شعر دفاع مقدس زنده کننده‌ی حس وطن دوستی است

مهر 7, 1400
25 بازدید

 در نشست تخصصی انجمن مجازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام بر جنبه‌ی وطن دوستی شعر دفاع مقدس برای نسلی که جنگ را ندیده‌اند تاکید شد  «فاطمه ناظری» در نشست تخصصی انجمن مجازی شعر کانون پرورش فکری ایلام به ادبیات دفاع مقدس اشاره و اظهار کرد: ادبیات دفاع مقدس و به طور خاص […]

شعر دفاع مقدس زنده کننده‌ی حس وطن دوستی است

 در نشست تخصصی انجمن مجازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام بر جنبه‌ی وطن دوستی شعر دفاع مقدس برای نسلی که جنگ را ندیده‌اند تاکید شد

 «فاطمه ناظری» در نشست تخصصی انجمن مجازی شعر کانون پرورش فکری ایلام به ادبیات دفاع مقدس اشاره و اظهار کرد: ادبیات دفاع مقدس و به طور خاص شعر برای جوانان امروز که دوران دفاع مقدس را ندیده‌اند مثل یک گنجینه‌ی پر بهاست چرا که حس وطن پرستی را در وجود آنها زنده می‌کند.

این شاعر دفاع مقدس با بیان اینکه شعر دفاع مقدس مرز نمی‌شناسد و دفاع از یک حریم مقدس و ارزشمند است، ادامه داد:  مذهب نقش جدی در دفاع مقدس دارد و یک جریان پویا  و پیشرو شعر دفاع مقدس را هدایت می‌کند. همچنین شهادت‌طلبی گل سر سبد دفاع مقدس است بنابراین آنجا که می‌گویم «ما ملت امام حسینیم» پس استفاده از زبان هنر و ادبیات و به طور خاص این شعر هست.

وی با تاکید بر اینکه سرودن شعر برای این حماسه مقدس، یک اتفاق باشکوه در جریان‌های تاریخ ادبی است، افزود: شعر دفاع مقدس سلاح کارآمدی برای دفاع از ارزش‌های انسانی و اسلامی است و چه خوب استالان که این سلاح در دست شماها است از آن به خوبی استفاده کنید.

ناظری تصریح کرد: برای کشتار از این سلاح نمی‌توان استفاده کرد بلکه باید از این سلاح برای آفریدن دنیای صلح و دوستی بهره بره. به تعبیر دیگر شعر مثل یک درخت است با شاخ زارهای تنومند و چه خوب است که این درخت تنومند میوه‌های بهشتی بدهد.

وی با اشاره به اینکه ادبیات دفاع مقدس ما در جهان منحصر به فرد است و هیچ کشوری به اندازه‌ی کشور ما نتوانسته محتوای سازنده و مطالب ارزنده‌ای در این وادی ارائه بدهد، گفت: رویداد دفاع مقدس در مرز اتفاق افتاده و مرزنشینان ما اکثرا کُرد هستند این در حالی است که ادبیات کردی بسیار غنی و پرمحتواست و ریشه در تاریخ کهن دارد.

ناظری ادامه داد: شاعران در زمان سرودن شعر دفاع مقدس و این جریان تاریخی از «موره» و «هوره» بسیار بهره برده‌اند. ادبیاتی که غنی است و ریشه در تاریخ  دارد.

منبع: ايسنا