شهروندان اردبیلی برای تزریق دز دوم واکسن تعجیل کنند / احتمال وقوع خیز ششم در آبان ماه

مهر 19, 1400
26 بازدید

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: شهروندان استان اردبیل برای تزریق دز دوم واکسن تعجیل کنند تا خطری متوجه آنها نشود. شهرام حبیب‌زاده ۱۹ مهرماه در جلسه ستاد کرونا در اردبیل اظهار کرد: هفت شهرستان استان هم اکنون در وضعیت زرد و چهار شهرستان نیز در وضعیت آبی هستند ولی به رغم شکننده بودن شرایط […]

شهروندان اردبیلی برای تزریق دز دوم واکسن تعجیل کنند / احتمال وقوع خیز ششم در آبان ماه

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: شهروندان استان اردبیل برای تزریق دز دوم واکسن تعجیل کنند تا خطری متوجه آنها نشود.

شهرام حبیب‌زاده ۱۹ مهرماه در جلسه ستاد کرونا در اردبیل اظهار کرد: هفت شهرستان استان هم اکنون در وضعیت زرد و چهار شهرستان نیز در وضعیت آبی هستند ولی به رغم شکننده بودن شرایط کرونایی همچنان روند مؤثری را در بهبودی این بیماری در استان شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: هر چند در یک هفته اخیر روند ثابتی را در پذیرش بیماران کرونایی در مراکز درمانی شاهد هستیم اما اگر سهل‌انگاری و بی‌دقتی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام دهیم، احتمال شروع خیز ششم کرونا بعید به نظر نمی‌رسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل عوامل خطرآفرین در تشدید وضعیت کرونایی را سرد شدن هوا، آغاز مراسم‌های دورهمی و عروسی‌ها بعد از پایان ماه محرم و صفر و همچنین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها اعلام کرد و گفت: اگر بی‌احتیاطی کنیم با خیز جدید بیماری کرونا و افزایش مبتلایان روبه‌رو خواهیم شد.

حبیب‌زاده افزود: بهتر است در نشست‌ها و دورهمی‌ها تهویه مناسب در نظر گرفته شده و از اجتماعات تا حد امکان پرهیز کنیم.

وی ضرورت واکسیناسیون عمومی تا ایمنی ۹۰ درصد در جامعه را یادآور شد و خاطر نشان کرد: در کنار این امر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از دورهمی‌ها و تجمعات و همچنین رعایت الزامات بهداشتی در زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به شکل حضوری مورد تاکید و توجه جدی است.

حبیب‌زاده به تزریق یک میلیون دز واکسن کرونا در استان اشاره کرد و ادامه داد: از این تعداد ۲۸۹ هزار دز در نوبت دوم تزریق شده و ما همچنان شاهد رغبت کم شهروندان استان برای تزریق دز دوم واکسن هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در تزریق دز اول وضعیت استان در مقایسه با میانگین کشوری مطلوب است اما در تزریق دز دوم نواقصات و مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم با حضور به موقع مردم به ایمنی بالای ۹۵ درصد در نیمه اول آبان ماه برسیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل فرآیند واکسیناسیون دانش‌آموزان را نیز در سه روز اخیر مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در روزهای آینده تزریق دز اول واکسن دانش‌آموزان به اتمام می‌رسد و بعد از ۲۸ روز باید تزریق دز دوم را انجام دهیم.

 

منبع: ايسنا