شرایط اقتصادی، هزاران سریلانکایی معترض را به خیابان‌ها آورد

آبان 26, 1400
7 بازدید

معترضان سری‌لانکا، با ماسک‌هایی از رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور در میان کمبودهای متعدد از جمله کمبود سوخت، هزاران تن در پایتخت سریلانکا، در اعتراض به وضع اقتصادی رو به وخامت، دست به تظاهرات زدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حزب “نیروی متحد مردم” که برجسته‌ترین اپوزیسیون سریلانکا بوده و دولت […]

شرایط اقتصادی، هزاران سریلانکایی معترض را به خیابان‌ها آورد
معترضان سری‌لانکا، با ماسک‌هایی از رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور

در میان کمبودهای متعدد از جمله کمبود سوخت، هزاران تن در پایتخت سریلانکا، در اعتراض به وضع اقتصادی رو به وخامت، دست به تظاهرات زدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حزب “نیروی متحد مردم” که برجسته‌ترین اپوزیسیون سریلانکا بوده و دولت “گوتابایا راجاپاکسه”، رئیس جمهوری این کشور را مقصر بحران اقتصادی می‌داند، اعتراضات در کلمبو، پایتخت این کشور را رهبری کرد.

این راهپیمایی در حالی صورت پذیرفت که پارلمان سریلانکا، در حال بررسی بودجه ملی سال ۲۰۲۲ این کشور بود.

معترضان گفتند که سیاست‌های رئیس‌جمهوری این کشور، منجر به کاهش ذخایر خارجی، قیمت بالای غذا و کمبود اقلام ضروری مانند شیرخشک، گاز برای پخت و پز و سوخت شده است.

حامیان اپوزیسیون، مدعی شدند که تصمیم دولت برای پیشبرد کشور به سوی کشاورزی ارگانیک و ممنوع کردن واردات کودهای شیمیایی، می‌تواند منجر به یک بحران غذایی شود.

به گزارش بانک جهانی، ذخایر خارجی سریلانکا در ماه اوت، به میزان واردات تنها ۲ ماه این کشور کاهش یافته و ارزش روپیه، ارز رایج سریلانکا در برابر دلار آمریکا، در هشت ماه اول سال میلادی جاری، ۷.۴ درصد کاهش یافته است.

دولت سریلانکا سعی کرده قیمت‌ها را کنترل کند؛ این دولت حتی اعلام وضعیت اضطراری کرده و یک افسر سابق ارتش را در رأس خدمات ضروری قرار داده است، اما تاکنون در جلوگیری از احتکار و افزایش قیمت‌ها موفق نبوده است.

منبع: ايسنا