شکایت بیماران از گرفتگی بینی بعد از عمل

شکایت بیماران از گرفتگی بینی بعد از عمل
مهر 12, 1402
49 بازدید

گرفتگی بینی یکی از مشکلات شایع پس از جراحی زیبایی بینی است که ممکن است برای بسیاری از افراد پس از عمل به وجود آید. این مشکل معمولا به دلیل تورم و التهاب در ناحیه بینی و اطراف آن بعد از عمل بینی رخ می دهد. گرفتگی بینی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند سردرد […]

گرفتگی بینی یکی از مشکلات شایع پس از جراحی زیبایی بینی است که ممکن است برای بسیاری از افراد پس از عمل به وجود آید. این مشکل معمولا به دلیل تورم و التهاب در ناحیه بینی و اطراف آن بعد از عمل بینی رخ می دهد. گرفتگی بینی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند سردرد و اختلال در تنفس شود. با این حال ، باید توجه داشت که گرفتگی بینی پس از عمل رینوپلاستی معمولا به صورت موقت است و با گذشت زمان بهبود می یابد. برای کاهش تورم و التهاب پس از عمل بینی ، می توان از روش های مختلفی مانند استفاده از یخ ، مصرف داروهای ضد التهاب و یا از دستگاه های بخور استفاده کرد. در مواردی که گرفتگی بینی پس از عمل به صورت شدید و به مدت طولانی ادامه داشته باشد ، ممکن است نیاز به مراجعه مجدد به جراح بینی داشته باشید. پزشک شما ممکن است برای کاهش گرفتگی بینی ، روش های مختلفی مانند تزریق دارو ، جراحی مجدد و یا استفاده از دستگاه های تنفسی را پیشنهاد دهد.

آیا گرفتگی بینی بعد از جراحی خطرناک است ؟

ممکن است بعضی از بیماران زمانی که پس از جراحی احساس گرفتگی در بینی داشته باشند ، نگرانی هایی برای آن ها ایجاد شوند و حس کنند که برای همیشه دیگر نمی توانند تنفس راحتی از مسیر بینی داشته باشند. دقت داشته باشید که مواردی مثل گرفتگی بینی و کاهش حس بویایی بعد از عمل زیبایی بینی امری کاملا طبیعی است و اغلب تا یک ماه ادامه دارد. به مرور با رعایت نکات مراقبتی پس از عمل جراحی و کاهش تورم و التهاب بینی این عارضه نیز برطرف شده و می توانید تنفس راحتی از بینی داشته باشید و همچنین حس بویایی شما نیز به حالت طبیعی باز خواهد گشت. تنها در مواردی که پس از جراحی سوراخ و مجاری تنفسی شما از حالت طبیعی و استاندارد کوچکتر شود ، بعد از گذشت یک ماه هیچ بهبودی در گرفتگی بینی حاصل نشود ، لازم است حتما به جراح بینی خود مراجعه نمایید و این موضوع را توضیح دهید تا به کمک دارو یا عمل ترمیمی این مشکل برطرف شود.

روش های درمان گرفتگی بینی بعد از عمل

دکتر محبی ، جراح بینی تهران به زیباجویان عزیز توصیه می کنند پس از عمل جراحی صبور باشند و با رعایت چند راهکار ساده به رفع گرفتگی بینی در طی این دوران کمک نمایند. کسب آگاهی لازم در خصوص عوارض جانبی پس از جراحی کمک می کند تا با بروز هر علائم و نشانه ای در دوران نقاهت پس از جراحی نگران نشوید و بتوانید به راحتی مسئله ایجاد شده را کنترل و رفع نمایید. در ادامه به چندین راهکار مهم و اساسی برای کمک به رفع گرفتگی بینی پس از جراحی اشاره شده است :

  • لازم است تمامی مراقبت ها و دستورالعمل های پزشکی را رعایت کنید.
  • به زاویه خوابیدن خود دقت داشته باشید و حتما باید در سطحی شیب دار و در زاویه 45 درجه استراحت نمایید.
  • برای کمک به احتقان و تورم بینی بعد از جراحی داروهایی تجویز می شود که لازم است آن ها را تا زمان بهبودی مصرف نمایید.
  • جهت کاهش ریسک بروز تورم در بینی و سینوس نیز توصیه می شود از آلرژن ها دوری نمایید.
  • بعد از عمل رینوپلاستی لازم است مدت زمان استحمام کردن کوتاه باشد.
  • حتما با دمای ولرم رو به سرد و دوش کم فشار حمام نمایید.
  • بعد از کشیدن تامپون های بینی لازم است شستشوی بینی با محلول سدیم کلراید را آغاز نمایید. این کار تا حد زیادی به رفع گرفتگی بینی شما پس از عمل جراحی کمک می کند.
  • مصرف سیگار و الکل را ترک نمایید.
  • از بلند کردن اجسام سنگین و هر نوع فعالیت بدنی که منجر به افزایش فشار خون می شود ، خودداری کنید.
  • لازم است با مشورت پزشک از داروهای ضد احتقان مصرف نمایید.

خشکی بینی بعد از رینوپلاستی

برخی بیماران نیز بعد از عمل زیبایی بینی از احساس خشکی بینی رنج می برند که این عارضه نیز طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.  در شرایطی که توربینت های بینی از حالت طبیعی کوچکتر شوند ، این مسئله بروز پیدا می کند. زمانی که توربینت بینی دچار مشکل شود ، رطوبت و دمای هوای آن به درستی تنظیم نخواهد شد و همین مسئله منجر به احساس خشکی در بینی می شود. با مصرف داروهایی که از طرف جراح بینی تجویز می شود و همچنین استفاده از اسپری سدیم کلراید یا سالین می توان به افزایش رطوبت بینی پس از جراحی کمک نمود. همچنین می توانید به کمک پماد ویتامین آ محیط بینی خود را چرب کرده و میزان خشکی آن را کاهش دهید.

برای افزایش چربی حفره های بینی نیز استفاده از وازلین توصیه می شود. دقت داشته باشید که لازم است حتما به کمک مواردی که بیان شد ، خشکی بینی خود را برطرف نمایید ؛ در غیر اینصورت ممکن است دچار احساس ناخوشایندی در تنفس یا حتی خون دماغ شوید.