ضرورت تسریع پرداخت ودیعه مسکن به اجاره نشینان زنجانی

ضرورت تسریع پرداخت ودیعه مسکن به اجاره نشینان زنجانی
شهریور 18, 1402
9 بازدید

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، اصغر اسماعیلی، در سومین جلسه کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات استان در محل اداره کل راه و شهرسازی استان، گفت: دستور العمل کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات به استان‌ها ابلاغ شده است. مدیر کل راه و شهر سازی استان زنجان،  اظهار کرد: در […]

ضرورت تسریع پرداخت ودیعه مسکن به اجاره نشینان زنجانی

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، اصغر اسماعیلی، در سومین جلسه کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات استان در محل اداره کل راه و شهرسازی استان، گفت: دستور العمل کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات به استان‌ها ابلاغ شده است.

مدیر کل راه و شهر سازی استان زنجان،  اظهار کرد: در راستای اجرایی سازی بند نخست مصوبات هفتمین جلسه شورای عالی مسکن در اردیبهشت ماه سالجاری و مصوبات جلسه و با هدف مقابله قاطع و سریع با تخلفات و پیشگیری از تکرار تخلفات صنف بنگاه‌های مشاور املاک و تسریع در اجرای ماده قانون مالیات‌های مستقیم (مالیات بر خانه‌های خالی)، تشکیل کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات به استانها ابلاغ شده است.

وی، گفت: تاکنون سه جلسه کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات ذیل شورای مسکن به ریاست استاندار و دبیری مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان تشکیل شده است.

اسماعیلی، به ترکیب اعضای این کارگروه اشاره کرد و بیان داشت: فرمانده فراجای، شهرداری، فرمانداری هر شهرستان، دادستان دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان،مدیرکل سازمان صمت(سازمان صنعت، معدن و تجارت)، مدیرکل تعزیرات حکومتی، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان، مدیرکل سازمان امور مالیاتی، نماینده وزارت اطلاعات، نماینده اطلاعات سپاه، نماینده شهرداری هر شهرستان، نماینده صدا و سیما، فرمانده بسیح اصناف، رئیس اتاق اصناف و روسای بانک‌ها و رئیس اتحادیه مشاورین املاک عضو  این کارگروه هستند.

وی با بیان اینکه در این جلسات بر تشکیل گشت های ساماندهی بنگاه‌های مشاور املاک تایید شده است، تاکید کرد: همچنین بازرسین مکلف به ثبت تخلفات بوده و سپس بارگذاری آن به صورت روزانه در سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی «سیمبا» هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان، با بیان اینکه رئیس جمهور به کنترل بازار مسکن بسیار تاکید دارند، گفت: در بخش مسکن دستگاههایی که به نوعی مسئول هستند باید ورود جدی به کنترل بازار مسکن داشته باشند و در این راستا فرمانداران موظف به هماهنگی با دستگاههای امنیتی و انتظامی جهت حضور در گشت های مشترک می باشند.

اسماعیلی، بر لزوم تقویت تشکیل گشت های مشترک تاکید کرد و گفت: وظایف هر دستگاه مشخص است و همه دستگاهها دخیل هستند و باید در این خصوص ورود کنند.

وی بر لزوم شناسایی بنگاههای املاک فاقد مجوز کسب در زنجان تاکید کرد و  بیان داشت: در این راستا باید دستگاههای اجرایی متولی در این خصوص مدیریت و همکاری لازم را مد نظر قرار دهند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان، لزوم تسریع در شناسایی خانه های خالی را از تاکیدات کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات عنوان کرد و گفت: توجه به این مهم از وظایف  مهم  کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات است و در این میان شهرداری های هر شهر با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت با هماهنگی و همکاری مدیرکل راه و شهرسازی استان و دستگاههای خدمات رسان مکلف به تشکیل گروه های شناسایی میدانی خانه های خالی و معرفی مالکین این املاک به کارگروه طی سه هفته پس از ابلاغ این دستور هستند.

اسماعیلی ابراز کرد:یکی از مواردی که در افزایش قیمت فروش مسکن در بازار املاک و مستغلات مهم است شناسایی خانه های خالی است و در این راستا در زمینه شناسایی خانه های خالی، برای هریک از اعضای کارگروه وظایفی تعریف شده و باید همه دستگاههای اجرایی پای کار آمده  و ورود جدی بکنند.

وی افزود: دبیران کارگروه باید نسبت به برگزاری جلسات منظم با انبوه سازان و مالکین املاک مسکونی در مناطق شهری با هدف عرض حداکثری این املاک به بازار اجاره اقدام کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان، بر لزوم تامین مالی مستاجرین در استان زنجان تسریع کرد و ادامه داد: روسای بانکهای استان با همکاری دبیر  کارگروه مکلف به پرداخت تسهیلات وام ودیعه مسکن با محوریت (اولویت) افراد معرفی شده توسط نهادهای حمایتی هستند و باید گزارش تسهیلات پرداختی توسط بانکها به دبیرخانه ارسال شود.