً در همه پروژه‌های سرمایه‌گذاری شهرداری سرش کلاه رفته به طوری که در بسیاری از پروژه‌ها از جمله کامان و زرشک حتی اگر زمین را حفظ می‌کرد سود بیشتری عایدش می‌شد.

اسلامی صدر تصریح کرد: برای مثال اسناد پروژه کامان و زرشک نشان می‌دهد که نحوه سرمایه‌گذاری آن آشفته و بدون قاعده انجام شده و حتی صورت‌های مالی مشخصی نداشته است؛ برخی شرکت‌ها در شهرداری تاسیس شدند که بیشتر برای شهرداری آسیب‌زا هستند تا اینکه کمکی برای آن باشند؛ این شرکت‌ها حسابرسی‌های شهرداری را با مشکل مواجه کرده و بستر تخلف را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ساماندهی محله هادی آباد مناسب نبوده و با این شیوه مشکل بافت فرسوده حل نمی‌شود زیرا شیوه اعیانی سازی منسوخ شده و باید خدمات شهرداری را به همه مردم برسانیم و نگذاریم توسعه شهری به مردم لطمه بزند، در سطح دولت باید وزارتخانه‌ها کاملاً مستقر شوند تا بتوانیم با تعاملات و رایزنی درسطح کشور ارتباطاتی را داشته باشیم، همچنین تعامل با دستگاها و نهادهای اجرایی مورد تأکید است، قطعاً در دوران مدیریت شهرداری با دستگاه‌های مختلف در تعامل و همکاری خواهیم بود.

در این جلسه شورا اسلامی صدر، کاظمی، صباغ و معصوم چهار گزینه نهایی تصدی پست شهردار قزوین از برنامه‌های خود دفاع و به سوالات اعضای شورای اسلامی شهر در حوزه‌های مختلف شهری پاسخ دادند، اعضای شورای شهر برای انتخاب شهردار از پنج کارشناس و مدیر باسابقه دعوت کردند تا به شورا کمک کنند که مرتضی روزبه و احمد نصری (استانداران اسبق) و عباس ظاهری (رئیس اسبق شورای شهر) این دعوت را نپذیرفتند.

منبع: ايسنا