ظریف: رهبران غربی نفرت پراکنی علیه مسلمانان را محکوم کنند

آذر 4, 1400
10 بازدید

در نشست عالی رتبه سازمان همکاری اسلامی که به صورت مجازی و به منظور بررسی موضوع اسلام هراسی در نیویورک برگزار شد، وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان اولین سخنران بخش عالی رتبه، مواضع کشورمان را در زمینه اسلام هراسی و ضرورت مقابله جهانی با آن، تشریح کرد. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در سخنان […]

ظریف: رهبران غربی نفرت پراکنی علیه مسلمانان را محکوم کنند

در نشست عالی رتبه سازمان همکاری اسلامی که به صورت مجازی و به منظور بررسی موضوع اسلام هراسی در نیویورک برگزار شد، وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان اولین سخنران بخش عالی رتبه، مواضع کشورمان را در زمینه اسلام هراسی و ضرورت مقابله جهانی با آن، تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در سخنان خود ضمن تاکید بر اهداف سازمان همکاری اسلامی از جمله در زمینه ارتقاء همزیستی مسالمت‌آمیز و تشویق گفتگوی میان ادیان و فرهنگ‌ها به عنوان سازوکارهایی مؤثر و ارزشمند در مبارزه با همه اشکال نژادپرستی، بیگانه ستیزی، اسلام هراسی، افراط گرایی و تنفر مذهبی، روند رو به رشد نابردباری و عدم تحمل نسبت به اسلام و مسلمانان در مناطق مختلف جهان را چالشی نگران کننده بر شمرد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: طی دهه های اخیر، جریان های رسانه ای متعددی علیه مسلمانان تحت عنوان شبکه های خبری و نیز گروه های نژاد پرست که تحت پوشش اتاق فکر و گروه‌های مدنی فعالیت نموده و هدف آنها ایجاد فضای رعب و وحشت علیه مسلمانان است، در غرب ظهور یافته است.

ظریف افزود: اکنون، زمان آن فرا رسیده که رهبران کشورهای غربی نفرت پراکنی و اقدامات خشونت‌آمیز علیه مسلمانان را محکوم کرده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از نقض حقوق اولیه انسانی مسلمانان به عمل آورند.

وزیر امور خارجه در ادامه تاکید کرد: ضروری است امت اسلامی در مواجهه با اسلام هراسی بویژه در برابر اقداماتی مانند ممنوعیت سفر و نمادهای اسلامی و نیز استفاده منزجر کننده از عباراتی مانند “تروریسم اسلامی”، موضعی واحد اتخاذ نمایند. همچنین، ما نیازمند ریشه‌کنی افراط‌گرایی در درون  جهان اسلام و مقابله منسجم با کسانی که ایدئولوژی نفرت‌انگیز تکفیری را صادر می‌کنند، هستیم.

ظریف در پایان سخنرانی خود خواستار اتخاذ اقدامات عملی تر از سوی جامعه بین المللی به منظور افزایش آگاهی‌های جهانی در زمینه مقابله با اسلام‌هراسی شد و در این رابطه حمایت قاطع کشورمان را از ابتکارات سازمان همکاری اسلامی در زمینه مقابله با اسلام‌هراسی، به ویژه تعیین روز 15 مارس به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اعلام نمود.

خاطرنشان می‌سازد در این نشست که به پیشنهاد کشورمان و پس از موافقت اعضای سازمان همکاری اسلامی، برگزار گردید، علاوه برکشورهای اسلامی، تعداد قابل توجهی از کشورهای غربی نیز مشارکت داشتند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا