شهرک صنعتی تخصصی انجیر در استهبان احداث می‌شود

آذر 22, 1400
11 بازدید

ایسنا/فارس مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از راه‌اندازی شهرک صنعتی تخصصی انجیر در “شهرستان استهبان” با اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی این شهرستان خبر داد. احد فتوحی چهارشنبه 6 اسفند در جلسه بررسی و رفع مشکلات شهرک صنعتی استهبان با اشاره به واگذاری ۹۵درصد از اراضی شهرک صنعتی این شهرستان در قالب ۵۰ قرارداد سرمایه گذاری به متقاضیان، از برنامه […]

شهرک صنعتی تخصصی انجیر در استهبان احداث می‌شود

ایسنا/فارس مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از راه‌اندازی شهرک صنعتی تخصصی انجیر در “شهرستان استهبان” با اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی این شهرستان خبر داد.

احد فتوحی چهارشنبه 6 اسفند در جلسه بررسی و رفع مشکلات شهرک صنعتی استهبان با اشاره به واگذاری ۹۵درصد از اراضی شهرک صنعتی این شهرستان در قالب ۵۰ قرارداد سرمایه گذاری به متقاضیان، از برنامه این شرکت برای اجرای طرح توسعه این شهرک صنعتی خبر داد.

او با بیان اینکه طرح توسعه این شهرک صنعتی به مساحت ۷۰هکتار در حال انجام است، گفت: در این طرح توسعه، رویکرد ما توجه به صنایع مرتبط با بسته بندی و فرآوری انجیر بعنوان مزیت اصلی و مهم این شهرستان است و ایجاد زون تخصصی برای استقرار صنایع انجیر در جانمایی  طرح توسعه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس افزود: در دو سال گذشته شاهد جهش در جذب سرمایه گذار در شهرک صنعتی استهبان بودیم و ۶۵درصد از اراضی صنعتی در این دوسال  واگذار شد و در حال حاضر به علت نبود اراضی قابل واگذاری پاسخگوی حجم زیادی از متقاضیان نیستیم.

فتوحی همچنین با اشاره به برنامه این شرکت برای ایجاد “خوشه انجیر” گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در شهرستان استهبان و مطرح بودن به عنوان بزرگترین تولید کننده انجیر دیم کشور، شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از تمام ظرفیت‌ها برای ایجاد و شکل گیری این خوشه این خوشه استفاده و حمایت‌های خود را انجام خواهد دلد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، هدف از ایجاد خوشه انجیر استهبان را بسترسازی برای هم‌افزایی و کارگروهی برای ارتقای توان واحدهای تولیدی و صنعتی و حضور در بازارهای داخلی و خارجی، ارتقای کیفی و کمی تولیدات، ایجاد برند مشترک و ارزش ‌افزوده بیشتر بیان کرد و گفت: کار مطالعاتی و امکان سنجی این خوشه انجام و بعنوان اولویت به سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ارسال می‌شود.

فتوحی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای ایجاد ناحیه جدید صنعتی در “بخش رونیز” شهرستان استهبان، گفت: با توجه به ارزیابی اولیه اراضی پیشنهادی برای طی مراحل اداری و اخذ مجوزها برای ایجاد ناحیه در دهستان خیر درحال انجام است.

او با اشاره به آمادگی این شرکت برای راه‌اندازی نواحی جدید صنعتی در شهرهای “رونیز” و “ایج”، گفت: در این زمینه به محض معرفی اراضی مستعد، مراحل اجرایی این نواحی صنعتی نیز در دستورکار قرار می‌گیرد.

فرماندار شهرستان استهبان نیز خواستار راه‌اندازی خوشه انجیر به عنوان یکی از مصوبات سند پیشران توسعه فارس شد و گفت: با توجه به تولید سالانه افزون بر ۱۶هزارتن انجیر در این شهرستان و عنوان نخست استهبان در تولید این محصول و نیز وجود بزرگترین انجیرستان دیم جهان در استهبان ایجاد و راه‌اندازی این خوشه ضروری است.

احمدرضا کمالی سروستانی  اضافه کرد: محصول انجیر استهبان در سبد صادرات غیر نفتی استان و کشور جایگاه بالایی دارد و تقویت و توانمندسازی بخش صادرات از مهمترین اولویت‌ها است.

کمالی‌سروستانی با اشاره به وجود متقاضیان برای ایجاد واحدهای مختلف تولیدی و صنعتی به ویژه در محصولات انجیر و زعفران و انار به عنوان مزیت مهم این شهرستان بر تسریع در اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی استهبان و نیز راه‌اندازی نواحی جدید صنعتی در شهرهای “ایج” و “رونیز” و نیز دهستان “خیر” تاکید کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا